Jak oszczędzać pieniądze na co dzień?

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają i nie warto jest ślepo za nimi gonić. Jednak czy to prawda? To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie przetrwać, czyli kupić jedzenie, ubrania czy zapłacić za mieszkanie. Dodatkowo życie różne scenariusze pisze i każdego dnia zaskakuje nas nowymi sytuacjami. To właśnie główny powód, dlaczego powinniśmy oszczędzać i mieć gotówkę na czarną godzinę. Niezapowiedziany wyjazd, nagły wypadek czy pilny zakup – to wszystko wymaga od nas, często niemałego, nakładu pieniędzy. Poduszka bezpieczeństwa jest również przydatna w momencie, gdy stracimy pracę lub nasze główne źródło utrzymania. Wtedy to właśnie zebrane przez nasz fundusze pozwolą nam na w miarę spokojne szukanie kolejnej pracy. W innym przypadku będziemy zmuszeni do wzięcia pożyczki w banku lub u rodziny czy znajomych. Wielu osobom wydaje się, że zarabiają za mało, aby móc jeszcze oszczędzać lub że nie opłaca się odkładać małych kwot w postaci 10 czy 20 złoty, a tylko te duże od stu wzwyż. W tym artykule postaramy się pokazać Ci, że oszczędzanie pieniędzy wcale nie jest takie trudne i można to robić na co dzień.

Jak oszczędzać pieniądze?

W obecnych czasach mamy wiele sposobów na to, żeby oszczędzać, dzięki czemu nie jest to wcale takie trudne. Jednym z nich jest konto oszczędnościowe w banku. Jego założenie zajmuje dosłownie chwilę. Możemy na nie przelać dowolną kwotę, w każdym momencie dnia i nocy. Pamiętaj, żeby przed założeniem takiego konta dokładnie przeanalizować zasady jego korzystania jak i płatności, jakie mogą występować przy wybieraniu czy przelewaniu z niego funduszy. Drugą metodą jest potocznie zwana skarpeta, gdzie trzymamy gotówkę. Na jej plus wpływ to, że zawsze mamy pieniądze pod ręką i nie musimy biec szybko do bankomatu. Należy jednak pamiętać, że jest to mniej bezpieczna metoda. W przypadku kradzieży możemy stracić całą kwotę. Dodatkowo mogą one bardziej nas kusić, żeby je wydać.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Początki bywają trudne, ponieważ często zdarza się, że nawet nie wiemy od czego zacząć, co nas zniechęca do dalszego działania. Nie inaczej jest w przypadku pieniędzy. Jak więc zacząć oszczędzać pieniądze?
  1. Podejdź do oszczędzania pieniędzy, jak do każdej innej czynności. Wielu osobom wydaje się, że odkładanie funduszy wiąże się z odmawianiem sobie każdej, nawet tej drobnej, przyjemności, a przecież wcale nie musi tak być. Jeśli masz jakąś potrzebę, która nie potrzebuje dużego nakładu finansowego, a sprawi Ci radość to śmiało ją kup.
  2. Wielu ludziom w oszczędzaniu pieniędzy pomaga postawienie sobie jakiegoś celu, na przykład wymarzone wakacje, nowy samochód czy remont mieszkania. Zapisuj, ile już uzbierałeś oraz ile brakuje Ci do mety. Takie coś z pewnością Cię zmotywuje.
  3. Zacznij powoli, nie porywaj się z motyką na Słońce. Tak jak już napisaliśmy – nie musisz od razu odkładać nie wiadomo, jak dużych kwot, zacznij od mniejszych.

Jak oszczędzać pieniądze na co dzień?

Na oszczędzanie są dwa sposoby. Możesz od każdej swojej wypłaty odkładać od razu jedną, wybraną przez siebie kwotę lub oszczędzać codziennie drobniejsze kwoty. Często końcowo wynosi to o wiele więcej niż zakładaliśmy. Poniżej znajdziesz sześć sprawdzonych sposobów na to, jak oszczędzać na co dzień.

