Zalecamy Logo

Ranking kont dla młodych – sprawdź które konto dla młodych wybrać

Konto dla młodych jest produktem bankowym dla osób w wieku od trzynastego do osiemnastego roku życia. Wiele dobrych ofert banków oraz odpowiednia edukacja rodziców sprawiają, że nastoletni użytkownik rachunku ma okazję poznać świat finansów, zaznajomić się z innymi usługami i nabyć praktycznych umiejętności, – takich jak wysyłanie przelewów i tym podobne – bez których ciężko jest się obyć w dorosłym życiu.
Brak ofert pasujących do podanych danych.
Niniejsze wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz 93, z późniejszymi zmianami).

Konto dla młodych 2022 – co warto wiedzieć?

Konto dla młodych od zwykłego konta osobistego nie różni się praktycznie niczym. Jedyne różnice mogą wynikać z wysokością opłat za prowadzenie rachunku, wypłatę gotówki z bankomatów czy też brakiem konieczności posiadania regularnych wpływów na konto.


Zazwyczaj jest jednak tak, że banki nie pobierają w ogóle takich opłat lub są one symboliczne. Dlaczego? Ponieważ chcą oni w ten sposób przyzwyczaić ich do swojej marki, licząc, że w przyszłości zostaną oni ich klientami już na stałe i będą korzystać z innych produktów. Aby zachęcić młode osoby do założenia u nich rachunku, oferują oni wiele bonusów, jak na przykład pieniądze, zniżki na kursy językowe czy też do różnych sklepów.

Jak założyć konto dla młodych?

W Polsce osoby młode mogą założyć konto wraz z kartą płatniczą już od trzynastego roku życia. Oczywiście cały proces musi przebiegać za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Takie rachunki również dają możliwości takie, jak tradycyjne konto osobiste - robienia przelewów, korzystanie z BLIK-a czy bankomatów, ale istnieją pewne ograniczenia, jak na przykład dopuszczalna kwota miesięcznych wypłat.


W celu otworzeniu rachunku płatniczego nastolatek sam, za wcześniejszą zgodą rodzica, podpisuje umowę. Najczęściej robi się to osobiście w placówce, jednak niektóre banki oferują zdalne złożenie wniosku i podpisanie dokumentów. W tym przypadku konto jak i karta należą do osoby młodej, jednak rodzic ma wgląd do salda.


Niektóre rodziny decydują się na tak zwane subkonto rodziców. W takim przypadku młody człowiek otrzymuje jedynie dostęp do konta rodzica, a do otwarcia konta dla młodych nie jest podpis osoby małoletniej.

Jakie możliwości daje konto dla młodych?

Konta dla młodych dają prawie tyle samo możliwości, co konta dla osobiste dla dorosłych. Ich największą zaletą jest przede wszystkim wygoda i dostęp do bankowości elektronicznej. Nasze dziecko bez problemu będzie mogło zapłacić za zakupy online czy kupić wodę w sklepie stacjonarnym bez konieczności wyciągania gotówki. Dodatkowo w każdej chwili będzie mogli zrobić mu szybki przelew na telefon – BLIK – w razie kryzysowych sytuacji. Nie można zapominać także o ciekawych dodatkach produktowych dostępnych w bankach, takich jak lokaty, konta walutowe czy karta walutowa, która przyda się na wakacjach za granicą. Wiele ofert zawiera również promocje do różnych sklepów czy kin.

Konto oszczędnościowe dla młodych

Jeśli chcesz, żeby konto dla Twojego nastolatka służyło wyłącznie do oszczędzania, załóż mu konto oszczędnościowe. Banki często proponują osobom młodym o wiele wyższe oprocentowanie niż w przypadku osób dorosłych. Dzięki temu są oni w stanie o wiele więcej oszczędzić, na przykład na studia w innym mieście, a nawet państwie.

