Czym jest podatek katastralny?
Ostatnio w Polsce bardzo głośno zrobiło się o nowym dla nas podatku katastralnym. W naszym kraju występuje, obecnie, tylko podatek od nieruchomości, którego wysokość zależna jest od powierzchni lokalu.
Podatek katastralny to podatek od wartości nieruchomości, płacony raz w roku, chociaż niekiedy bywa rozkładany na kwartalne raty. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania i mieszkasz w państwie, gdzie podatek katastralny obowiązuje, płacisz raz w roku pewien procent od swojej nieruchomości. Dla przykładu – jeśli wartość lokalu została wyceniona na 300 000 złoty, a podatek wynosi 1,5% to właściciel musi co roku regulować podatek w wysokości 4 500 złoty.
Gdzie występuje podatek katastralny?
Podatek katastralny występuje w kilku państwach europejskich, między innymi w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Belgii, Irlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii czy na Litwie. Oczywiście spotkamy się z nim również za granicami naszego kontynentu w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Singapur czy Chiny.
Ile wynosi podatek katastralny?
Podstawowy podatek katastralny w Niemczech zaczyna się od 0,26% do 1%. Jego dokładna wycena zależy od rodzaju nieruchomości i landu w jakim się znajduje. W Francji oraz Belgii podatek ten nie jest ustalany pod kątem wartości lokalu, a tego jaki dochód nieruchomość mogłaby przynieść właścicielowi w ciągu roku. W Wielkiej Brytanii natomiast, podatek ten ustalany jest indywidualnie przez lokalne rządy. Wynosi on od 0,5% dla najniżej wycenianych nieruchomości oraz 1% dla średnich lokalów.
Dla porównania w Stanach Zjednoczonych podatek katastralny wynosi od 2% do 2,5%. Wylicza się go na podstawie wartości rynkowej nieruchomości. W Singapurze znowu są dwie skale. Jedna to 4% dla właścicieli, którzy mieszkają w danej nieruchomości i do 10%, kiedy jest ono na wynajem lub służy jako biuro do prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak ustalany jest podatek katastralny?
Na wartość nieruchomości, a końcowo na wartość podatku katastralnego wpływa kilka czynników, są to:
- Rodzaj budynku,
- Lokalizacja lokalu,
- Ceny innych mieszkań w tej samej lokalizacji,
- Metraż,
- Stan prawny oraz techniczny.
Kto płaci podatek katastralny?
W założeniu taki podatek płaci każdy, kto jest właścicielem nieruchomości. Największe koszty zdecydowanie ponoszą Ci, którzy za własność mają pustostany, wille, pałace, apartamenty na wynajem i obiekty handlowe.
Czy podatek katastralny zostanie wprowadzony w Polsce?
W teorii Polska mogłaby zastąpić podatek od nieruchomości czy roli, właśnie podatkiem katastralnym. Temat ten pojawia się co jakiś czas, jednak każdy kolejny rząd do tej pory nie miał takich planów.
Jednak uznawane jest, że nie zostanie on wprowadzony zbyt szybko, ponieważ wiążę się to z licznymi zmianami i procesami. Dodatkowo jest to spore obciążenie dla niejednego właściciela nieruchomości. Nie możemy także zapomnieć o możliwym kryzysie na rynku nieruchomości spowodowanym wzrostem cen za wynajem.