Porównujemy płatności online: którego pośrednika wybrać?

Rynek e-commerce w naszym kraju stale się rozwija i coraz więcej osób postanawia otworzyć własny sklep online. Na końcowym etapie tworzenia sklepu przychodzi nam wybrać operatora płatności, który będzie nas obsługiwał. Oczywiście nie jest to konieczne ale w dzisiejszych czasach płacenie przelewem lub za pobraniem jest coraz mniej popularne. Prym wsród metod płatności na Polskim rynku wiodą szybkie płatności online czyli tzw. Pay by linki oraz płatności BLIK-iem, który występuje już niemal w każdym banku. Dla klientów płatność online jest o wiele wygodniejsza ponieważ nie muszą wypełniać danych przelewu a tylko kilka razy kliknąć i zapłacone. W tym artykule porównujemy płatności online i pośrednika, którego warto wybrać ponieważ akceptowanie w swoim sklepie dogodnych dla klientów metod płatności daje korzyści także nam. Za te korzyści oczywiście pośrednik płatności weźmie swój procent ale o tym za chwilę.

Jak działają pośrednicy płatności online?

Działanie pośredników płatności nie jest skomplikowane. Jeśli chodzi o płatności Pay by link to każdy z pośredników ma swoje rachunki bankowe w najpopularniejszych bankach w Polsce i pośredniczy między naszym sklepem a klientem. Klient wpłaca pieniądze na konto pośrednika, które jest w tym samym banku co klienta dzięki czemu płatność jest traktowana jako przelew wewnętrzny i pośrednik może ją otrzymać już w kilka sekund. Takie rozwiązanie pozwala nam zacząć realizacje zamówienia niezwykle szybko, ponieważ pieniądze niemal błyskawicznie są pobrane od klienta i czekają na nas u pośrednika. Wypłaty od pośredników są realizowane prosto na podane przez nas konto bankowe. Większość pośredników stosuje zasadę wypłat D+1, czyli wypłata środków następuje w następnym dniu roboczym po otrzymaniu płatności online od klienta. Oczywiście zazwyczaj możemy to zmienić na wypłaty np. raz w tygodniu co ułatwi nam księgowość. Pomiędzy wpłaconą kwotą przez klienta a wypłaconymi środkami na nasz rachunek będzie oczywiście różnica. Wynika ona z ustalonej z pośrednikiem prowizji. Prowizje mogą sięgać kilku procent + stałej stawki np. 30 groszy. Warto wspomnieć, że pośrednikiem płatności nie może zostać każdy. Podmioty, które oferują tego typu usługi pośrednictwa w płatnościach online są w pełni regulowane przez państwowe organy. W Polsce jest to KNF czyli Komisja Nadzoru Finansowego, która wydaje pozwolenia na działalność w formie Instytucji Płatniczej, która pozwala nam pośredniczyć w płatnościach. Poza długą drogą na otrzymanie licencji Instytucji Płatniczej trzeba także postarać się aby jej nie stracić, dopełniając wszelkich formalności.

Co może wykonywać pośrednik płatności jako Instytucja Płatnicza?

 • Oferować prowadzenie rachunków płatniczych,
 • Wykonywać transakcje płatniczych (np. przelewy, płatności kartą, polecenia zapłaty),
 • Pośredniczyć w przekazach pieniędzy,
 • Wydawać pieniądz elektroniczny oraz instrumenty płatnicze,
 • Uzyskiwać dostęp do informacji do rachunku (AIS),
 • Prowadzić usługi wymiany walut.


