Leasing czy wynajem – jaki sposób finansowania wybrać?
W obecnych czasach posiadanie sprawnego samochodu to dla wielu podstawa wygodnego życia. Pozwala nam to na szybkie przedostanie się z punktu A do punktu B we własnym zakresie. Jest to o wiele wygodniejsze od autobusów, które jeżdżą o określonych godzinach, często się spóźniają albo przyjeżdżają przed czasem. Zakup samochodu to dla wielu z nas ogromny wydatek. Oprócz samego zakupu musimy go ubezpieczyć oraz zaopatrzyć w najważniejsze rzeczy, takie jak apteczka, gaśnica czy kamizelkę odblaskową. Z tego powodu często decydujemy się na wynajem długoterminowy lub leasing. Co oznaczają te dwa terminy i z czym się to je?
Co to jest leasing i na czym polega?
Ta metoda finansowania, w Polsce, stała się popularna dopiero w latach 90, ale swoich miłośników posiada do dziś. Na samym początku leasing wyglądał jak dzierżawa albo wręcz sprzedaż na raty. Obecnie wygląda to zupełnie inaczej, a interesować się tym zaczęły między innymi banki jak i małe firmy.
Leasing to rodzaj stosunków cywilnoprawnych między finansującym, czyli leasingodawcą, a korzystającym, czyli leasingobiorcą. Na zawartej przez strony
umowie leasingowej, leasingobiorca może korzystać z przedmiotu, który podlega tej dzierżawie przez określony czas.
My w dzisiejszym artykule zajmiemy się samochodami, ale takiej umowie mogą podlegać również:
- Obiekty konsumpcyjne i inwestycyjne,
- Nieruchomości.
Z leasingu najczęściej korzystają przedsiębiorcy. Chcąc zoptymalizować obciążenia podatkowe lub korzystać z danego dobra, bez konieczności wkładania w to własnego majątku.
Leasing samochodowy
Leasing samochodowy łączy w sobie zarówno kredyt jak i dzierżawę. Leasingobiorca korzysta z samochodu na wcześniej, ściśle określonych warunkach. Warto pamiętać o tym, że samochód ten nie staje się naszą własnością, po podpisaniu takiej umowy. Leasingodawca jedynie nam go udostępnia.
Jakie są zasady leasingu samochodowego?
- Maksymalny okres trwania leasingu to 5 lat, rzadko jednak kto decyduje się na tak długi okres trwania. Zazwyczaj umowę podpisuje się na 2-3 lata.
- Wkład własny w samochód, zazwyczaj klienci decydują się na 0,5%-10% pokrycia.
To jakie miesięczne koszty będziemy ponosić zależy od modelu samochodu, naszego wkładu własnego oraz limitu kilometrów na rok. Po zakończeniu leasingu, możemy zdecydować się na kupno tego samochodu.
Co to jest wynajem i na czym polega?
Wynajem długoterminowy to drugi sposób finansowania, który polega na jego wydzierżawieniu, na ustalony wcześniej czas. Tutaj kierowca nie musi się martwić żadnymi wydatkami eksploatacyjnymi, ponieważ wszystko leży po stronie wynajmującego. Warto dodać, że tutaj również nie jesteśmy właścicielami pojazdu, pozostaje nim firma, od której wypożyczamy samochód. Tutaj okres wypożyczenia zazwyczaj zajmuje od miesiąca do nawet pięciu lat.
Cechą charakterystyczną tego finansowania jest konieczność wpisania maksymalnego przebiegu na rok, a cena miesięcznej spłaty jest zależna od modelu i parametrów wybranego przez nasz pojazdu.
Zasady wynajmu długoterminowego:
- Możesz wybrać opcję bez wkładu własnego lub z minimalnym wkładem własnym,
- Z góry ustalasz roczny limit kilometrów,
- Cały proces odbywa się za pomocą umowy leasingu operacyjnego,
- Podpisujesz umowę serwisową, gdzie wypożyczalnia zobowiązuje się do pokrycia kosztów eksploatacyjnych.
Czym różni się leasing od wynajmu długoterminowego?
Cecha |
Leasing |
Wynajem długoterminowy |
Wkład własny |
Jest wymagana |
Nie jest wymagana |
Wykup samochodu |
Zazwyczaj występuje |
Rzadko się zdarza |
Czas trwania umowy |
Maksymalnie 5 lat, ale zazwyczaj trwa to krócej |
Od miesiąca do nawet 5 lat |
Użytkowanie samochodu |
Znaczna wygoda, jeśli chodzi o eksploatację samochodu |
Ścisłe reguły i zasady dotyczące wyglądu i eksploatacji pojazdu |
Zalety i wady leasingu oraz wynajmu długoterminowego
Zalety leasingu |
Wady leasingu |
· Możliwość ustalenia rat,
· Możliwość obniżenia podatku,
· Prosta procedura,
· Brak zabezpieczeń,
· Brak wypływu na zdolność finansową,
· Możliwość wykupienia pojazdu,
· Możliwość finansowania aut używanych |
· Przedmiot leasingowany nigdy nie będzie własnością Twoją lub firmy,
· Sztywne zasady co do okresu umowy,
· Za pomocą leasingu możemy nabyć jedynie środki trawałe. |
Zalety wynajmu długoterminowego |
Wady wynajmu długoterminowego |
· Nie martwisz się o koszty eksploatacyjne,
· Nie musisz wpłacać wkładu własnego,
· Brak większego ryzyka o możliwość straty pojazdu,
· Możliwość wykupienia pojazdu |
· Ścisłe reguły eksploatacji,
· Samochód nigdy nie będzie Twoją własnością,
· Brak możliwości finansowania aut używanych,
· Konieczność zadeklarowania kilometrów. |
Dla kogo leasing a dla kogo wynajem długoterminowy?
Leasing to zdecydowanie lepsza opcja dla firm niż dla osób fizycznych. Dodatkowo jest to idealny sposób, aby po zakończeniu umowy wykupić samochód, za tak zwaną symboliczną kwotę. Leasing daje więcej swobody w korzystaniu z pojazdu, dlatego o wiele lepiej będzie pasować do osób, które na przykład chcą coś w nim zmienić. Niewielka opłata wstępna pozwoli na rozkręcenie każdego, nawet tego raczkującego przedsiębiorstwa.
Wynajem jest lepszym rozwiązaniem dla osób fizycznych, które przede wszystkim cenią sobie wygodę pojazdu. Występuje tu jedna, stała rata, która pozwala pokryć wszystkie koszty eksploatacyjne, oczywiście oprócz paliwa. Po zakończonej umowie, nie musisz stresować się szukaniem nabywcy pojazdu w celu pozbycia się go.
Porównanie kosztów
Do porównania kosztów najlepiej sprawdzi się specjalna porównywarka, która możecie znaleźć na różnych stronach Internetowych. Kiedy zdecydujecie się na finansowanie samochodu w jakiś sposób, warto jest obmyśleć wszystkie propozycje, jakie są dostępne, a następnie zastanowić się, która nam najbardziej odpowiada.
Ceny w obu tych metodach będą różne ze względu na model samochodu, ilość przebytych kilometrów, koszty eksploatacji, paliwa itp. Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć co będzie tańsze, a co droższe, ponieważ to będzie uzależnione od tego czego Ty oczekujesz od pojazdu.