Co to jest Wise (dawniej TransferWise)

Wise (dawniej TransferWise) to innowacyjna firma, która posiada internetową usługę transferu pieniędzy. Ich specjalizacja w międzynarodowych przelewach sprawia, że często nazywani są „Robin Hoodem” branży przekazów pieniężnych. Zaufało im już, aż 9 milionów klientów, a każdego miesiąca przelewanych jest tam aż 6 miliardów dolarów. Czym zawdzięczają sobie oni, aż taki sukces? Firma kładzie nacisk na to, aby przelewy były tanie, łatwe i szybkie. Do tego ich największą zaletą jest to, że stosują jedne z najkorzystniejszych kursów wymiany walut na rynku. Dodatkowo są w tym wszystkim transparentni. Co to znaczy? Zawsze z góry wiesz, ile zapłacisz za usługę i jaki kurs zostanie zastosowany. Nie spotkają Cię tu dodatkowe, ukryte koszty - jak to często bywa. Wise (dawniej TransferWise) to świetny sposób, aby wysłać komuś pieniądze w aż 49 walutach. Z tą firmą i spokojną głową, możesz wysłać pieniądze do 71 krajów na całym świecie i otrzymać je z aż 43, a to wszystko dzięki ponad 1000 różnym kombinacjom. Wise to idealne rozwiązanie dla osób, które pracują za granicą i chcą wysłać pieniądze do swojej rodziny czy też dla rodziców, którzy chcą wspomóc swoje dziecko na drugim końcu świata.

Skąd pomysł na TransferWise?

Platforma ta powstała z frustracji dwóch przyjaciół. Ich założycielami są Kristo Käärmann, który pracował w Londynie (zarabiając w GBP), ale spłacał hipotekę w Estonii w euro, natomiast Taavet Hinrikus, czyli drugi założyciel firmy, pracował dla Skype’a w Estonii (zarabiając w euro), ale mieszkał w Londynie, gdzie walutą są funty. Denerwowały ich ukrtye koszty banków oraz to jaką prowizję oni pobierają. Wypracowali więc prosty schemat.

Założyciele TransferWise

Każdego miesiąca sprawdzali uśredniony kurs walut po to, aby znaleźć ten rzeczywisty. Kristo wpłacał więc funty na rachunek bankowy Taaveta, a Taavet wpłacał euro na konto swojego przyjaciela w Estonii. Dzięki temu oboje otrzymywali waluty, których potrzebowali i żaden z nich nie płacił ani grosza opłat bankowych. Jak więc sami widzicie, pomysł na tak ogromny sukces, narodził się z prostych potrzeb dwojga ludzi, którzy nie chcieli płacić więcej za coś, co nie jest tego warte.

Jak działa TransferWise?

Aby zrozumieć oraz dokładnie wiedzieć, jak działa TransferWise, zacznijmy od porównania go z tradycyjnym bankiem. Banki zazwyczaj oferują klientom zawyżone kursy wymiany walut, a ich opłaty nie zawsze są przejrzyste i zrozumiałe. TransferWise chciało tego uniknąć za wszelką cenę i udało im się to. Firma ta pobiera niskie i jasne dla klienta opłaty transakcyjne oraz przelicza pieniądze po średnim kursie walutowym. Wynika więc z tego, że marża na kursie wymiany jest niemalże zerowa. Skoro już wiemy co i jak, przejdźmy do meritum. Platforma TransferWise stara się łączyć klientów w pary walutowe i by lepiej zrozumieć o co dokładnie chodzi, posłużymy się przykładem. Antek chce wymienić 10000 złoty i wysłać do swojej córki w Wielkiej Brytanii, natomiast Zosia chce wymienić 2000 GBP i wysłać do swojej rodziny w Polsce. TransferWise łączy te dwie osoby ze sobą tak, aby wymienili się oni walutą „między sobą”. Aby móc śledzić aktualny kurs walut kliknij tutaj.

Płatność przelewem bankowym

Pierwsza metoda jaka oferuje nam platforma TransferWise jest wysłanie pieniędzy za pomocą przelewu bankowego. Działa to za pomocą zlecenia płatności w serwisie TransferWise. Aby móc to zrobić, musisz zarejestrować (lub zalogować, jeśli posiadasz już konto) się w serwisie. Taka rejestracja jest zupełnie darmowa, a potrzebne Ci do tego będzie adres e-mail, konto Google lub Facebook. Następnie wpisz kwotę jaką chcesz wysłać, a serwis pokaże Ci, ile będzie kosztować przelew oraz kiedy pieniądze powinny znaleźć się na koncie. Dodaj dane odbiorcy, jeśli ich nie znasz wystarczy tylko adres e-mail. Uwaga! W przypadku większych kwot TransferWise może poprosić Cię o potwierdzenie swojej tożsamości. Potrzebny Ci będzie dokument tożsamości, na przykład dowód osobisty. Kolejnym krokiem będzie wybranie metody płatności. Tutaj pojawią Ci się trzy możliwości, a jedną z nich będzie właśnie „Przelew bankowy”. Na Twoim ekranie pokażą się dane bankowe TransferWise oraz tytuł przelewu. Zapisz te dane, będą Ci one potrzebne. Wejdź na stronę swoje banku i wykonaj przelew na kwotę, którą wcześniej podałeś zlecając płatność oraz wpisz dane bankowe TransferWise i tytuł przelewu.

