Zalecamy Logo

Ranking kont oszczędnościowych - Sprawdź najlepsze konto oszczędnościowe

Poniżej prezentujemy nasz ranking kont oszczędnościowych, w którym znajdziesz najlepsze oferty rachunków oszczędnościowych w Polsce. Prezentowana przez nas lista kont przedstawia najkorzystniejsze oferty na ulokowanie swoich zaoszczędzonych pieniędzy. Wszystkie oferty na stronie porównują takie parametry jak oprocentowanie, okres obowiązywania czy też maksymalne limity konta. Twoje pieniądze ulokowane na koncie oszczędnościowym są w pełni bezpieczną formą lokowania kapitału. W odróżnieniu od lokaty, masz pełną swobodę wpłat i wypłat środków bez utraty zysku z odsetek.
Kwota oszczędności
min. 200 zł
max 200 mln. zł
Okres
min. 1 mies.
max 24 mies.
Ranking dla produktów oszczędnościowych wygenerowany dla kwoty 200 zł na okres 1 mies.
Brak ofert pasujących do podanych danych.
Niniejsze wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz 93, z późniejszymi zmianami).

Konto oszczędnościowe – Wszystko co musisz wiedzieć

Konto oszczędnościowe to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą pomnażać swoje zaoszczędzone pieniądze w bezpieczny sposób. Konta oszczędnościowe prezentowane w naszym rankingu są oferowane przez w pełni legalnie działające banki w Polsce. Obecnie konta oszczędnościowe są bardzo popularnym produktem bankowym ze względu na łatwość otwarcia i specjalne promocje i bonusy oferowane przez banki. Nasz ranking zawiera wszelkie informacje na temat najlepszych kont oszczędnościowych na rynku. Część z ofert jest dla nowych klientów danego banku lub dla nowych środków wpływających na nasz rachunek bankowy. Wszystkie detale zawsze znajdziesz w opisie naszego rankingu.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to konto, za pomocą którego możesz bezpiecznie zaoszczędzić pieniądze. Możesz wpłacać pieniądze na to konto, a następnie wypłacać je, gdy są potrzebne.


Konto oszczędnościowe to rodzaj konta bankowego, na którym deponujesz swoje pieniądze i zarabiasz na nich odsetki. Różni się ono od zwykłego konta bankowego, które służy do opłacania rachunków, dokonywania zakupów lub przesyłania środków między innymi kontami.


Konto oszczędnościowe nie daje nam takiej swobody przepływu pieniędzy, ponieważ można z niego przelewać środki tylko na nasz podstawowy rachunek w tym samym banku. Dodatkowo często tylko jeden przelew w miesiącu z konta oszczędnościowego jest bezpłatny. Banki naliczają opłaty za następne przelewy, ponieważ tracą pewne możliwości operowania naszymi środkami.

Zwykłe konto bankowe a konto oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe to dodatkowe konto oferowane przez niemal każdy bank, na które ludzie mogą wpłacać pieniądze. Osoby, które mają konto oszczędnościowe, to zazwyczaj ci, którzy mają więcej pieniędzy niż potrzebują, więc mogą sobie pozwolić na odłożenie części swoich pieniędzy na czarną godzinę.


Zwykłe konta bankowe, czyli inaczej bieżące rachunki rozliczeniowe są najczęstszym rodzajem kont jakie posiadamy. Dzieje się tak, ponieważ w dzisiejszych czasach wszystko robimy mobilnie lub na komputerze. Tak samo jest z dokonywaniem płatności. Płacimy z wykorzystaniem przelewów bankowych oraz kart płatniczych, które są oferowane przez banki.


Zwykłe konto bankowe nie pozwala nam jednak na otrzymywanie odsetek za zdeponowane na nim środki. Jednak w przeciwności do konta oszczędnościowego możemy z nim powiązać kartę debetową czy kartę kredytową. Ze zwykłego rachunku możemy także wykonywać przelewy do innych osób i firm.

Czy konto oszczędnościowe się opłaca?

Istnieje wiele dyskusji na temat opłacalności konta oszczędnościowego. Niektórzy uważają, że jest to nieopłacalne, a inni uważają, że jest to opłacalne. Aby się tego dowiedzieć, musimy przeanalizować zyski i korzyści związane z kontem.