Rób jedne większe zakupy w większych marketach

Nie od dziś wiadomo, że duże markety dają nam nie tylko większy wybór, ale również są o wiele tańsze niż małe, osiedlowe sklepiki. Dlatego to tam warto robić zakupy. Zazwyczaj takie hipermarkety położne są kilkanaście kilometrów od naszego domu, warto jest więc zrobić dokładną listę zakupów przed, żeby niczego nie zapomnieć. Pamiętaj też o przejrzeniu gazetek. Z nich dowiesz się, jakie są aktualne promocje. Jeśli planujesz wybrać się do jednego niż więcej sklepów, sprawdź w jakiejś odległości od siebie są położone. Niekiedy nie warto jest jechać kolejne 10 kilometrów po kilka grosze tańsze pomarańcze. Więcej zapłacisz za paliwo i wyjdzie na równo, a może i gorzej. Udaj się na dział z rzeczami, którymi kończy się termin przydatności. Często są one przecenione nawet o 50 i więcej procent. Warzywa i owoce możesz kupić na lokalnym targu. Jeśli jesteś miłośnikiem orzechów czy owsianek kupuj je w większych paczkach na Internecie.

Kupuj używane ubrania

Na swój telefon komórkowy możesz pobrać przeróżne aplikacje, na których możesz nie tylko wystawić swoje stare ubrania, ale również kupić „nowe” od innych użytkowników po dużo niższej cenie niż w sklepach. Bardzo popularne w ostatnim czasie jest Vinted, OLX czy Allegro, a nawet Marketplace na Facebooku. Nie zapomnij o sklepach z odzieżą używaną, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki. Jeszcze nie tak dawno chodzenie tam było sporym obciachem, a teraz jest to wręcz w modzie. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz trochę gotówki, ale zadbasz też o środowisko.

Jedz w domu a nie na mieście

Posiłki w domu często są dużo smaczniejsze, a na dodatek o wiele tańsze. Restauracja, w której zamawiasz musi na czymś zarobić, dlatego miej na uwadze to, że sporo przepłacasz. Gotowanie samemu, nawet jak nie do końca potrafisz, rozwija w nas nowe umiejętności i pasje. Jeśli naprawdę nie jesteś fanem przygotowywania posiłków i potrafisz przypalić nawet wodę, wybieraj gotowe dania z marketu, które są w fajnych cenach i często mają dobry skład.

Wybieraj komunikację miejską

Większość z nas dojeżdża do szkoły lub pracy. W wielu przypadkach nie są to długie trasy, które taniej będzie nam pokonać autobusem czy tramwajem zamiast własnym samochodem, który oczywiście jest wygodniejszy, ale o wiele droższy. Małe trasy przy ładnej pogodzie możesz pokonać nawet pieszo.

Nie marnuj czasu wolnego

Swój czas wolny możesz podzielić pomiędzy odpoczynkiem i rozrywką, a spędzeniem go w sposób kreatywny. Jeśli chcesz dorobić możesz poszukać darmowych szkoleń w Internecie, które do edukują Cię w innym zawodzie, jak na przykład copywriter.

Przejrzyj subskrypcje

Co miesięczne subskrypcję potrafią zgarnąć niezłą sumkę z naszego konta bankowego. Warto jest je przejrzeć i zastanowić się czy aby na pewno ich potrzebujemy. Jeśli z czegoś już nie korzystasz – zrezygnuj. Dobrym rozwiązaniem jest również znalezienie innych osób i wspólne płacenie, na przykład za Netflixa. Konto premium kosztuje tam 60zł miesięcznie, gdy podzielimy tę kwotę na cztery osoby jest to już 15 złoty.

Czy konto oszczędnościowe się opłaca?

Konto oszczędnościowe to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią mieć porządek w swoich finansach. Pozwala ono na wygodne i automatyczne przelewanie pieniędzy na inny, oszczędnościowy, rachunek, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że je wydamy. Dodatkowo zawsze, gdy będzie taka potrzeba możemy je wykorzystać. Prawdą jest, że obecne stawki na kontach oszczędnościowych nie są za duże, a w niektórych przypadkach wręcz znikome. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że lepiej otrzymywać nawet najmniejsze pieniądze niż nic. Dla porównania za trzymanie gotówki w skarpecie nie dostaniesz nic. Przygotowaliśmy dla Was porównanie kilku kont oszczędnościowych w różnych bankach. Mamy nadzieję, że to pomoże Wam w podjęciu decyzji.

Jak oszczędzać na co dzień? – podsumowanie

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam temat oszczędzania pieniędzy. Jak sami możecie zauważyć wcale nie jest to takie trudne, a sposobów jest wiele. Codzienne oszczędzenie kilku złoty, w skali miesiąca daje naprawdę sporą sumę. Wystarczy, że zaczniesz od pijania kawy w domu lub brania ją do termosu niż kupna na mieście. A czy Ty oszczędzasz pieniądze?

Ostatnio dodane artykuły