Zalety konta dla młodych

Główną zaletą konta dla młodych, która jest brana pod uwagę to nauka szanowania pieniędzy. Wiele nastolatków, którzy nie mogą lub nie chcą pracować nie zdaje sobie sprawy z tego, ile ich opiekunowie wkładają ciężkiej pracy w to, aby ich utrzymać. Kieszonkowe, które będzie wpływać na ich konto, będą musieli mądrze zaplanować na wcześniej zaplanowany okres. To nauczy ich zarówno oszczędzania, jak i mądrego wydawania.


Warto również wspomnieć o tym, że takie konta najczęściej są w stu procentach darmowe i nie wymaga się od nich regularnych wpłat na daną kwotę. Często do rachunku dodawana jest także bezpłatna karta płatnicza. Jeżeli jednak bank pobiera już opłatę, to w łatwy sposób można jej uniknąć robiąc kilka transakcji na ustaloną w umowie kwotę.

Czy istnieją ograniczenia w koncie dla młodych?

Posiadanie własnego konta w banku w tak młodym wieku, jest wielką swobodą, która nie jest jednak nieograniczona. Rodzic lub prawny opiekun posiadacza rachunku ma prawo wglądu w finanse, a nawet możliwość zablokowania pewnych operacji. Dodatkowo może wyznaczyć on limit transakcji kartą.


Ważne! Maksymalne wypłaty gotówki z konta młodej osoby nie mogą przekroczyć 4900 – 5000 złoty miesięcznie. Pobranie wyższej kwoty wymaga zgody sądu.

Jak wybrać najlepsze konto dla młodych?

Konto dla młodych coraz częściej jest pierwszym rachunkiem, jaki młoda osoba będzie posiadać w swoim życiu, dlatego jego wybór musi być podjęty bardzo dokładnie. Na co zwrócić uwagę?


  1. Przede wszystkim na role takiego konta – czy będzie ono służyć do codziennego użytku, a może tylko do oszczędzania.
  2. Druga sprawa to opłaty związane z rachunkiem. Mimo, że wiele ofert jest w stu procentach darmowe, niektóre mogą zawierać drobne opłaty, które należy podliczyć i wziąć pod uwagę.
  3. Po trzecie – bankomaty. Sprawdź, które są bezpłatne i ile znajduje się ich w Twojej okolicy.
  4. Po czwarte bezpieczeństwo i funkcjonalność. Przekonaj się czy bank ma dostępną aplikację, czy jest ona przejrzysta oraz czy łatwo się z niej korzysta. Niektóre banki oferują jej wersje demo. Możesz również podpytać znajomych, którzy mają w wybranym przez ciebie banku konto.
  5. Sprawdź co z kontem możesz robić nastolatek, do którego będzie należeć, a na co wpływ ma rodzic.
  6. Upewnij się czy rodzić musi mieć konto w tym samym banku.
  7. Spytaj co się stanie z kontem młodzieżowym po skończeniu przez dziecko osiemnastego roku życia.

Konta dla studentów 2022 – najczęściej zadawane pytania

Konta dla studentów to rachunki bankowe dla osób w wieku 18-26 lat. Mimo, że nazwa przypisuje je studentom, to warto wiedzieć, że nie musisz nim być, aby je założyć. Jedyne co musisz tu spełniać to kryterium wiekowe. Zgoda rodziców nie jest tu już potrzebna, więc odejdzie Ci tu ta jedna formalność. Jeśli więc zdecydowałeś się wziąć finanse w swoje ręce, musisz dobrze rozejrzeć się wśród ofert jakie proponują banki. Z pewnością przed otworzeniem rachunku podpytasz znajomych jaki bank oni polecają i co on oferuje. Dzięki temu uzyskasz wstępne rozeznanie się w temacie.

Jak założyć konto dla studenta?

Założenie konta dla studentów jest dziecinnie proste. Dodatkowo w wielu bankach możesz zrobić to online, bez wychodzenia z domu. Przy otwarciu rachunku w ten sposób wykorzystuje się nowoczesne systemy autoryzacji, żeby cały proces przebiegł bezpiecznie. Umowa może zostać podpisana w placówce, przy kurierze czy też zdalnie. Z racji tego, że ukończyłeś już osiemnaście lat, zgoda rodziców nie jest tu już potrzebna.