Przelewy24.pl

Serwis Przelewy24 jest w naszej ocenie najpopularniejszym pośrednikiem płatności na Polskim rynku ale i nie tylko. Nawet w zagranicznych sklepach jesteśmy w stanie zapłacić poprzez P24 ponieważ ten serwis jest zintegrowany z wieloma partnerami na całym świecie. Nawet na Aliexpress jest opcja płatności poprzez Przelewy24 w formie szybkiego przelewu czy też płatności BLIK. Wsród dostępnych metod płatności jakie oferuje nam P24 są:
 • Płatności szybkimi przelewami,
 • Płatności kartą (wraz z Apple Pay oraz Google Pay),
 • Płatności Premium SMS,
 • Płatności ratalne.
Bramka płatności od Przelewy24 jest stale udo skalana pod względem funkcjonalności i przejrzystości. To ważne z perspektywy klientów i oczywiście dla nas jako sklepikarzy, ponieważ nasze zarobki mogą wzrosnąć. Rozwiązania jakie są dostępne dla sprzedawców to między innymi przyjmowanie płatności w obcych walutach czy też płatności cykliczne w formie subskrybcji.

Cashbill.pl

Cashbill to Krajowa Instytucja Płatnicza, która jest dostępna na rynku od 2008 roku. W ofercie Cashbill znajdziemy pośrednictwo w płatnościach online z ponad 7 kategorii płatności. A w tym:
 • Płatności PBL,
 • Płatności przelewami,
 • Płatności PaySafeCard,
 • Płatności kartami,
 • Płatności SMS,
 • Płatności Mobilne,
 • Płatności PayPal.
Bramka płatności jaką oferuje Cashbill po ostatniej aktualizacji jest kompletnie odmieniona w stosunku do poprzedniej. Na pierwszym planie widzimy teraz płatność BLIK - czyli najpopularniejszą metodę płatności w Polsce. Użytkownikom napewno przypasuje taka aktualizacja a też sprzedający mogą zyskać na większej sprzedaży. Nawiązanie współpracy z Cashbill jest niebywale łatwe ponieważ wszystko odbywa się drogą elektroniczną wraz z podpisaniem umowy. Płatności Cashbill możemy spotkać w wielu miejscach z mikropłatnościami - to w tej niszy się wybili oferując płatności SMS.

HotPay.pl

Serwis Hotpay to stosunkowo młody pośrednik płatności lecz już teraz korzystają z niego największe marki. Gala Fame MMA jako głównego operatora płatności używa właśnie HotPay. To spore zaufanie ponieważ transakcji przy takiej gali jest co nie miara. HotPay chwali się z ponad 10000 partnerów, którzy wygenerowali dla nich ponad 10 milionów transakcji. Bramka płatności, którą możemy zobaczyć u HotPayjest bardzo prosta i przejrzysta dla płacącego. Mamy do wyboru najpopularniejsze banki w Polsce, BLIKa, Płatności kartą oraz SMS.

Fondy.io

Fondy to operator płatności ze wschodu, który próbuje swoich sił na rynku Europejskim. Ich oferta jest dość prosta a samo zaczęcie współpracy wymaga minimum formalności. Oferowane płatności przez Fondy to m.in Szybkie przelewy online, BLIK oraz płatności kartą. W przypadku BLIKa oraz Szybkich przelewów, opierają swoją infrastrukturę o Przelewy24 ale dając znacznie niższą prowizję. System płatności wygląda bardzo nowocześnie i intuicyjnie. Jednak obsługa klienta jest w większości po angielsku co może być problemem dla niektórych sprzedawców.

PayU.com

Payu to znany w Polsce pośrednik płatności, który operuje na naszym rynku od 2002 roku. Jego popularność możemy śmiało powiązać z serwisem Allegro bo to tam długo oferował swoje usługi pośrednicząc w płatnościach. PayU jest globalną marką, która swoją popularność zdobyła także między innymi w Indiach oraz w Ameryce Południowej. Przez wysoką pozycję na rynku oferowane warunki są mało korzystne. Prowizja powyżej 2%, opłata aktywacyjna i marne wsparcie techniczne nie zachęcają do współpracy.

