Ranking przelewów zagranicznych czyli jak wysłać pieniądze zagranicę?

Ranking przelewów zagranicznych powstał z myślą o ludziach, którzy zastanawiają się jak najkorzystniej przesłać pieniądze zagranicę. Nie każdy bank oferuje przelewy walutowe w korzystnej cenie dlatego postanowiliśmy sprawdzić ofertę kilku banków w Polsce oraz pokazać jakie jeszcze metody mamy do dyspozycji gdy chcemy wysłać pieniądze do innego kraju. Często nie zdajemy sobie sprawy z kosztów przelewu zagranicznego a mogą być one naprawdę sowite. Niektóre banki pobierają opłaty za przelewy oraz dodatkowo za wymianę waluty po ich kursie. Kurs bankowy przy przelewach zagranicznych jak możecie się domyślić może być nie najlepszy. Często na stronie tworzenia przelewu nie jesteśmy informowani o kosztach dodatkowych i ukrytych opłatach, które kryją się pod pewnymi opcjami. Warto porównać oferty przelewów zagranicznych ponieważ możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych przy wysyłce zagranicznego przelewu. Nie ważne czy wysyłasz pieniądze z zagranicy czy zagranicę warto doinformować się jakie opłaty mogą Cię czekać oraz jak ich uniknąć. Porównaj kursy walut oraz opłaty za przelew walutowy i wysyłaj pieniądze najtaniej.

Przelew zagraniczny z Polskiego banku

Przelew zagraniczny możemy dokonać w naszym lokalnym Polskim banku bezpośrednio z rachunku w złotówkach jak i w walucie obcej. W przypadku zlecania przelewu w polskiej złotówce do kraju o innej walucie możemy dużo stracić na przewalutowaniu. Bank odbiorcy może przewalutować otrzymane pieniądze po niekorzystnym kursie. Najlepiej jest wymienić pieniądze tuż przed wysłaniem ich przelewem zagranicznym. W tym celu musimy założyć w naszym banku konto walutowe. W przypadku popularnych walut jakimi są np. Euro czy Brytyjski Funt Szterling nie będzie to problemem. W sytuacji gdy chcemy przetransferować pieniądze do kraju bardziej egotycznego takiego jak Kanada czy Australia wtedy bank, z którego korzystamy może nie oferować konta w lokalnej walucie. Jednak skupimy się dzisiaj na wysyłaniu pieniędzy przelewem zagranicznym do popularnych krajów Europy. Zaletą jaką daje nam Unia Europejska jest ujednolicony standard przelewów w EUR i stworzony system SEPA (Single Euro Payments Area). Zjednolicony system przelewów w Unii Erupejskiej pozwala bankom lepiej się komunikować odnośnie przelewów w walucie EUR i znacznie zmniejszyć ich koszty. Obecne przepisy wymagają od banków pobierania opłat za przelewy SEPA dokładnie tyle co za krajowe przelewy w PLN. Tak więc w przypadku wysyłki EUR nie musimy martwić się o koszty samego przelewu jednak dalej zostaje kurs wymiany waluty jeśli mamy złotówki. Ale o tym trochę później
Millenium

Zalety:

 • Ponad 3,8 mln klientów
 • Na rynku od 1989 roku
 • Środki chronione przez BFG
 • Przelewy SWIFT za 0,5% (min. 20zł)

Opłata za konto, wypłaty gotówki,

Przelewy krajowe w PLN oraz SEPA w EUR

za: 0

PKO BP Logo

Zalety:

 • Ponad 11 mln klientów
 • Na rynku od 1948 roku
 • Środki chronione przez BFG
 • Przelewy SWITF za 25 zł

Opłata za konto i kartę debetową,

Przelewy krajowe w PLN oraz SEPA w EUR

za: 0

Pekao bank LOGO

Zalety:

 • Ponad 5,7 mln klientów
 • Na rynku od 1929
 • Środki chronione przez BFG
 • Przelewy SWIFT za 0,5% (min. 30zł)

Opłata za konto i kartę,

Przelewy krajowe w PLN oraz SEPA w EUR

za: 0

BONUS 200 zł!