Płatność przelewem – co jeszcze musisz wiedzieć?

Twoja płatność może zostać opóźniona przez kilka czynników, aby upewnić się, że tak się nie stanie koniecznie sprawdź czy:
 • Twoje dane w serwisie TransferWise są takie same jak na rachunku bankowym, jeśli nie będą serwis nie będzie mógł zrealizować usługi,
 • Podałeś prawidłowy numer członkowski,
 • Wprowadzono dokładną kwotę, którą chcesz wysłać.
Kiedy pieniądze znajdą się na konie bankowym TransferWise, powiadomią Cię oni o tym drogą mailową. Możesz śledzić swoją płatność na swoim koncie, dodatkowo powiadomiony zostanie również odbiorca.

Wirtualny portfel

Wirtualny portfel to nowość jaką oferuje nam TransferWise. Co to jest i jak działa? Wirtualny portfel to nic innego jak internetowe konto walutowe. Z jego pomocą otrzymujesz dane międzynarodowego konta bankowego, aby móc dostawać pieniądze z całego świata. Wirtualny portfel jest połączony z kartą debetową TransferWise, abyś mógł wydawać pieniądze w dowolnej walucie, bez ukrytych opłat. Dodatkowo portfel ten zapewnia:
 • Dwie darmowe wypłaty nieprzekraczające 200 GBP,
 • Automatyczne przewalutowanie,
 • Opłata za przewalutowanie 0,35-2%.
Chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach wirtualnego portfela? Kliknij tu.

TransferWise dla firm

Konto firmowe, która umożliwia Ci wydawanie, wysyłanie oraz odbierania wielu walut, a to wszystko po rzeczywistym kursie wymiany. Brzmi niemożliwie? Uwierz nam, że to wszystko, a nawet jeszcze więcej otrzymasz właśnie od TransferWise. Aby móc z tego korzystać nie musisz być ogromną firmą z nie wiadomo jak dużym obrotem. Oferta ta dotyczy zarówno jednoosobowe firmy jak i te średnie i duże. Wszystkie propozycje dla każdego z rodzajów znajdziesz tutaj.

Opinie i recenzje o TransferWise

TransferWise to świetny serwis, który niejednokrotnie jest polecany przez inne strony. Monito.pl oceniło firmę na 8.8/10. Na tę ocenę składa się: opłaty, funkcjonalność, wygoda korzystania, usługi, transparentność i wsparcie klienta. Sam TransferWise na swojej głównej stronie chwali się opinią znanego serwisu TrustPilot, gdzie jego ocena wynosi 4.7/5 na podstawie aż 104.773 opinii. Sama aplikacja mobilna również cieszy się nie tylko dużą popularnością, ale także dobrym słowem użytkowników. Na App Store aplikacja ta ma aż 19.300 recenzji, a na jej podstawie 4.7/5. Jeśli chodzi o Sklep Play tu znajduje się około 80.000 opinii, a na ich podstawie wygenerowano 4.4/5.

Zalety TransferWise

Zalet tego serwisu jest naprawdę sporo, my już kilka wymieniliśmy, ale pozwolimy sobie napisać je jeszcze raz oraz przytoczyć Wam zupełnie nowe:
 • doskonała, wielojęzykowa obsługa klienta,
 • rzeczywisty, uśredniony kurs wymiany walut,
 • łatwość i szybkość wykonywania przelewów,
 • intuicyjna strona internetowa oraz aplikacja mobilna,
 • wirtualny portfel,
 • oferta dla firm,
 • wiele możliwości walutowych,
 • pełny nadzór FCA, co gwarantuje nam bezpieczeństwo.

TransferWise – ważne informacje

Płatność za przelew ·      Przelew bankowy, ·      Karta debetowa/kredytowa, ·      Przelew SOFORT (w wybranych krajach).
Wypłata/odbiór przelewu ·      Przelew na konto bankowe, ·      Przelew do portfela mobilnego.
Minimalna kwota przelewu 1
Maksymalna kwota przelewu 1 milion dolarów
Dostępność serwisu ·      Stany Zjednoczone, ·      Wielka Brytania, ·      Europa, ·      Kanada, ·      Australia, ·      Nowa Zelandia, ·      Azja, ·      Wybrane kraje Ameryki Południowej.
Dostępne języki ·      Angielski, ·      Francuski, ·      Niemiecki, ·      Węgierski, ·      Japoński, ·      Polski ·      Portugalski, ·      Rumuński, ·      Rosyjski, ·      Hiszpański, ·      Turecki.

TransferWise – co powinieneś wiedzieć?

Firma funkcjonuje od 2011, a ich główna siedziba znajduje się w Londynie, a na całym świecie posiadają aż 14 biur, między innymi na Ukrainie, w Belgii czy w Dubaju. W firmie pracuje około 2000 pracowników, a spółka jest prywatna. Nagrody:
 • World Summit Award (2013),
 • FinTech50 (2013, 2014),
 • FT's Boldness in Business (2014),
 • EY UK Entrepreneur of the Year (2015),
 • Mozo Experts Choice Awards (2019),
 • PwC UK Tech Awards (2019)

Ostatnio dodane artykuły