Zalecamy Logo

Ranking kont osobistych – sprawdź które konto osobiste wybrać

Konto osobiste to podstawowy rachunek bankowy. Przydaje się on w przeróżnych sytuacjach, jak na przykład: opłacenie rachunków, płatność kartą czy wypłaty wynagrodzenia z pracy. Banki komercyjne w swoich ofertach posiadają wiele kont osobistych. W naszym rankingu znajdziesz porównanie aż 15 rachunków bankowych. Odpowiemy też na najpopularniejsze pytania oraz podpowiemy Ci, jak założyć takie konto.
Brak ofert pasujących do podanych danych.
Niniejsze wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz 93, z późniejszymi zmianami).

Konto osobiste 2022 – co warto wiedzieć?

Większości z nas ciężko jest wyobrazić sobie codzienność bez posiadania konta w banku. Dzięki pieniądzom, które się na nim znajdują nie musimy martwić się czy mamy przy sobie gotówkę w drodze na zakupy. ROR – Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy – stanowi podstawę do korzystania ze wszelkich usług bankowych i nie chodzi tu tylko o płatności czy wybieranie pieniędzy z bankomatu, ale również o oszczędzanie i dbanie o budżet domowy.

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste zwane jest także: kontem w banku, rachunkiem osobistym lub bankowym, Jednak jego poprawna nazwa to ROR, czyli Rachunek Oszczędnościowo – Rozliczeniowy. Jest to podstawowy produkt oferowany przez banki dla osób fizycznych. Z jego pomocą możemy wygodnie kontrolować swoje przychody i wydatki. Takie konto często jest niezbędne do zrobienia zakupów online oraz przelewów za prąd, gaz czy mieszkanie.


ROR prowadzony jest przez wybrany przez nas bank, na podstawie umowy o prowadzenie rachunku. Założyć go może każdy z nas, jedynym wymaganiem jest ukończenie trzynastego roku życia i otrzymanie wtedy zgody od swoich prawnych opiekunów/rodziców.

Charakterystyka konta osobistego

Charakterystyczną cechą konta osobistego jest przypisany do niego, unikatowy, dwudziestosześciocyfrowy numer. Jest on zapisywany według określonego schematu. NRB, czyli Numer Rachunku Bankowego, potrzebny jest do zidentyfikowania rachunków bankowych w rozliczeniach. Można się z niego naprawdę sporo dowiedzieć, na przykład z jakiego kraju i banku pochodzi, ale to nie wszystko. Co oznaczają poszczególne cyfry?


 • Pierwsze dwie – suma kontrolna,
 • Kolejne cztery – oznaczenie banku,
 • Kolejne cztery – oddział banku w jakim został założony,
 • Szesnaście ostatnich – indywidualny numer rachunku.

Podobną rolę pełni IBAN, który liczy 28 cyfr.

Jak założyć konto w banku?

Ktoś, kto nigdy wcześniej nie otwierał rachunku osobistego w banku, może czuć się niepewnie przed podjęciem takiej decyzji. Sam proces przebiega bardzo podobnie w każdym banku i możesz to zrobić na kilka sposobów:


 1. Osobiście w placówce banku, gdzie zostaniesz krok po kroku pokierowany przez doradcę klienta.
 2. Online, czyli przez stronę internetową banku. Cały wniosek wypełniamy sami, w domu, a potrzebne dokumenty podpisujemy w placówce lub przy kurierze, który dostarcza umowę. Alternatywnie można dokonać weryfikacji podczas rozmowy wideo z doradcą banku lub zrobić przelew, na symboliczną złotówkę, weryfikacyjny z konta w innym banku – ta opcja dostępna jest jedynie dla osób, które mają już rachunek w innym banku.
 3. Za pomocą aplikacji mobilnej, tu kroki są bardzo zbliżone do składania wniosku online.
 4. Infolinia – każdy bank ma swój indywidualny numer telefonu, gdzie wypełniamy wniosek przy pomocy doradcy banku.

Co powinna zawierać umowa o konto osobiste?