Zysk jest łatwy do obliczenia: jeśli wpłacisz 1000 złotych, i po roku oszczędzania dostaniesz 1050 złotych na koniec roku, to zyskujesz 50 złotych rocznie brutto, co odpowiada oprocentowaniu 5%.


Korzyści z posiadania konta oszczędnościowego jest wiele. Zaczynając od tego, że konto oszczędnościowe daje nam możliwość zarabiać na odsetkach przy czym nie jesteśmy zobowiązani do zamrożenia naszych oszczędności na jakiś okres czasu. Kończąc na tym, że o wiele lepiej trzymać swoje oszczędności na koncie oszczędnościowym niż na zwykłym koncie, ponieważ zwykłe konto nie oferuje nam odsetek. Na zwykłym koncie bankowym nasze pieniądze tylko tracą na wartości przez czynniki takie jak inflacja.


Oczywiście jeśli nie chcesz ruszyć swoich pieniędzy przez 10 lat lub jeśli szukasz stałego dochodu bez większego ryzyka to lepszym rozwiązaniem będzie lokata bankowa. Jednak w przypadku, gdy chcesz mieć możliwość wypłaty swoich oszczędności w każdej chwili to konto oszczędnościowe będzie dla Ciebie lepszym wyborem.

Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych

Oprocentowanie kont oszczędnościowych różni się w zależności od banku i aktualnej sytuacji na rynku finansowym. Podczas gdy stopy procentowe NBP są na niskich poziomach, oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych także jest niskie. Zazwyczaj oprocentowanie rachunków oszczędnościowych waha się od 1% do 3%. W przypadku kont emerytalnych takich jak IKE czy IKZE stawki mogą być wyższe.


Warto wspomnieć, że w ostatnich latach zdarzały się (i wciąż się zdarzają oferty banków, gdzie konta oszczędnościowe były oprocentowane niemal zerowe. W krajach zachodniej Europy mieliśmy też do czynienia z ujemnym oprocentowaniem lokat. Oznaczało to tracenie pieniędzy trzymanych na kontach oszczędnościowych.


Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest zazwyczaj niższe niż w przypadku innych rodzajów inwestycji, takich jak lokaty, akcje czy obligacje. Jednak oszczędzanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym nie wiąże się z żadnym ryzykiem, ponieważ zawsze możesz odzyskać swoje pieniądze, gdy ich potrzebujesz.

Konto oszczędnościowe a lokata bankowa

Rachunki oszczędnościowe i lokaty bankowe są głównymi w pełni bezpiecznymi instrumentami finansowymi na rynku. Nawet osoba niemająca większego pojęcia może ulokować w tych instrumentach swoje pieniądze, które będą zyskiwać na wartości zgodnie z oprocentowaniem.


Konto oszczędnościowe to rodzaj rachunku depozytowego, który jest prowadzony w instytucji finansowej jaką jest bank. Rachunek depozytowy to instrument stworzony przez bank dla swoich klientów, który pozwala im przechowywać pieniądze i zarabiać na nich odsetki. A lokata bankowa to zdeponowane oszczędności na dany okres, których nie można wypłacić wcześniej, w trakcie trwania lokaty.


Konta oszczędnościowe oferują większą płynność i elastyczność niż lokaty bankowe, podczas gdy lokaty bankowe oferują lepsze stopy zwrotu niż konta oszczędnościowe. Jeśli mamy zaoszczędzoną większą kwotę i chcemy ją bezpiecznie ulokować to najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie lokata bankowa. Istnieją lokaty indeksowane stopami kredytów i pożyczek WIBOR 3M, które bazują na stopach procentowych NBP. Trzymając pieniądze na takich lokatach możemy chronić swoje pieniądze przed inflacją i zyskiwać pewną nawiązkę.

Jak oblicza się zysk z konta oszczędnościowego?

Zysk na koncie oszczędnościowym można wyliczyć w ten łatwy sposób:


Po pierwsze, oprocentowanie jest mnożone przez sumę na Twoim koncie. Po drugie, ta kwota jest dzielona przez czas potrzebny na osiągnięcie celu.


Wzór ten można zapisać w następujący sposób:


Z = (O x S) / T


Gdzie Z = zysk na koncie oszczędnościowym.

S = stopa procentowa w roku.

O = suma zainwestowanych oszczędności.

T = czas potrzebny do osiągnięcia celu.