Porównanie płatności online

Przelewy24 Cashbill Fondy Hotpay PayU
Opłata aktywacyjna 1,5 zł* 2 zł 0 zł 0 zł 199 zł
Opłata za wypłatę środków 0 zł 0 zł 0 zł 5 zł 0 zł
Opłata za zwrot płatności 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Przelew online (PBL) 1,9% 1,6% + 30 gr 1,4% + 0,2 EUR 1,45% 2,3%
Płatność BLIK 1,9% 1,6% + 30 gr 1,4% + 0,2 EUR 1,45% 2,3%
Płatność kartą 1,9% + 30 gr 1,9% + 30 gr 1,8% + 0,2 EUR ustalana indywidualnie 2,3% + 30 gr
Obsługiwane karty płatnicze VISA, MasterCard, JCB Visa, Mastercard Visa, Mastercard Visa, Mastercard Visa, Mastercard
Płatność SMS Dostępne Dostępne - Dostępne -
Raty online Dostępne Dostępne - - Dostępne
Płatności cykliczne Tak Tak Tak Tak (Tylko SMS) Tak
Płatności przez link Tak Tak Tak Nie Nie
Gotowe Integracje Tak Tak Tak Tak Tak
*zwrotne po aktywacji konta

Korzystanie z pośredników płatności: wady i zalety

Jak wszystko w świecie korzystanie z płatności online poprzez pośredników ma swoje wady oraz zalety. Nie da się ukryć, że dogodne dla klienta płatności mogą ułatwić mu drogę do zakupu w Twoim sklepie. Wszystko jednak ma swoją cenę i decydując się na współpracę z, którymś z pośredników będziesz musiał podzielić się swoim zyskiem. W przypadku wysokomarżowych sklepów nie jest to problemem. Jednak gdy sprzedajemy produkty po niskiej marży, dodatkowy koszt operatora płatności może być dla nas strzałem w kolano. Sami musimy przeliczyć, czy wszystko nam się spina i zdecydować czy warto oddawać część zarobku na rzecz łatwiejszej drogi zakupowej dla klienta oraz błyskawicznego otrzymywania płatności.

Zalety

Zalety

 Wygoda dla klientów. Dzisiaj większość transakcji odbywa się na telefonach przez co cały proces kupna musi być do nich dostosowany. Decydując się na płatności online masz pewność, że płatność będzie wygodna dla klienta.

Wiarygodność. Współpracując z pośrednikiem płatności zyskujesz wiarygodność w oczach klientów. Z racji, że pośrednicy płatności to obszar kontrolowany przez KNF, to muszą oni weryfikować swoich partnerów biznesowych i ich sklepy pod względem legalności.

Wiele opcji płatności. Dając klientom wiele opcji płatności nie narażasz ich na stres czasowy ani żaden inny. Szybka płatność pozwoli im Ci zapewnić pieniądze na subkoncie operatora w mgnieniu oka dzięki czemu będziesz mógł realizować zamówienie. Dodatkowo klient nie musi się stresować jaką metodą zapłacić bo ma do wyboru ich sporo.

Wzrost sprzedaży. Dzięki udostępnianiu klientom wygodnych metod płatność będą oni bardziej skłonni do zakupów. Szczególnie płatność BLIK-iem pokazuje, że zakupy mogą być bardzo szybkie. Kilka kliknięć i pieniądze są już u Ciebie.

Sprzedaż na raty. Decydując się na współpracę z pośrednikiem płatności często dostajemy możliwość oferowania rat w swoim sklepie. Jest to szczególnie przydatne gdy nasz asortyment trochę kosztuje i nie jest to mały wydatek. Klienci mogą rozłożyć swój zakup na kilka części a ty masz pieniądze od razu.

Wady

Wady

Opłaty i prowizje. Pośrednicy płatności za swoje usługi pobierają prowizję, która opiera się na określonym procencie od sumy zamówienia. Dodatkowo niektórzy pośrednicy doliczają inne opłaty np. za aktywacje konta czy za zwrot płatności do klienta. Wraz z większą ilością zamówień i wartością sprzedaży możesz uzyskać lepsze warunki współpracy, ustalane z pośrednikiem indywidualnie.

Oczekiwanie na pieniądze. Musisz być przygotowany na to, że na swoje pieniądze, które czekając na kontach pośrednika musisz poczekać. Od momentu płatności przez klienta pośrednik jest w stanie wypłacić Ci pieniądze dopiero następnego dnia roboczego. W branżach potrzebujących wysokiej płynności finansowej to może być problem.

