Podatek od sprzedaży nieruchomości
Jeśli planujesz sprzedaż nieruchomości, powinieneś co nieco dowiedzie się o podatku, który być może będziesz musiał odprowadzić. Prywatny zbyt mieszkania, domu czy działki to czynność cywilnoprawna, która podlega opodatkowaniu. Jest on również znany jako podatek od wzbogacenia się. Musi być uregulowany w momencie, gdy sprzedaż nieruchomość przed upływem pięciu lat od momentu jego nabycia.
Kto musi zapłacić taki podatek i ile on wynosi? Czy są jakieś wyjątki? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się co musisz zrobić.
Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?
W momencie, kiedy zdecydujesz się na sprzedaż nieruchomości przed upływem
pięciu lat od jego nabycia, musisz zapłacić podatek. Pamiętaj, że opodatkowaniu podlega tylko dochód, czyli zysk. Dla przykładu, jeśli kupiłeś mieszkanie za 150 tysięcy, a sprzedałeś za 250, opodatkowaniu podlega 100 tysięcy, które zarobiłeś.
Podstawę można pomniejszyć o poniesione przez nas koszty. Zaliczają się do nich: pośrednictwo agenta nieruchomości, opłaty u notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych i koszty remontu. Abyśmy mogli to udowodnić musimy mieć zebrane wszystkie faktury. Reszta kwoty lub w przypadku nieodliczenia kosztów, zostanie opodatkowana w wysokości
19%.
Kto musi zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości?
Podatek od sprzedaży nieruchomości musi zapłacić każdy, kto sprzeda ją przed upływem pięciu lat od jej nabycia. Warto wiedzieć, że czas ten liczony jest w specyficzny sposób. Pięć lat liczone jest od początku roku następnego od daty zakupu. Czyli jeśli kupimy mieszkanie w lipcu 2022 roku, pięć lat będzie naliczane dopiero od lipca 2023 roku. Oznacza to, że bez odprowadzania podatku możemy sprzedać takowe mieszkanie od lipca 2028 roku.
Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku budowy domu. Tutaj pięć lat liczone jest od momentu zakupu gruntu pod budowę, a nie oddania domu do użytku.
Podatek od sprzedaży nieruchomości – wyjątki
A co w przypadku, gdy mieszkanie dostaniemy w spadku lub darowiźnie? W 2019 roku weszły nowelizacje regulujące przepisy, które sprawiły, że jest to korzystne.
Gdy wartość mieszkania wynosi 200 tysięcy złoty i za taką właśnie kwotę zostanie w okresie do pięciu lat należy zapłacić podatek od
pełnej kwoty sprzedaży. Inaczej sprawa wygląda, gdy osoba, która dostała mieszkanie czy inną nieruchomość, zostanie w niej dłużej niż pięć lat od
momentu nabycia. Przed rokiem 2019 czas ten liczył się od momentu śmierci osoby, od której dostajemy spadek.
Czy można uniknąć płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości?
Czy da się uniknąć płacenia podatku za sprzedaną nieruchomość? Warto jest tu rozważyć tak zwaną ulgę mieszkaniową. Polega ona na złożeniu, do Urzędu Skarbowego, deklaracji, że w ciągu trzech lat, liczonych po nowym roku, po sprzedaży nieruchomości, zarobione pieniądze zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Może to być zakup nowej nieruchomości, remont czy spłata hipoteki – innej nieruchomości niż sprzedana. Opcji jest kilka.
Wiele osób zapewne zastanawia się co w momencie, kiedy tylko część zarobku z nieruchomości zostanie przeznaczona na ulgę mieszkaniową. Istnieje możliwość skorzystania z niej częściowo. Będzie to liczone proporcjonalnie w zależności od tego, ile kwoty zostało przeinaczone na cele mieszkaniowe. Dodatkowo we wspominanym wcześniej okresie trzech lat należy stać się właścicielem nowej nieruchomości. W przypadku rynku wtórnego będzie liczyć się data podpisania umowy notarialnej. Natomiast na rynku deweloperskim liczyć się będzie data założenia księgi wieczystej lub data, gdy podatnik został do niej wpisany.
Kiedy nie możemy skorzystać z ulgi mieszkaniowej?
- W momencie, kiedy pieniądze zostaną przeznaczone na mieszkanie wynajmowane,
- Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup dwóch nieruchomości.
Jak rozliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości?
Do 30 kwietnia następnego roku musimy złożyć PIT-39 dotyczący sprzedaży mieszkania. Musimy tu uwzględnić kwotę za jaką sprzedaliśmy oraz kwota poniesionych przez nasz kosztów. Powinieneś wpisać także kwotę, którą planujesz przeznaczyć na cele mieszkaniowe.
Jeśli w przeciągu trzech lat nie wywiążesz się z zakupu własnej nieruchomości, będziesz musiał złożyć korektę deklaracji PIT i uregulować podatek.