Przelewy zagraniczne pozabankowe

Oprócz tradycyjnego przelewu walutowego w banku możemy rozważyć opcje przelewu zagranicznego poza bankiem. Rozwiązania, które są dostępne na rynku od dobrych kilku lat nie są jeszcze wszystkim znane. Warto chociaż sprawdzić różnice jaką jesteśmy w stanie zaoszczędzić wysyłając przelew zagranicę poprzez takie platformy jak TransferWise czy TransferGO. Działanie takich instytucji jest banalnie proste i w 100% bezpieczne dla nas. Wszystkie firmy, które pośredniczą w przelewach są regulowane przez odpowiednie instytucje finansowe w ich jurysdykcjach. Nasze pieniądze są bezpieczne ponieważ firmy mają specjalne subkonta na fundusze ich klientów, które są oddzielone od pieniędzy na działalność operacyjną. Przelewy zagraniczne mogą być oferwane znacznie taniej ponieważ platformy pozabankowe starają się łączyć klientów w pary walutowe i pobierać przy tym prowizje dla siebie. Najprościej będzie wytłumaczyć to na praktycznym przykładzie.
Kasia chce wymienić 5000 zł i wysłać do kuzynki z Wielkiej Brytanii. Richard chciałby wymienić 1000 GBP i wysłać do Polski. Platforma typu TransferWise łączy te dwie osoby w taki sposób aby wymienili oni się walutą prawie, że między sobą. Proste, prawda?
TransferWise

Zalety:

 • Ponad 8 mln klientów
 • Na rynku od 2011 roku
 • Korzystne kursy walut
 • Współpraca ze znanymi bankami

Gwarantowany kurs walutowy,

26 kont walutowych (w tym PLN)

za: 0

Bonus 50 GBP!

TransferGo Logo

Zalety:

 • Ponad 2 mln klientów
 • Na rynku od 2012 roku
 • Niski koszt przewalutowania
 • Koszt przelewu już od 5 zł

Pierwszy przelew,

Depozyty przelewem

za: 0

Bonus 10 GBP!

EasySend

Zalety:

 • Wiele akceptowanych krajów
 • Na rynku od 2006
 • Niski spread walutowy
 • Przelewy już od 0 zł

Opłata za przelewy,

Przewalutowanie

za: 0

Koszt przelewu zagranicznego w tradycyjnych bankach - OUR, SHA i BEN

Koszty przelewów zagranicznych są w bankach różne i zależą od metody jaką wyślemy nasze fundusze oraz opcji wybranej podczas tworzenia przelewu. Nie ma co ukrywać, że przelewów zagranicznych nie robimy codziennie i cały ten proces wydaję się skomplikowany. Boimy się ukrytych opłat oraz tego, że wpiszemy złe dane odbiorcy. Ten drugi przypadek może nas sporo kosztować. W przypadku błędnych danych odbiorcy w przelewie zagranicznym ryzykujemy, że nasz przelew nie trafi do odbiorcy. Może się zdarzyć też, że przelew SWIFT wróci do nas ale i tak będziemy musieli zapłacić prowizję naszemu bankowi.

Uznajmy, że przelew zagraniczny będzie miał poprawne dane i skupmy się na metodach wysyłki. Przelew SWIFT możemy wykonać w każdej uznawanej walucie i prawie do każdego miejsca na mapie. Takie przelewy są oczywiście płatne i kosztuję od 0,2% do nawet 1% kwoty wysyłanego przelewu. Przy tym rodzaju przelewu mamy jednak możliwość podziału kosztów. Tak wyglądają dostępne opcje: OUR – Ta opcja oznacza, że cały koszt przelewu ponosi nadawca. BEN – Wybór tej opcji jest równoznaczny z przeniesieniem całych kosztów przelewu na odbiorcę. SHA – Najpopularniejsza opcja przelewów SWIFT, która pozwala podzielić koszty między nadawcą i odbiorcą. Warto wspomnieć, że oprócz kosztów naszego banku, które możemy łatwo sprawdzić w cennikach istnieją także inne pośrednie koszty przelewu SWIFT. Zależnie od opcji wysłania przelewu swoją prowizję mogą zabrać także banki pośredniczące. W przypadku przelewów SEPA kwota zawsze będzie stała i znana nam już na początku. Zazwyczaj będzie to 0 zł bo przelewy SEPA muszą być traktowane tak samo jak lokalne transfery.