Kiedy wybierzesz już bank, w którym chcesz założyć konto musisz wypełnić wniosek podstawowymi danymi, takimi jak: imię, nazwisko, pesel, data urodzenia, miejsce zamieszkania i tak dalej. Niektóre z banków, na przykład mBank, oferują spersonalizowanie karty płatniczej, gdzie możesz ustawić dowolne, pasujące wymiarami zdjęcie.

Co powinno oferować konto dla studenta?

Dodatkowe usługi, które ułatwiają życie są dla wielu z nas niezbędne.


  • Należy do nich przede wszystkim BLIK, dzięki któremu zrobimy szybki przelew znajomemu na numer telefonu, wypłacimy jak i wpłacimy pieniądze, zapłacimy za zakupy online jak i stacjonarnie,
  • Bankowa aplikacja mobilna, dzięki której możemy stale kontrolować nasze tempo wydatków oraz to, ile pieniędzy mamy na koncie,
  • Nowoczesne formy płatności, takie jak Google Pay czy Apple Pay,
  • Kody rabatowe i promocje w sklepach, kinach czy na zakupy online,

Charakterystyka kont dla studentów

To co wyróżnia konto dla studentów jest jego cena za prowadzenie. Zazwyczaj banki rezygnują z jakichkolwiek płatności, dzięki czemu są one zupełnie darmowe. Ma to na celu przyciągnięcie nowych klientów i zachęcenie ich do pozostania z nimi po 26 roku życia. Jeśli jednak dany bank decyduje się na wprowadzenie opłat są one o wiele niższe niż w przypadku kont normalnych, osobistych. Dodatkowo konta dla studentów oferują wiele fajnych promocji, dzięki którym można zdobyć pieniądze od banku lub je zaoszczędzić.

Jakie konto dla studenta wybrać?

Na tapet musisz wziąć swoje indywidualne potrzeby. Każdy z nas będzie wymaga czegoś zupełnie innego, dlatego nawet najlepsza oferta może nie wszystkim odpowiadać. Warto zatem jasno sprecyzować, co jest dla Ciebie ważne, a co nie i dopiero wtedy rozpocząć poszukiwania. Na co, jednak każdy z nas musi zwrócić uwagę?


  • Opłaty za miesięczne prowadzenie rachunku i obsługi karty płatniczej. Jeśli będą takie występować, sprawdź w jaki sposób możesz ich uniknąć.
  • Koszt przelewów zwykłych i ekspresowych. Te pierwsze zazwyczaj są bezpłatne, jednak możesz znaleźć się w sytuacji, gdy będziesz musiał zrobić przelew na już. Warto jest więc wiedzieć, ile za niego zapłacisz.
  • Bankomaty te krajowe jak i zagraniczne. Dowiedz się, które są darmowe, ile jest ich w Twojej okolicy oraz jak wygląda sytuacja za granicą.

Premia za otworzenie konta dla studenta – jak ją otrzymać?

Wiele banków oferuje na samym początku premie za otworzenie u nich rachunku. Prym wiedzie tu mBank i jego 50 złoty za polecenie konta znajomemu. Jeśli Twój kolega założy tam konto i wpisze Twój kod w odpowiednim miejscu, w aplikacji oboje otrzymacie 50 złoty. Oczywiście takich promocji jest wiele i każda z nich ma indywidualne zasady. Niekiedy trzeba zrobić kilka przelewów, wydać daną kwotę kartą lub wysłać BLIK. Każda taka premia ma swój regulamin, z którym możesz się zapoznać.

Konto dla studentów – co po 26 roku życia?

Wiele osób zastanawia się, co się stanie z kontem dla studentów po skończeniu przez właściciela dwudziestego szóstego roku życia. Warto jest o to zapytać pracownika banku, ponieważ zazwyczaj takie konto zostanie przekształcone w zwykłe, co może wiązać się z wyższymi opłatami prowadzenia konta.