Zalecamy Logo

Ranking lokat bankowych – Najlepsze lokaty bankowe marzec

W naszym rankingu lokat bankowych prezentujemy zestawienie najlepszych opcji inwestycyjnych przez ulokowanie pieniędzy na lokacie. Przekazanie naszych oszczędności na lokatę bankową pomoże nam w bezpieczny sposób chronić pieniądze przed inflacją. Lokaty bankowe są terminowe co oznacza, że lokujemy pieniądze na z góry określony czas. W naszym rankingu lokat bankowych poznasz dokładne zyski i warunki każdej z lokat. Porównujemy najlepsze oferty na rynku z renomowanych Polskich banków komercyjnych. Codziennie aktualizujemy listę abyś zawsze miał do wyboru najlepszą lokatę bankową.
Kwota oszczędności
min. 200 zł
max 200 mln. zł
Okres
min. 1 mies.
max 24 mies.
Ranking produktów oszczędnościowych wygenerowany dla kwoty 200 zł na okres 1 mies.
Brak ofert pasujących do podanych danych.
Niniejsze wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz 93, z późniejszymi zmianami).

Lokata bankowa – co musisz wiedzieć?

Jeśli chcemy zacząć mnożyć swój kapitał to lokata bankowa zaraz po koncie oszczędnościowym jest najbezpieczniejszą formą lokowania nadwyżek pieniężnych. Jednak przy wybieraniu lokaty bankowej powinno się wrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Faktem jest, że lokata pozwoli nam przechować wartość pieniądza i uchronić go przed inflacją. Jednak o realnym zysku na lokacie bankowej od kilku lat można tylko marzyć. Przy wybieraniu lokaty trzeba zwrócić uwagę na okres jej trwania, typ lokaty oraz najważniejszy parametr, czyli oprocentowanie lokaty.

Jak działa lokata bankowa?

Lokata bankowa to bezpieczny sposób na inwestowanie pieniędzy i otrzymywaniu odsetek z ulokowanego kapitału. Bank w którym otwieramy lokatę, gwarantuje bezpieczeństwo Twoich pieniędzy i brak ryzyka utraty zainwestowanych na lokacie środków. Pieniądze odłożone na lokacie terminowej, a taka jest najpopularniejsza nie są dostępne w każdej chwili tak jak w przypadku konta oszczędnościowego.


Lokata bankowa lub lokata terminowa to forma „rachunku oszczędnościowego”. Jest to inwestycja, w której inwestor deponuje pieniądze na określony czas, a bank płaci od tych pieniędzy odsetki. Odsetki są wypłacane miesięcznie lub po zakończonej lokacie.


Niektórzy wykorzystują depozyty bankowe jako sposób na oszczędzanie na przyszłość, podczas gdy inni wykorzystują je jako minimalizowanie efektów obecnej inflacji.

Lokaty terminowe – czy są bezpieczne?

Lokaty terminowe są bezpieczne, ponieważ są ubezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).


Lokaty terminowe mogą być doskonałym sposobem na uzyskanie przyzwoitego zwrotu z zainwestowanych pieniędzy. Dodatkowo powinieneś również wiedzieć, że oprocentowanie lokat terminowych jest wyższe niż w przypadku kont oszczędnościowych. Dlatego, właśnie gdy mamy możliwość zdeponowania pieniędzy np. na 12 miesięcy to lepiej wybrać lokatę niż konto oszczędnościowe. Takie rozwiązanie da nam więcej zarobić.