Ryzyko niewypłacalności. Przy wyborze pośrednika płatności ważne jest aby zdecydować się na solidnego partnera biznesowego. Powierzamy mu wszystkie nasze pieniądze, które klienci u nas wydają. W historii naszego kraju można się doczytać o firmach, które zniknęły z rynku wraz z pieniędzmi firm, które z nimi współpracowały

Niespodziewane awarie. W przypadku postawienia na płatności online oferowane przez pośrednika musimy liczyć się z ryzykiem awarii. Techniczne usterki zdarzają się niezwykle rzadko ale jednak mają miejsce i wtedy nasi klienci nie mają możliwości opłacić zamówienia. Warto obserwować strony pośredników z którymi współpracujemy bo to tam znajdziemy informacje o planowanych przerwach technicznych

Czy warto korzystać z płatności online jako sprzedający? 

Korzystanie z płatności online jako sprzedający jest kwestią całkowicie dobrowolną. Nikt nie zmusi Cię abyś podpisał umowę i płacił haracz za procesowanie płatności. Miej jednak świadomość, że klienci są już dzisiaj przyzwyczajeni do tego, że płacą online za pomocą kilku kliknięć. Bez wypełniania wielu formułek przelewów czy płacąc za pobraniem u kuriera. Oczywiście dalej znajdzie się grupa osób, które tak robią ale to już mniejszość. Tak samo dalej istnieją sklepy bez płatności online, które stawiają na niskie ceny swoich produktów i sami przyznacie, że zamawialiście z takiego sklepu w ostatnim roku. Wszystko jest możliwe, tak samo jak posiadanie sklepu bez płatności wygodnych dla klientów ale pytanie po co? Skoro mamy rozwiązanie, które dla klientów jest prostsze, nam może przynieść większe dochody, zwiększy wiarygodność naszego sklepu to czemu nie skorzystać. Płatności online szczególnie przy większych obrotach w sklepie (powyżej 50,000 zł) mogą być naprawdę tanie. Jeśli masz umiejętności negocjacyjne to bez problemu dojdziesz z pośrednikiem płatności do porozumienia.
Płatności online a integracja z popularnymi platformami 

Płatności online oczywiście najbardziej wykorzystywane są w sklepach internwetowych. Większość ze sklepów oparta jest o rozwiązania w formie subskrybcji (tzw. SaaS czyli Software as a Service) lub na darmowych sklepach open source. Najpopularniejszym przykładem jest platforma Wordpress wraz z wtyczką WooCommerce. Dlatego też wielu pośredników zaczeło za darmo tworzyć bramki płatności np. do WooCommerce ale i nie tylko. Gotowe bramki płatności dają nam możliwość zacząć akceptować płatności zaraz po podpisaniu umowy z pośrednikiem. A pośrednicy tym samym nie narażają nas na dodatkowe koszta programisty i zyskują całkowicie obsłużonego klienta. Poniżej zamieszczamy tabelkę dostępnych integracji ocenianych przez nas operatorów płatności z najpopularniejszymi rozwiązaniami e-commerce:

Przelewy24 Cashbill Fondy Hotpay PayU
WooCommerce
PrestaShop
Magento
OpenCart
Drupal
Shoplo
Shopify
Shoper
RedCart
SkyShop
IdoSell (IAI Shop)

Czym się kierować przy wyborze operatora płatności online?

Wybór operatora płatności, który będzie z nami współpracował nie jest najłatwiejszym zadaniem. Z jednej strony musimy wybrać uczciwą firmę, która ma pewną pozycję na rynku aby nasze pieniądze nie były narażone na stratę a z drugiej zaś strony trzeba spojrzeć na warunki finansowe. W zależności na czym najbardziej nam zależy proponowałbym sprawdzenie kilku pośredników płatności i rozważenie tego najlepszego, który będzie nam dawał to czego potrzebujemy. Żaden z omawianych przez nas operatorów nie stosuje opłat za zerwanie umowy czy przestanie korzystania z jego usług.

