Zalecamy Logo

Ranking kredytów gotówkowych - sprawdź najtańszy kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom, możemy zrealizować swoje plany. Może to być zakup samochodu, remont mieszkania czy zorganizowanie wesela. Zanim jednak zdecydujemy się za zaciągnięcie kredytu, warto jest zastanowić się nad jego parametrami i tym czy będziemy w stanie go regularnie spłacać. Z pomocą naszego rankingu sprawdzisz niemalże wszystkie oferty kredytu gotówkowego i będziesz mógł wybrać najatrakcyjniejszy dla siebie. Dodatkowo odpowiemy na najpopularniejsze pytania związane właśnie z nim.
Kwota kredytu
min. 200 zł
max 200 tyś.
Okres spłaty
min. 1 mies.
max 150 mies.
Ranking kredytów gotówkowych wygenerowany dla kwoty 200 zł na okres 1 mies.
Brak ofert pasujących do podanych danych.
Niniejsze wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz 93, z późniejszymi zmianami).

Kredyt gotówkowy – wszystko co musisz wiedzieć

Przejdźmy do definicji. Kredyt gotówkowy to nic innego, jak pożyczka w banku, którą udziela się klientowi indywidualnemu. Ten kredyt konsumencki może zostać przeznaczony na dowolny cel. Wysokość raty jest zależna od instytucji bankowej, prowizji, odsetek i ewentualnego ubezpieczenia.

Rodzaje kredytu gotówkowego

Istnieją trzy rodzaje kredytu gotówkowego, z którymi możesz się spotkać:


  1. Kredyt konsumpcyjny – jak sama nazwa wskazuje, pozyskane w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na dobra konsumpcyjne.

  2. Kredyt w ROR – ROR to skrót od rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy. Taka forma kredytu umożliwia wypłacenie większej ilości pieniędzy niż sugeruje to nasz rachunek bankowy. Jest to odnawialny rodzaj kredytu, co oznacza, że każda dokonana wpłata zmniejsza nasze zadłużenie.

  3. Kredyt na karcie kredytowej – karta kredytowa jest pojęciem znanym przez chyba każdego. Kredyt na niej przeważnie jest wyżej oprocentowany i działa na podobnych zasadach co kredyt odnawialny.

Czym jest scoring przy kredycie gotówkowym?

Scoring to inaczej ocena wiarygodności. Bank przeprowadza ją w celu dowiedzenia się, czy będziemy w stanie na czas i w całości spłacić kredyt gotówkowy wraz z odsetkami. Przeprowadza się ją za pomocą punktowej oceny wiarygodności oraz historii kredytowej w BIK-u. Pierwszy proces, czyli punktowa ocena, nazywana jest scoringiem aplikacyjnym, a drugi behawioralnym. Mają one na celu zminimalizowanie ryzyka, związanego z udzieleniem kredytu.


Takiej ocenie podlegają najczęściej: nasze miesięczne dochody, wiek, zawód, wykształcenie, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, status mieszkaniowy i miejsce zamieszkania. Pod analizę brane są także warunki zatrudnienia, czyli ile czasu pracujemy w jednym przedsiębiorstwie czy na jednym stanowisku, jak i dotychczasowa obsługa produktów bankowych – limit na koncie czy karcie kredytowej.

Ile czeka się na kredyt gotówkowy?

Okres oczekiwania na kredyt gotówkowy uzależniony jest od tego w jakim banku mamy swój rachunek i w jakim bierzemy kredyt. Jeśli w danym banku posiadamy rachunek osobisty przez minimum pół roku to możemy liczyć na uproszczony proces kredytowy. Pracownicy banku sprawdzą wówczas naszą historię rachunku oraz kredytową. W ten sposób możemy uniknąć dostarczania zaświadczeń o zarobkach czy zatrudnieniu.


Jeżeli jednak dla banku jesteśmy nowym klientem, cały proces zapewne potrwa nieco dłużej. W takim przypadku analityk musi sprawdzić naszą wiarygodność i wszystkie dane, co może trochę potrwać. Zazwyczaj klienci czekają od kilku do kilkunastu dni na decyzję.