Warto wspomnieć, że BFG ubezpiecza wszystkie depozyty bankowe do 100 000 Euro na deponenta, na bank. Oznacza to, że gdyby bank zbankrutował, odzyskasz swoje pieniądze przez to, że lokaty są ubezpieczone. Jednak, jeśli deponujesz na lokatach więcej niż 100 000 euro to warto rozważyć podział tej kwoty na kilka banków, aby zminimalizować ryzyko.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Między lokatą bankową a kontem oszczędnościowym może się zdawać, że nie ma większych różnic. Nic bardziej mylnego, bo, mimo że obie opcje lokowania oszczędności dadzą nam zarobić, to w każdej z nich warunki są inne. W przypadku lokat bankowych, bank da nam zarobić więcej na odsetkach pod warunkiem, że zdeponujemy nasze pieniądze na z góry określony czas. I tak, prze np. 12 miesięcy nie będziemy mogli korzystać ze ulokowanych pieniędzy.


W przypadku konta oszczędnościowego możemy liczyć na o wiele niższe oprocentowanie, ale mamy dostęp do pieniędzy niemal w każdej chwili. Oczywiści istnieją pewne limity i opłaty w przypadku konta oszczędnościowego jednak możliwości wybrania pieniędzy są zawsze dostępne. Tak więc wszystko ma swoje plusy i minusy. Sam musisz wybrać czy lokata bankowa jest dla Ciebie a może lepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe.

Oprocentowanie lokat bankowych

Oprocentowanie lokat bankowych różni się w zależności od kraju, waluty, czasu trwania czy rodzaju lokaty. W niektórych krajach stopa procentowa może być stała na określony czas, podczas gdy w innych może być zmienna w zależności od warunków ekonomicznych.


Oprocentowanie lokat bankowych może być stałe lub zmienne (np. indeksowane WIBO3M). Lokaty o stałym oprocentowaniu zapewniają przewidywalny dochód, podczas gdy te o zmiennym oprocentowaniu oferują wyższe zyski w lepszych warunkach ekonomicznych, ale przy większym ryzyku.


Oprocentowanie lokat bankowych może również zależeć od czasu trwania rachunku lokaty. W niektórych krajach istnieje rozróżnienie między lokatami krótkoterminowymi i długoterminowymi z wyższymi stopami procentowymi oferowanymi w przypadku rachunków długoterminowych ze względu na niższe ryzyko inflacji i innych czynników.

Najlepsze lokaty bankowe – czym się kierować?

Jeśli chodzi o inwestowanie Twoich pieniędzy, najlepsza lokata bankowa to taka, która odpowiada Twoim potrzebom, celom inwestycyjnym oraz zaufaniu do danej instytucji.


Najlepsza lokata terminowa to taka, która zapewnia najwyższe oprocentowanie względem wszystkich dostępnych opcji. Jednak trzeba pamiętać, że nie zawsze kierowanie renomą danego banku da nam najwięcej zarobić. Tak samo jak nie warto zawsze ślepo patrzeć na oprocentowanie. Banki komercyjne realizują swoje wewnętrzne cele i w zależności od nich oferują konkretne warunki lokat bankowych. Często renomowany bank da nam gorsze warunki od nowego, mobilnego banku. W przypadku oprocentowania trzeba zwrócić uwagę na jaki okres ono obowiązuje. Coraz częściej banki kuszą wysokim oprocentowaniem, ale tylko na kilka pierwszych miesięcy.


Powinniśmy wybierać lokaty bankowe, które dadzą nam zarobić najwięcej przynajmniej w skali roku. Kierowanie się renomą banku nie jest trafne, bo w przypadku każdego banku w Polsce, otrzymujemy gwarancje lokaty od BFG. Tak więc w każdym banku i na każdej lokacie nie ryzykujemy utraty swoich pieniędzy.

Ile można zarobić z lokaty bankowej?

Kwota, jaką dana osoba może zarobić na lokacie bankowej, zależy przede wszystkim od rodzaju lokaty i ilości zdeponowanych na niej pieniędzy. Wpływ na końcowy zarobek ma także oprocentowanie i czas trwania lokaty.


Przykładowo, jeśli zdecydowaliśmy się na lokatę bankową 12 miesięczną z oprocentowaniem 2.5% w skali roku i jest ona na 10.000 zł, to nasz zarobek wyniesie 250 zł brutto.