Przelew zagraniczny a wymiana waluty

Przy wysyłaniu przelewu zagranicę często zapominamy o kosztach przewalutowania. Wymiana waluty w banku nie należy do najtańszych opcji. Oczywiście decydując się na wymianę waluty bezpośrednio w naszym banku nie musimy martwić się gdzie możemy wymienić walutę bo wszystko zrobi za nas system banku. Jednak warto przemyśleć możliwość skorzystania z internetowych kantorów czy nawet tych klasycznych. Nawet w klasycznych kantorach stacjonarnych kursy walut bywają o niebo lepsze niż te oferowane w bankach. Nasza rekomendacja to korzystanie z internetowych kantorów, które mają bardzo niskie prowizje a samo przewalutowanie trwa kilka sekund. Istnieją też rozwiązania pozabankowe aby zlecić przelew zagraniczny. To połączenie przelewu z internetowym kantorem. Określamy ile chcemy wysłać w naszej lokalnej walucie i widzimy jaką kwotę otrzyma odbiorca po odliczeniu wszystkich kosztów. Jesteśmy w stanie zobaczyć także aktualny kurs po którym przewalutujemy nasze pieniądze. Rekomendujemy korzystanie z takich rozwiązań jak TransferWise, które są banalne w obsłudze i pozwalają nam zaoszczędzić fortunę na przewalutowaniach pieniędzy oraz przelewach zagranicznych. Przelewy zagraniczne w TransferWise są o wiele tańsze niż te oferowane w tradycyjnych bankach, no i w dodatku znacznie szybsze.

Tani przelew w EUR z wykorzystaniem SEPA 

Przelewy w walucie Euro mogą być bardzo tanie ponieważ wszystkie banki w Unii Europejskiej są zobligowane oferować płatności SEPA w cenie lokalnego transferu. Tak więc wysyłając przykładowo przelew z Polski do Hiszpanii zapłacimy za niego dokładnie tyle samo ile płacimy za przelewy w Polsce. Warunkiem jest posiadanie konta walutowego w walucie EUR w naszym banku oraz posiadanie waluty na naszym rachunku.  W sytuacji wysyłania przelewu bezpośrednio z konta złotówkowego na konto zagraniczne w EUR będzie to traktowane jako przelew SWIFT a to może nas kosztować krocie.

Ile może trwać wysyłanie przelewu zagranicznego?

Czas wysyłki przelewu za granicę wymaga zazwyczaj około 3 dni roboczych jednak są pewne zależności co do sposobu wysyłki przelewu jak i kraju odbiorcy. Jak już wiesz, istnieją dwa sposoby wysyłki przelewów, są to SWIFT i SEPA. W przypadku przelewów SEPA mamy do wybory tylko walutę EUR. Standardowy czas realizacji przelewu SEPA to jeden dzień roboczy od momentu zlecenia go w naszym banku. Przy przelewie SWIFT sprawa wygląda zupełnie inaczej ponieważ standardowy czas realizacji to 3 dni robocze. W niektórych przypadkach przelewy SWIFT potrafią zająć do 7 dni ponieważ muszą one przejść przez banki pośredniczące jeśli kraj odbiorcy płatności jest dość egzotyczny. W obu metodach przelewu musimy brać pod uwagę godzin przelewów wychodzących w naszym banku. Informację takie znajdziemy na stronie naszego banku. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że święta państwowe w kraju nadawcy oraz odbiorcy także mogą wpłynąć na czas realizacji przelewu. Przykładowo w Wielkiej Brytanii istnieje święto bankowe tzw. Bank Holiday, którego u nas nie spotkamy. W wielu bankach istnieją także przelewy pilne, ale za taką przyjemność przyjdzie nam słono zapłacić. Pilny przelew może kosztować nawet 200 zł, lecz dojdzie on znacznie szybciej niż klasyczny. Alternatywnie możemy skorzystać z pozabankowych przelewów walutowych, które już w kilka godzin sprawią, że pieniądze będą u odbiorcy.

Ostatnio dodane artykuły