Zysk na rachunkach oszczędnościowych może być rozliczny na trzy różne sposoby: metodą odsetek, zysku i wypłaty. Różnica między tymi metodami polega na tym, że odsetki są naliczane od najwyższego salda w ciągu roku, podczas gdy metoda wypłaty oblicza zysk z salda otwarcia minus wypłaty w ciągu roku.


Obliczanie zysku na koncie oszczędnościowym zależy od rodzaju konta i dokonanej wpłaty. Niektóre rachunki podają odsetki na podstawie całkowitego salda rocznego, podczas gdy inne rachunki obliczają je na podstawie najwyższego salda za rok. Istnieje również kilka kont, które obliczają to jako metodę wypłaty, co oznacza, że przyjmują saldo otwarcia minus wypłaty w ciągu roku obrotowego, aby uzyskać zysk.

Najczęsciej zadawane pytania odnośnie konto oszczędnościowych

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Pierwszym krokiem do założenia konta oszczędnościowego jest podjęcie decyzji, ile pieniędzy chcesz zaoszczędzić.


Następnym krokiem jest podjęcie decyzji, jak często chcesz oszczędzać. Jeśli wybierzesz opcję miesięczną, na ogół zainteresowanie będzie mniejsze niż w przypadku wyboru cotygodniowego wypłacania odsetek. Większość ludzi będzie chciała mieć konto, które pozwoli im wpłacać i wypłacać własne pieniądze bez żadnych opłat. Takie oferty też istnieją.


Kiedy już zdecydujesz się na te dwa czynniki, nadszedł czas na zbadanie różnych banków lub spółdzielczych kas pożyczkowych, które oferują konta oszczędnościowe. Z naszym rankingiem kont oszczędnościowym będzie Ci bardzo łatwo wybrać najkorzystniejszą ofertę. Gdy znajdziesz takie konto, które odpowiada Twoim potrzebom, czas otworzenie rachunku oszczędnościowego!


W wielu bankach konto oszczędnościowe możesz otworzyć online lub w aplikacji. W części z banków wymagane jest także posiadanie konta osobistego do otworzenia subkonta oszczędnościowego. Jednak są także banki, gdzie możesz mieć samo konto oszczędnościowe.

Czy można mieć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Każdy z nas znajdzie ofertę rachunku oszczędnościowego w swoim aktualnym banku. Jednak czy można mieć konto oszczędnościowe bez posiadania zwykłego konta bankowego? To pytanie często pojawia się w dyskusjach internetowych. Nic dziwnego w tym, że wiele osób pyta o konto oszczędnościowe bez zakładania rachunku osobistego, ponieważ akurat inny bank niż nasz może mieć dobrą ofertę oszczędnościową, a nie zawsze chcemy mieć dodatkowy rachunek osobisty. Jednak są banki, w których otworzenie konta oszczędnościowego nie wymaga posiadania zwykłego konta. Niestety mało instytucji bankowych decyduje się na taki krok, a niekiedy bez rachunku osobistego nie przysługują nam liczne bonusy czy promocje.

Czy można mieć kilka kont oszczędnościowych na raz?

Posiadanie kilku rachunków oszczędnościowych jest możliwe. Nie ma regulacji prawnych, z których wynika o limicie posiadanych kont osobistych czy oszczędnościowych. Naszym zdaniem posiadanie kilku rachunków oszczędnościowych działa nawet na naszą korzyść.


Po pierwsze możemy zdywersyfikować oszczędzany kapitał i korzystać z wielu promocji, w różnych bankach na raz. A po drugie w przypadku większych oszczędności mamy dodatkową ochronę naszych pieniędzy. Standardowo każdy bank gwarantuje bezpieczeństwo naszych funduszy do kwoty 100 000 euro. Jednak ta gwarancja dotyczy jednego konta, w przypadku posiadania kilku kont taka gwarancja jest mnożona i każde nasze konto jest nią objęte.


Oczywiście są także minusy posiadania kilku kont oszczędnościowych takie jak więcej haseł i loginów do zapamiętania, możliwe nowe opłaty wprowadzone przez któryś z banków czy większa ilość kart płatniczych w portfelu.

Czy zyski z konta oszczędnościowego są opodatkowane?