Jednak należy pamiętać o podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku belki, który uszczupli nasz zarobek do 201.40 zł netto. Podatek to 19% i od kwoty 250 zł wyniesie 51.10 zł.

Najczęsciej zadawane pytania odnośnie lokat bankowych

Jak założyć lokatę bankową?

Założenie lokaty bankowej jest dość proste. Jeśli już wybrałeś najkorzystniejszą ofertę lokaty bankowej to, aby ją założyć, w większości banków będziesz mógł to zrobić online. Jednak lokatę bez wychodzenia z domu można będzie założyć najczęściej, kiedy już posiadamy rachunek w wybranej instytucji bankowej. W przypadku chęci założenia lokaty w innym banku będziemy musieli udać się do oddziału banku w naszym mieście. W placówce załatwimy wszystkie niezbędne formalności i założymy naszą lokatę.

Ranking lokat bankowych – jak z niego korzystać?

Nasz ranking lokat bankowych opiera się na porównaniu popularnych na rynku lokat. Łatwo możesz zobaczyć wszystkie oferty pasujące do określonych przez Ciebie parametrów. Najpierw wprowadź kwotę, którą chcesz ulokować i określ, jak długo ma trwać lokata. Oprócz tego prezentujemy informację na temat wymaganego konta w banku. Część banków wymaga założenia konta osobistego przy zakładaniu lokaty, a część nie. Co ważne, w naszym rankingu lokat znajdziesz listę wyłącznie bezpiecznych lokat, chronionych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Lokaty strukturyzowane i inwestycyjne, które nie gwarantują kwoty zwrotnej, obecnie nie są uwzględniane w rankingu.

Czy lokata bankowa chroni przed inflacją?

Lokata bankowa to sposób na ochronę przed inflacją. Może nie jest to idealny sposób, ale jest to jeden z najłatwiejszych i najbezpieczniejszych sposobów.


Inflacja to ciągły proces wzrostu cen i spadek wartości pieniądza. Aby chronić się przed inflacją, musimy zadbać o to, by w przyszłości nasze pieniądze miały większą siłę nabywczą. Tak więc, gdy zainwestujemy w lokatę bankową o stałym oprocentowaniu, nasze pieniądze będą miały większą siłę nabywczą (powiększoną o procent na lokacie) i będą mogły w przyszłości kupować więcej towarów i usług.


Z drugiej strony, jeśli inwestujemy w lokaty terminowe lub obligacje o zmiennym oprocentowaniu, są szanse, że inflacja może wpłynąć na naszą inwestycję i sprawić, że będzie ona warta mniej niż to, w co w nią zainwestowaliśmy. Wpływ na korzystne wyjście z inwestycji jaką jest lokat a bankowa zależy od wielu aspektów rynkowych.

Lokata bankowa bez konta w banku – czy to możliwe?

Wiele osób nie posiada konta bankowego, ale nadal chce mieć możliwość korzystania z lokat bankowych. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją banki, które oferują tę usługę.


Z bankowego punktu widzenia konto osobiste to świetny sposób na gromadzenie pieniędzy bez płacenia odsetek. Dodajmy, że klienci posiadający konta to ci, którzy przynoszą dodatkowe zyski – czy to przelewy, ubezpieczenie karty i wypłaty z bankomatów, czy „atrakcyjne” pożyczki odnawialne w koncie. Banki są bardzo kreatywne w obciążaniu swoich klientów, dlatego zawsze każą nam wierzyć, że wpłaty na konto są lepsze niż wpłaty bez konta. Ma to związek z różnicą stóp procentowych między depozytami wymagającymi konta osobistego a depozytami, które można otworzyć bez użycia innego produktu.