Jaki kredyt gotówkowy wybrać?

Poszukiwania kredytu najlepiej rozpocząć jest w swoim banku. Zna on historię Twojego rachunku, więc szybko może przedstawić Ci konkretną ofertę, a jeśli takowa nie będzie Ci odpowiadać – zaproponować inną.


Jaki więc kredyt gotówkowy wybrać? Oczywiście taki, który będzie najatrakcyjniejszy dla naszego budżetu. Decyzji nie należy podejmować pochopnie, a z zastanowieniem. Warto jest porównać kilka ofert, co umożliwi Ci nasza porównywarka kredytów gotówkowych.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego – czy jest obowiązkowe?

Generalnie ubezpieczenie kredytu gotówkowego nie jest obowiązkowe, jednak może być ono wymagane przez niektóre banki. Jest to dla nich pewnego rodzaju ubezpieczenie na wypadek, gdy kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać zadłużenia. Coraz rzadziej możemy się spotkać z opcją poręczyciela czy też zabezpieczenia w formie weksla in blanco lub blokady środków na rachunku.


Warto pamiętać, że ubezpieczenie kredytu gotówkowego może wiązać się z atrakcyjnymi warunkami, jak na przykład mniejsza prowizja czy oprocentowanie, co ma wpływ na niższe RRSO, a końcowo na niższą ratę kredytu, lub możliwość dostania większego kredytu.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy?

Na to pytanie niestety, ale nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno regularne wpływy z umowy o pracę zwiększają nasze szanse na dostanie kredytu gotówkowego. Oprócz samych dochodów, bank weźmie pod uwagę również nasze wydatki. Dla przykładu, jeśli dużo zarabiamy, ale nasze miesięczne koszty utrzymania pochłaniają sporą ich część, musimy liczyć się z odmową. Dodatkowo wysokie zarobki mogą pozytywnie wpłynąć na kredytobiorcę, który nie ma historii kredytowej.


Osoby o niższych zarobkach nie są na straconej pozycji. W takim przypadku polecany będzie dłuższy okres spłaty, ponieważ wtedy wychodzą mniejsze raty kredytu.

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Ofert kredytów gotówkowych jest wiele. Każdy kto decyduje się jego zaciągnięcie musi wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim zastanów się, ile chcesz wziąć pieniędzy i na jaki okres spłaty, ponieważ zaciągnięta przez Ciebie kwota ma wpływ na comiesięczną ratę. Dodatkowo im mniej czasu na spłacenie – tym jest ona wyższa. W niektórych bankach możesz spotkać się z wymogiem na temat wieku maksymalnego, w którym musisz spłacić kredyt, zazwyczaj jest to 75-80 lat.


Przy wyborze staniesz również przed decyzją rat – stałych lub malejących. W przypadku tych pierwszych kwota co miesiąc jest taka sama, co ułatwia planowanie domowego budżetu. Kiedy wybierzesz już ofertę warto jest dopytać się, jakie procedury obowiązują w danym banku, tak abyś pieniądze mógł dostać tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Kredyt gotówkowy w czasie pandemii

Pandemia, która wstrząsnęła całym światem pozostawiła echo również w bankach. Co to oznacza? Analitycy bankowi z większą dokładnością przyglądają się sytuacjom finansowym swoich klientów w celu zminimalizowania ryzyka kredytowego. Mimo, że może się wydawać, że wiele spraw załatwimy dziś prościej, bez wychodzenia z domu, to niestety, ale udzielenie kredytu może być problematyczne.


Na przykład – osoby na umowach cywilnoprawnych – zlecenie, o dzieło – dla niektórych placówek mogą być ryzykownym klientem z uwagi na niepewne wynagrodzenia. Podobne sprawa wygląda w przypadku tarcz antykryzysowych dla firm, która wiąże się z obniżeniem pensji kadry pracowniczej.

Kredyt gotówkowy – najczęściej zadawane pytania

W związku z decyzją o wzięciu kredytu gotówkowego, w głowach kredytobiorców pojawia się wiele pytań. I nic w tym dziwnego. To decyzja na kilka, a często nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Im większą wiedzę zdobędziesz w tym temacie, tym łatwiej będzie Ci wybrać ofertę dla siebie.


Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytanie i odpowiedzi na nie, które pomogą Ci lepiej zrozumieć cały proces.

Czy dostanę kredyt gotówkowy bez zdolności kredytowej?

Niestety, ale nie. Ban jest zobowiązany do sprawdzenia zdolności kredytowej. Świadczy ona o możliwości spłaty zadłużenia. Weryfikuje się ją na podstawie Twoich dochodów, wydatków jak i samego kosztu kredytu. Dlatego jeśli Twoja zdolność kredytowa jest niewystarczająca możesz spotkać się z odmową.

Kredyt gotówkowy czy samochodowy?

Obie te opcje mają swoje plusy jak i minusy. Jeśli liczysz na niższe raty miesięczne, warto jest przejrzeć oferty kredytu samochodowego. Natomiast warto pamiętać, że przy kredycie gotówkowym pieniądze dostaniesz szybciej, a dodatkowo możesz ominąć konieczność ubezpieczenia kredytu. Nie musisz również przejmować się dodatkowymi kosztami, takimi jak ubezpieczenie AC na samochód, a od momentu zakupu to Ty jesteś pierwszym właścicielem.

Jakie dokumenty potrzebuje do kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy na szczęście nie wymaga od nas wielu dokumentów. Do podpisania i sfinalizowania umowy potrzebny Ci będzie: Twój dowód osobisty, wypełnienie odpowiedniego wniosku, zaświadczenie o pracy lub wyciąg z konta potwierdzający zarobki.

Czy dostanę kredyt gotówkowy w Polsce pracując za granicą?

Oczywiście, bank może udzielić kredytu Polakom mieszkającym za granicą. Trzeba jednak pamiętać, że zasady jego otrzymania będą zupełnie inne niż dla osób mieszkających i zarabiających w kraju. Bank będzie potrzebować dokładnych informacji o Twoim zatrudnieniu, zarobkach i stażu pracy. Ważnym aspektem jest także waluta, w której zarabiasz oraz jak wygląda Twoja historia kredytowa. Kredytobiorca mieszkający poza granicami Polski zaniechujący spłaty zadłużenia, jest dużo większym ryzykiem dla banku ze względu na ograniczone możliwości dochodzenia roszczeń.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?

Tak, jak już wspominaliśmy – w swoim banku, z którym współpracujesz na co dzień. Rozpatrzenie wniosku będzie tam o wiele szybsze niż w innych bankach, ponieważ znają oni sytuację Twojego rachunku bankowego. Dodatkowo będą w stanie zaoferować Ci inne opcje atrakcyjne dla Ciebie.

Czy mogę wziąć kredyt gotówkowy bez dowodu osobistego?

Przed zawarciem umowy z klientem, bank wymaga od nas podania swojego numeru PESEL oraz numeru dowodu osobistego. Jednak teoretyczne wyuczenie się ich na pamięć niewiele nam da, ponieważ wymagane jest również okazanie swojego dowodu osobistego. Klient, który tego nie uczyni nie będzie mógł skorzystać z kredytu gotówkowego.

Jak odzyskać prowizję od kredytu gotówkowego?

Jeśli podejmiesz decyzję o szybszej spłacie kredytu gotówkowego, możesz ubiegać się o częściowe odzyskanie prowizji. Aby tak się stało musisz spłacić swoje zobowiązanie, a następnie wysłać do banku prośbę o wyliczenie prowizji i dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. Bankowi przysługuje 30 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku.

Po jakim czasie od pozytywnej decyzji kredytowej, środki zostaną przelane?

Pieniądze pozyskane z kredytu gotówkowego mogą wpłynąć na Twoje konto nawet w ten sam dzień, w którym podpiszesz umowę. Jeśli ubiegasz się o kredyt internetowo, może to potrwać dosłownie kilka godzin od złożenia wniosku.


Przy otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, możesz zdecydować, czy umowa zostanie zawarta online, czy bezpośrednio w placówce banku. Będzie to miało wpływ na to, jak długo będziesz czekał na wypłatę pieniędzy na Twoje konto.