Co to jest podatek od psa?

Podatek od posiadania psa to danina, która w Polsce obowiązuje już od prawie 30 lat. Jest on zawarty w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12.01.1991 – strony 16 i 17. Wpływy z tego podatku są dochodem gminy, która ustala jego wysokość indywidualnie. Kwota ta zależy na przykład od rasy jak i wielkości pupila. Dla przykładu podatek ten w 2020 roku mógł maksymalnie wynosić 125,4 złoty za jednego psa. Co ważne, gmina może w każdym momencie zrezygnować z pobierania tej opłaty.

Kto musi płacić podatek od psa? Czy jest on obowiązkowy?

Obecni właściciele jak i ci przyszli, muszą liczyć się z możliwością konieczności płacenia tego podatku. Opłata ta nie wszędzie występuję i nie zawsze będzie obowiązkowa. Są jednak gminy, które wymagają uiszczenia ustalonej wcześniej kwoty.

Kto jest zwolniony z podatku od posiadania psa?

Nie płacisz za jednego psa, jeśli:
  • Jesteś osobą, która posiada orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a Twój pupil jest psem asystującym,
  • Posiadasz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • Masz więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe.
W przypadku, kiedy spełniasz, któryś z powyższych warunków, a masz więcej niż jednego psa, zapłacisz za drugiego i każdego kolejnego. Nie płacisz za jednego lub dwa psy, jeśli:
  • Płacisz podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy.
W przypadku, gdy spełniasz powyższy warunek, a posiadasz więcej niż dwa psy, płacisz za trzeciego i każdego kolejnego pupila. Opłaty za psa nie pobiera się również od osób, które należą do personelu przedstawicielstwa dyplomatycznego i urzędów konsularnych oraz innych zrównanych z nimi, na podstawie ustaw umów lub zwyczajów, którzy nie są obywatelami polskimi i nie mają tu stałego miejsca pobytu. Ciekawostka: Niektóre gminy zwalniają z tego podatku właścicieli psów ze schroniska lub oznakowanych chipem. Informacje na ten temat możesz znaleźć na stronie urzędu gminy.

Czy muszę zarejestrować psa w urzędzie gminy?

Jeśli w Twojej gminie obowiązuje podatek od psa to tak, jesteś zobligowany do tego, żeby zarejestrować swojego psa w urzędzie gminy. Taka rejestracja jest bezpłatna.

Do kiedy muszę zapłacić podatek od psa?

Termin opłaty uzależniony jest od daty urodzenia, zakupu lub przygarnięcia psa. Każda gmina indywidualnie wyznacza takowy termin, jednak zazwyczaj jest to do 30 kwietnia każdego roku. Pamiętaj, że jeśli stałeś się właścicielem psa w połowie roku, nie płacisz całej kwoty, a tylko jej połowę.

Ile wynosi podatek od psa w 2021 roku?

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy w ubiegłym roku, podatek ten wynosił 125,4 złoty. Aktualnie został on podwyższony i aktualnie wynosi 130,30 złoty. Oczywiście jest to jest górny limit, nie każdy zapłaci tyle samo. Podatek od psa wzrósł więc o 4 złote i 90 groszy. Możesz go zapłacić na trzy różne sposoby:
  • Bezpośrednio w kasie gminy,
  • Przelewem na konto gminy,
  • U osoby, którą gmina do tego wyznaczyła.

Gdzie występuje podatek od psa?

Gmin ogólnie w Polsce, które wprowadziły podatek od psa jest około 400. Dla przykładu podamy Wam kilka z nich:
  • Sopot,
  • Ruda Śląska,
  • Włocławek,
  • Inowrocław.
Podatku nie mają obowiązku płacić właściciele czworonogów na przykład z Łodzi, Gliwic, Warszawy czy Wrocławia.

Co daje podatek od psów?

Czytając komentarze na forach możemy spotkać się z negatywnymi jak i pozytywnymi odczuciami w związku z podatkiem od psów. Pamiętajmy, że pieniądze te pozostają w gminie, nie są to pieniądze państwa. Gmina może wesprzeć schroniska, zbudować specjalne place zabaw dla psów czy zafundować chipy.

Ostatnio dodane artykuły