Wszystkie skumulowane fundusze na naszym koncie oszczędnościowym wraz z zarobkiem na oprocentowaniu będą także opodatkowane podatkiem od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatkiem Belki. Bank automatycznie pobierze od nas 19% od wygenerowanego zysku – bo tyle właśnie wynosi ten podatek. Czyli z każdych zarobionych 100 zł zostanie nam „na rękę” 81 zł. Niestety podatek od zysków kapitałowych jest ciężki do ominięcia i dotyczy on nie tylko kont oszczędnościowych, ale każdej formy inwestowania. Od lokat po kryptowaluty przez zyski na giełdzie – zawsze będziemy musieli go zapłacić. Jedynym wyjątkiem są konta IKE i IKZE gdzie przy spełnieniu szeregu warunków jesteśmy w stanie nie płacić podatku od zysków.

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

Kwota, jaką możesz zarobić na koncie oszczędnościowym, zależy od wybranego przez Ciebie banku. Coraz częściej banki oferują niemal zerowe oprocentowanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym.


Im wyższe dostępne oprocentowanie, tym więcej możesz zarobić na swoim koncie oszczędnościowym. Aby uzyskać te informacje, musimy dowiedzieć się, jakie są rodzaje kont oszczędnościowych i ile możemy na nich zarobić. Warto przejrzeć wszystkie opcje dostępne na rynku. Dzięki naszemu rankingowi kont oszczędnościowych będzie to bardzo łatwe. W prosty sposób dowiesz się, ile możesz zarobić na koncie oszczędnościowym.

Czym jest konto oszczędnościowe dla dziecka?

Konto oszczędnościowe dla dziecka to rachunek, na którym możemy odkładać oszczędności na przyszłość naszego dziecka. Pieniądze na koncie oszczędnościowym dla dziecka będą oprocentowane przez co w długim okresie nie tylko odłożymy pieniądze, ale także je pomnożymy.


Konto oszczędnościowe dla dziecka możemy założyć niemal od razu po urodzeniu dziecka i będzie one dostępne do ukończenia 18 urodzin dziecka. Warto wspomnieć, że dzieci w wieku lat 13, zyskują ograniczoną zdolność do czynności prawnych przez co mogą dysponować takim kontem za zgodą rodzica.


Co jest potrzebne, aby otworzyć konto oszczędnościowe dla dziecka? Oczywiście dokumenty, które potwierdzą tożsamość dziecka jak i naszą. Dokumenty jakie dziecko musi posiadać to np.: skrócony akt urodzenia, paszport, dowód, legitymacja szkolna.

Ile kosztuje konto oszczędnościowe?

Prowadzenie konta oszczędnościowego w większości banków jest za darmo. Oczywiście bank zarabia na naszych oszczędnościach przez obracanie naszymi oszczędnościami czy udzielaniu kredytów. Powinno być to zrozumiałe i oczywiste, że nasze pieniądze muszą zarobić na siebie, aby wypłacić nam oprocentowanie i zysk bankowi. Jednak wszystkie konta oszczędnościowe są także ubezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny przez co nie ryzykujemy utraty kapitału. To bank ryzykuje, że pożycza nasze pieniądze i nie wygeneruje odpowiedniego zysku, aby wypłacić nam oprocentowanie.

Konto oszczędnościowe – Czy warto otworzyć?

Podsumowując konto oszczędnościowe to bezpieczna metoda na zarabianiu na swoich oszczędnościach. Nie musimy posiadać wiedzy finansowej i angażować swojego czasu. Od początku, kiedy decydujemy się założyć rachunek oszczędnościowy jesteśmy świadomi, ile na nim zyskamy, jaka jest dokładna oferta, opłaty zasady korzystania z niego. Każdy z nas może otworzyć swój rachunek oszczędnościowy, a wcześniej najlepiej sprawdzić w którym banku będzie najkorzystniej. Z pomocą naszego rankingu kont oszczędnościowych z łatwością sprawdzić oprocentowanie, koszty czy też wymagania danej oferty.


Mimo aktualnej sytuacji na rynku, dalej jesteśmy w stanie znaleźć korzystne oferty na rachunki oszczędnościowe. Codziennie analizujemy oferty wszystkich banków i innych instytucji finansowych, aby wybrać dla Ciebie to co najlepsze. Zdecydowanie lepiej trzymać swoje oszczędności na koncie oszczędnościowym niż na zwykłym rachunku rozliczeniowym czy też w domowej skarpecie.