Podarte banknoty – co z nimi zrobić?

Obecne banknoty są o wiele bardziej wytrzymałe niż te, które były w obrocie jeszcze kilkanaście lat temu. Pieniądze, mimo że bardzo wartościowe i drogocenne to materiał z jakiego są wykonane – papier – jest bardzo, ale to bardzo delikatny, a przez co podatny na różne uszkodzenia. Jednak jakie banknoty to te uszkodzone?
 • Odbarwione, na przykład z powodu wilgoci,
 • Popisane,
 • Zadrukowane,
 • Umieszczono na nich jakiś znak, na przykład naklejkę,
 • Są przedarte, ale można ustalić ich autentyczność.
Otrzymując resztę w sklepie, kinie czy też rozmieniając pieniądze, możemy spotkać się z uszkodzonym banknotem. Często nie zauważamy tego od razu, a potem kompletnie nie wiemy co z nim zrobić. Najszybszą metodą jest zakup czegoś, jednak może zdarzyć się tak, że ekspedientka nie będzie chciała go przyjąć. Co wtedy? Czy można wymienić banknot? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kiedy możemy wymienić uszkodzony banknot?

To czy będziemy mogli wymienić banknot na nieuszkodzony o tym samym nominale decyduje jedno z dwóch poniższych kryteriów:
 1. Banknot nie może być rozerwany na więcej niż 9 kawałków, przy czym będziemy przy sobie posiadać wszystkie z nich. Banknot ten nie musi być sklejony taśmą, możemy przekazać go w częściach,
 2. Banknot jest przedarty, ale ponad 75% jest w jednym kawałku. Oznacza to, że banknot może mieć oderwany na przykład jeden róg.
Jeśli do wymiany przyniesiemy banknot, który uchował się od 45-75%, zostanie nam wydana połowa nominału banknotu uszkodzonego. Dla przykładu, jeśli przyniesiemy połowę banknotu stuzłotowego, otrzymamy 50zł.

Czy można wymienić monetę?

Według rozporządzenia Prezesa NBP z 2013 roku, każdy obywatel ma prawo wymienić dowolny, uszkodzony środek płatniczy, emitowany przez NBP. Oznacza to, że oprócz banknotów, bez problemu wymienimy również bilion. Monetę możemy wymienić, gdy:
 • Pękła,
 • Jest mocno wytarta,
 • Skorodowała,
 • Odbarwiła się
 • Jest pomalowana, popisana itp.
Jeśli chodzi o zasady wymiany, są takie same jak w przypadku uszkodzonych banknotów. 100% wartości nominału otrzymamy wtedy, kiedy dostarczymy wszystkie części monety, jeśli jednak dostarczymy sam pierścień lub rdzeń – 50% wartości nominału.

Gdzie wymienić uszkodzony banknot?

Obowiązek wymiany uszkodzonego środka płatniczego ma każda placówka banku w Polsce. Jest to wygodne, ponieważ nie musimy udawać się w żadne specjalne miejsce lub do placówki swojego banku. Bank robi to na miejscu, nie pobierając przy tym żadnej prowizji. Jedynie o co zostaniesz poproszony to o wypełnienie wniosku i podpisanie się na nim. Przy odbiorze nowego banknotu warto zwrócić uwagę na to czy również nie jest on w jakiś sposób uszkodzony. Bank może odmówić wymiany uszkodzonego banknotu w przypadku:
 • Stan banknotu uniemożliwia potwierdzenie jego autentyczności
 • Jeśli ze stanu banknotu wynika, że został on zabezpieczony przed kradzieżą, na przykład farbą.
W tych dwóch przypadkach wymienienie banknotu jest możliwe tylko w oddziałach NBP, które znajdują się w każdym mieście wojewódzkim, np. Katowice, Kraków.

Uszkodzony banknot a inna waluta

Uszkodzone funty, dolary czy inne waluty również możemy wymienić tylko w oddziałach NBP. Jednak do takiej wymiany potrzebujemy więcej niż 50% banknotu. Dla przykładu: nikt nie wymieni nam ¼ lub ½ z 20 GBP. Ciężko będzie też wymienić na polską walutę Amerykańskie dolary, które zostały wydrukowane przed 2002 rokiem. Dolary poniżej tego rocznika były masowo fałszowane przez co banki i instytucje operujące gotówką nie chcą ich akceptować.

Ostatnio dodane artykuły