Wiele osób może twierdzić, że trzeba wybrać najpopularniejszego operatora na rynku bez względu na prowizje od płatności online. Takie twierdzenie może okazać się mylne ponieważ nie zawsze ten największy oznacza najlepszego a szczególnie w czasach gdzie coraz popularniejsze są rozwiązania White Label. Nasz końcowy klient dostaje wygodne metody płatności ale nie widzi kto jest pośrednikiem, który je oferuje. Takie rozwiązania mogliśmy spotkać np. na PizzaPortal jak jeszcze istniał. Po dokonaniu wyboru płatności przekierowywało nas od razu do banku. W przypadku płatności kartą możemy zobaczyć to w wielu miejscach w sieci. Formularz danych karty jest już w końcowym etapie zamówienia, bez przekierowania do pośrednika.

Prowizja operatorów płatności: przykład praktyczny

Prowizja prowizją ale dowiedzmy się ile tak naprawdę operatorzy płatności zarabiają. Poniżej pragniemy zaprezentować symulacje płatności o różnych kwotach oraz jako różne sposoby płatności. Mamy nadzieje, że to da lepszy podgląd na to, co będzie najlepszym wyborem jeśli chodzi o pośrednika płatności. Oczywiście my swoje wyliczenia opieramy na stawkach, które są ogólnodostępne i są tzw. bazowymi. Jeśli wynegocjujesz lepsze warunki warto przygotować sobie takie porównanie płatności online np. w Excelu lub Google Sheet. Płatność BLIK lub PBL
Przelewy24 Cashbill Fondy Hotpay PayU
Zamówienie za 10 zł 0,19 zł 0,46 zł 0,94 zł 0,145 zł 0,23 zł
Zamówienie za 50 zł 0,95 zł 1,10 zł 1,50 zł 0,725 zł 1,15 zł
Zamówienie za 100 zł 1,90 zł 1,90 zł 2,20 zł 1,45 zł 2,30 zł
Zamówienie za 1000 zł 19 zł 16,30 zł 14,80 zł 14,50 zł 23 zł
Płatność kartą
Przelewy24 Cashbill Fondy Hotpay PayU
Zamówienie za 10 zł 0,49 zł 0,49 zł 0,98 zł - 0,53 zł
Zamówienie za 50 zł 1,25 zł 1,25 zł 1,70 zł - 1,45 zł
Zamówienie za 100 zł 2,20 zł 2,20 zł 2,60 zł - 2,60 zł
Zamówienie za 1000 zł 19,30 zł 19,30 zł 18,80 zł - 23,30 zł

Czy warto oferować płatność kartą w swoim sklepie?

Płatności kartą są jedną z najbezpieczniejszych form płatności w internecie z racji tego, że w razie oszustwa jesteśmy stanie zrobić obciążenie zwrotne (z ang. Chargeback). Polega to na tym, że bank w naszym imieniu oznacza transakcje jako oflagowana i komunikuje się ze sprzedawcą. Jeżeli padliśmy ofiarami oszustwa lub wyłudzenia to jest duża szansa odzyskania pieniędzy. Jednak w Polsce płatność kartą nie jest tak popularna jak w Europie. Dlaczego? To dobre pytanie jednak nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Płatności szybkimi przelewami oraz BLIKiem są popularne tylko u nas. W zachodnich krajach standardem jest karta oraz płatność PayPal. Tak więc jeśli kierujesz swój sklep na rynek Polski to w 100% wystarczą płatności przelewami online oraz BLIK. Jednak jeśli nie chcesz się ograniczać to warto włączyć opcję płatnościami kartą. Szczególnie problematycznie robi się wtedy kiedy nasz produkt lub usługę chcę kupić rodak mieszkający za granicą i nie posiadający banku w Polsce. Jest tylko możliwe zapłata kartą a gdy nasz sklep nie będzie miał takiej możliwości to możemy stracić okazje na sprzedaż.

Ostatnio dodane artykuły