Umowa pomiędzy Tobą, a bankiem jest cywilnoprawna. Bank zobowiązuje się do przechowywania środków pieniężnych klienta oraz do realizacji rozliczeń pieniężnych na jego zlecenie. Aby umowa miała moc prawną, musi zawierać:


 • Dane stron umowy – klienta i banku,
 • Rodzaj otwieranego konta w banku,
 • Walutę rachunku,
 • Czas trwania umowy,
 • Wysokość oprocentowania i warunki jego zmiany,
 • Terminy wpłaty,
 • Terminy kapitalizacji odsetek,
 • Formy oraz zakres rozliczeń pieniężnych dokonywanych na polecenie klienta,
 • Terminy realizacji zleceń,
 • Warunki i tryb zmiany umowy,
 • Sposób i termin wypowiedzenia umowy,
 • Przesłanki i tryb rozwiązania umowy rachunku bankowego,
 • Wysokość prowizji i opłat za prowadzenie rachunku,
 • Zakres odpowiedzialności banku za terminowe i prawidłowe przeprowadzenie rozliczeń pieniężnych
 • Wysokość odszkodowania za przekroczenie terminu realizacji dyspozycji posiadacza rachunku.

Rodzaje kont osobistych

W ofertach banków znajdziemy wiele rodzajów kont:


 1. Standard – jest to podstawowy ROR. Może założyć je każdy, kto skończył osiemnasty rok życia. Do jego założenia potrzebny Ci będzie wanny dowód osobisty. Konto to zapewnia podstawowe funkcjonalności.
 2. Premium lub VIP – jest to oferta skierowana to wymagających klientów. Ich portfele są zasobniejsze, a żeby móc otworzyć takie konto musisz mieć odpowiednie przychody do banku.
 3. Dla dzieci – dostępne jest dla osób w wieku 13-18 lat po otrzymaniu zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Często mają wiele przywilejów w postaci rabatów, prowadzone może być za darmo lub drobną opłatą.
 4. Dla młodych – prowadzone jest dla osób w wieku 18-26 lat i najczęściej korzystają z niego uczniowie i studenci. Do jego założenia będzie Ci potrzebny dowód lub np. legitymacja studencka. Dokładnych danych dowiesz się na stronie wybranego banku.
 5. Walutowe – konto walutowe, jak sama nazwa świadczy, jest prowadzone winnej walucie, na przykład euro czy dolarach amerykańskich. Poleca się je osobom, które swój dochód otrzymują w zagranicznej walucie, a nie polskich złotówkach. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które często podróżują i chcą wygodnie płacić kartą za granicą.
 6. Oszczędnościowe – konto oszczędnościowe łączy ze sobą tradycyjne konto z lokatą, ponieważ zapewnia ono oprocentowanie, przybliżone do lokaty, a jednocześnie wygodę w korzystaniu jak normalne konto.

Ile kosztuje konto osobiste?

W wielu bankach występują opłaty związane z prowadzeniem tam konta osobistego. Mimo, że za sam rachunek rzadko przyjdzie nam zapłacić, to często będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi, małymi kosztami. Jakie to są?


 • Założenie i prowadzenie konta,
 • Koszt wydania karty płatniczej i miesięczna jej obsługa,
 • Koszt wypłat z bankomatów w Polsce i na świecie,
 • Koszt przelewów,
 • Koszt operacji zlecanych w banku.

Wymagane dokumenty do założenia konta osobistego

Instytucje bankowe wymagają dokumentu ze zdjęciem i najczęściej będzie to dowód osobisty, jednak niektóre placówki przyjmą również paszport, a nawet prawo jazdy. Co jednak w przypadku osób nieletnich, które nie posiadają dowodu osobistego?


Podczas zakładania rachunku bankowego dla dziecka pomiędzy od 13 do 18 roku życia, może pojawić się konieczność okazania jego aktu urodzenia. Ma to na celu potwierdzenie pokrewieństwa pomiędzy przyszłym klientem banku a osobą, która wydaje mu zgodę na otworzenie konta.


Natomiast, jeśli posiadasz już konto w innym banku i decydujesz się na metodę weryfikacji przy pomocy przelewu, banki zazwyczaj nie oczekują okazywania żadnego dokumentu tożsamości.

Dlaczego warto skorzystać z naszego rankingu przy wyborze konta osobistego?

Przy wybieraniu konta osobistego często o opinie pytam naszą rodzinę czy przyjaciół. Nie jest to zły krok, jednak należy pamiętać, że wybór rachunku bankowego jest bardzo indywidualny. Każdy ma inne wymagania i preferencje. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie rankingu kont osobistych. Są tu wzięte pod uwagę wszystkie najważniejsze aspekty.

Ranking kont osobistych – najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, które zadają klienci przed wyborem konta osobistego. Warto jest się z nimi zapoznać, aby nie mieć żadnych wątpliwości. Oczywiście pamiętaj, że przy składaniu wniosku do banku o rachunek, doradca odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Czy warto jest mieć więcej niż jedno konto w banku?