Nie wszystkie lokaty z wymaganym kontem bankowym to zło wcielone i złe rozwiązanie. Czasem okazuje się, że w dobie niskiego oprocentowania depozytów warto poświęcić trochę czasu na analizę ofert wymagających posiadania konta, gdyż niektóre z nich są rzeczywiście intratne. Warto też sprawdzić inne lokaty – także te, które nie mają obowiązku zakładania konta osobistego.

Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Istnieje kilka rodzajów lokat bankowych po które możemy sięgnąć. Jednak najczęściej wybieranymi są lokaty terminowe. Mimo, że wszystkie lokaty bankowe dadzą nam zarobić to między różnymi typami lokat, ich warunki będą nieco odmienne.


Lokata terminowa

W przypadku lokaty terminowej, już definicja zakłada, że jest to lokata zakładana na dany okres i ważna do określonego terminu. Najpopularniejszymi lokatami terminowymi są miesięczne, 3 miesięczne i roczne. Oczywiście istnieją lokaty terminowe na dłuższy okres np. 36 miesięcy czy nawet 48 miesięcy. Długość lokaty zależy tylko i wyłącznie od nas i naszych potrzeb, ale warto wspomnieć, że dłuższe lokaty są często na korzystniejszych warunkach.


Lokata rentierska

Lokata rentierska to niezbyt popularny produkt bankowy, kierowany do wąskiej grupy odbiorców. Zazwyczaj lokata rentierska jest kierowana do osób z dużym kapitałem. Lokata rentierska jest najczęściej długoterminową formą depozytu, z którego bank wypłaca odsetki na rachunek deponującego. Odsetki z lokaty rentierskiej są wypłacane regularnie, bez ich kapitalizacji. Lokatę taką zawiera się przez umowę z bankiem dzięki czemu bank zyskuje dodatkowy kapitał a deponent odsetki wypłacane w umówionych okresach.


Lokata strukturyzowana

Lokata strukturyzowana łączy w sobie lokatę terminową oraz inwestycję na rynkach finansowych. Część naszego kapitału jest inwestowana w akcje, obligacje czy też inne produkty finansowe. Lokata strukturyzowana daje nam możliwość zarobić o wiele więcej niż zwykła lokata terminowa, jednak jest obarczona większym ryzykiem i nie zawsze jest w 100% objęta ochroną BFG. Taka lokata jest też zazwyczaj dłuższa np. na 24 miesiące.


Lokata z funduszem

Lokata z funduszem to także produkt łączący lokatę terminową z innymi produktami finansowymi. W tym przypadku część naszej lokaty jest przeznaczana na inwestycję w fundusze powiernicze. Lokaty z funduszem są oferowane w wielu opcjach ryzyka. Od tych mniej ryzykownych, które dadzą nam mniejszy zwrot z inwestycji po te bardziej ryzykowne, na których możemy zarobić więcej. Średnie oprocentowanie lokat funduszem to około 5%.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Oferty lokat o tej samej kwocie i okresie lokaty są zazwyczaj bardzo do siebie podobne. Tu pojawia się pytanie, jak wybrać najlepszą lokatę bankową spośród dostępnych produktów? Oprócz oprocentowania na uwagę zasługują również dodatkowe elementy lokat, takie jak:


Sposób zakładania lokaty – choć internet to najszybszy sposób na założenie lokaty, powinniśmy ocenić, jaki sposób zakładania lokaty preferujemy w danym momencie i poszukać w tym zakresie odpowiedniej lokaty;


Konsekwencje wcześniejszego zerwania lokaty - W wielu przypadkach wypłata środków z lokaty przed terminem jej zapadalności wiąże się z utratą dotychczas narosłych odsetek. Wybierając lokatę, warto rozejrzeć się za takimi, których wcześniejsze zamknięcie spowodowałoby choćby częściową utratę zysków.


Maksymalna kwota wpłaty - Im wyższa kwota, jaką bank pozwala wpłacić, tym wyższego zysku możemy oczekiwać. Dlatego warto poszukać lokaty o najwyższej kwocie.