Kwestia posiadania kilku kont osobistych, w kilku bankach jest bardzo indywidualna. Niektórzy decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ chcą w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo, skorzystać z promocji dostępnych w innych ofertach. Dodatkowo jest to świetna opcja na wypadek awarii jednego z banków i braku możliwości korzystania z karty płatniczej. Wyobraź sobie, że jesteś daleko poza domem, a terminal odrzuca Twoją płatność, a Ty nie masz gotówki. W takiej sytuacji możesz zadzwonić do kogoś i poprosić o BLIK lub szybko wyjąć drugą kartę i bezproblemowo zapłacić.


Taki wybór musi być jednak dokładnie przemyślany, ponieważ jeśli nie będzie to darmowe konto, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jeśli nie spełnimy odpowiednich warunków umowy.

Jakie powinno być idealne konto w banku?

 • Tanie w utrzymaniu – prowadzenie konta osobistego w banku powinno być tanie, aby nie obciążać naszego budżetu. Najlepsze jest oczywiście takie darmowe, natomiast warto pamiętać, że te płatne często mają wymogi, które sprawią, że będzie bezpłatne.
 • Brak ukrytych opłat – nikt nie lubi kruczków pisanych drobnym makiem w umowach, dlatego przed założeniem konta w banku dokładnie sprawdź czy nie istnieją żadne dodatkowe opłaty.
 • Dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.
 • Gwarantuje łatwy dostęp do usług bankowych.
 • Oferuje promocje i bonusy dla klientów.

Konto osobiste a walutowe – różnice

Konto walutowe to również ROR, ale prowadzony w innej walucie niż polskie złotówki. Dzięki niemu możemy operować na przykład funtami brytyjskimi czy dolarami amerykańskimi. Takie konto świetnie sprawdzi się dla osób, które z pewnych względów często mają do czynienia z obcą walutą.

Czy warto jest zakładać wspólne konto w banku?

Wspólne konto bankowe to dla wielu par świetne rozwiązanie, aby poradzić sobie z „problemem” pieniędzy w związku. Nie każdy chce posiadać swoje, oddzielne, dlatego decydują się na wspólne. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się dla par, gdzie jeden z partnerów nie potrafi dobrze rozporządzać swoimi pieniędzmi, przez co w znacznie mniejszym stopniu dokłada się do domowego budżetu. Natomiast druga strona jest zorganizowana i nie wydaje pieniędzy na prawo i lewo. Oczywiście trzeba pamiętać, że taka decyzja może stać się kością niezgody.

Czy mogę zamknąć konto w banku?

Oczywiście, że tak. Właściciel konta osobistego może je zamknąć w każdej chwili. Należy wypełnić wszystkie, niezbędne formalności, czyli wniosek do banku o zamknięcie naszego rachunku. Możesz to zrobić osobiście, online czy przez telefon. Dokładne, obowiązujące Cię warunki w przypadku zamknięcia konta, znajdziesz w umowie podpisanej przy otwieraniu rachunku osobistego.


Przy zamykaniu konta obowiązuje Cię okres wypowiedzenia. Jest to czas, jaki musi upłynąć od chwili wpłynięcia wniosku do banku, do momentu jego likwidacji. Zazwyczaj jest to 30 dni.

Czy warto korzystać z aplikacji bankowej?

Aplikacja bankowa jest idealnym narzędziem do kontrolowania swojego stanu konta i tempa wydatków. Z jej pomocą możemy korzystać z usługi BLIK oraz robić tradycyjne przelewy. Dodatkowo znajdziesz w nich aktualne oferty swojego banku, znajdziesz kontakt do doradców, a nawet będziesz mógł założyć konto oszczędnościowe czy zmienić swoje dane, jak na przykład miejsce zamieszkania. Co ważne, aplikacja często służy również do potwierdzania swojej tożsamości czy płatności online.


Jakie banki mają taką aplikację? Na pewno te największe, które znajdziesz na tej liście:


 • PKO BP – IKO,
 • Bank Pekao – PeoPay,
 • Alior Bank – Alior Mobile,
 • Santander Bank Polska – Santander mobile,
 • ING Bank Śląski – Moje ING mobile,
 • mBank – mBank PL,
 • BNP Paribas – BNP Paribas GOmobile,
 • Bank Millennium – Bank Millennium,
 • Credit Agricole – CA24,
 • Getin Bank – Getin Mobile Banking.

Taką aplikacje możesz pobrać za darmo w sklepie Play lub AppStore.

Czy przy koncie osobistym wymagana jest karta płatnicza?

Mało kto wie, że karta płatnicza nie jest wymagana przy otwieraniu konta osobistego w banku. Do każdego rachunku dołączana jest karta jako uzupełnienie. Oczywiście możesz z niej zrezygnować lub zamówić w późniejszym terminie, ale czy warto? W przypadku płatności bezgotówkowych czy to stacjonarnie czy online, karta ułatwi Ci ten proces. Jeśli w trosce o ekologię nie chcesz dodatkowego plastiku, zawsze możesz spytać o możliwość posiadania karty wirtualnej. Pamiętaj jednak, że nie skorzystasz z niej bez dostępu do Internetu, co może okazać się kłopotliwe za granicą lub w miejscu bez zasięgu.

Konto osobiste a oszczędnościowe – różnice

Podstawową różnicą między kontem osobistym, a oszczędnościowym jest oczywiście ich przeznaczenie. Te pierwsze, czyli ROR, służy do wypłacania wynagrodzenia, opłacania rachunków i tym podobne. Natomiast konto oszczędnościowe jest przeznaczone do gromadzenia i mnożenia na nim pieniędzy. Jest to możliwe, dzięki oprocentowaniu, przez co pieniądze „zarabiają”. W obecnych czasach te oprocentowania są niestety niskie, ale lepszy rydz niż nic. Jeśli więc zastanawiasz się nad tymi dwoma kontami, pomyśl do czego będzie ci ono służyć.

Czy warto jest zakładać wspólne konto w banku?

Wspólne konto bankowe to dla wielu par świetne rozwiązanie, aby poradzić sobie z „problemem” pieniędzy w związku. Nie każdy chce posiadać swoje, oddzielne, dlatego decydują się na wspólne. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się dla par, gdzie jeden z partnerów nie potrafi dobrze rozporządzać swoimi pieniędzmi, przez co w znacznie mniejszym stopniu dokłada się do domowego budżetu. Natomiast druga strona jest zorganizowana i nie wydaje pieniędzy na prawo i lewo. Oczywiście trzeba pamiętać, że taka decyzja może stać się kością niezgody.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

Zanim zdecydujesz się na jeden bank, zapoznaj się również z ofertą innych. Zrobisz to z pomocą naszego rankingu, który uwzględnia: koszty konta osobistego, wliczając w to kartę oraz wypłaty z bankomatów oraz bonusy na start za założenie – o ile takowe występuje.

Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji bankowej?

 1. Nie loguj się do aplikacji z publicznej sieci WI-FI. Rób to tylko z transferu danych lub własnej, domowej sieci. Jeśli potrzebujesz zalogować się do aplikacji swojego banku, na przykład za granicą, użyj VPN, o którym więcej przeczytasz tutaj.
 2. Loguj się korzystając tylko z zaufanych urządzeń – prywatny telefon i laptop.
 3. Aktualizuj oprogramowania.
 4. Zabezpiecz swój telefon hasłem.
 5. Ustaw niebanalne hasło do aplikacji bankowej.
 6. Nie zapisuj nigdzie hasła do aplikacji banku.
 7. Nie instaluj aplikacji z innych źródeł niż Sklep Play i AppStore.
 8. Nie klikaj w linki z niewiadomych źródeł.
 9. Pamiętaj, że bank nigdy nie prosi o dane do logowania, więc nikomu ich nie podawaj.
 10. Ustal limity transakcji.

Czym jest PRP?

PRP to skrót od Podstawowe Rachunki Płatnicze. Jest to konto dla osób wykluczonych finansowo, jak na przykład seniorów czy ludzi, którzy dostają niskie dochody. Mogą założyć je pod warunkiem, że nie posiadają innego konta w banku – jest to warunek konieczny. Takie bezpłatne konto ma zachęcić do korzystania z jego udogodnień. Obowiązek wprowadzenia PRP został nałożony na Polskę w 2016 roku, przez unijną dyrektywę PAD.


PRP to zatem uproszczona i bezpłatna wersja konta osobistego. Warto jednak pamiętać, że jest ono darmowe, wtedy, gdy przestrzegamy jego zasad, na przykład limit transakcji.

Jak znaleźć najtańsze konto osobiste?

W znalezieniu najtańszego rachunku bankowego przychodzimy my i nasz ranking. Z niego dowiesz się, która oferta jest najtańsza, a dodatkowo porównasz ją z innymi bankami. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże ci w wybraniu najatrakcyjniejszej oferty dla siebie, a tym samym będziesz mógł cieszyć się z korzystania z konta osobistego i jego możliwości.