Konto oszczędnościowe dla dziecka

Narodziny dziecka w życiu każdego z nas wzbudza wiele emocji. Wybieranie imienia, dekorowanie pierwszego pokoju, narodziny, a potem myślenie o tym kim będzie w przyszłości. Nie można ukryć tego, że każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. W trosce o jego dobry start, wielu decyduje się na otworzenie konta oszczędnościowego. Lokowane tam pieniądze byłyby świetną wyprawką na pierwsze mieszkanie, dobre studia czy spełnianie marzeń. Jednak konto oszczędnościowe dla dziecka wciąż budzi w nas niepewność i wiele pytań, na które często nie potrafimy znaleźć odpowiedzi. Świadomość finansowa Polaków wzrasta z każdym rokiem, dzięki czemu coraz lepiej wiemy, jak rozporządzać swoim majątkiem. Jeśli masz więc, możliwości odkładania chociażby niewielkiej kwoty na konto oszczędnościowe, zrób to dla swojego dziecka i zapewnij mu to, czego Ty być może nie miałeś. Po pewnym czasie regularnego i świadomego oszczędzania z pewnością zauważysz, że dobrze rozplanowany budżet domowy i odkładanie pieniędzy nie wymaga wielu wyrzeczeń. W tym artykule rozwiejemy Twoje wszystkie wątpliwości, związane z kontem oszczędnościowym dla dziecka. Dlaczego warto założyć konto oszczędnościowe dla dziecka

Dlaczego warto założyć konto oszczędnościowe dla dziecka?

Pieniądze otwierają przed nami wrota pełne możliwości. To właśnie z ich pomocą możemy podróżować, kupić własne mieszkanie, studiować na prywatnych uczelniach. Wielu rodziców mówi, że chce zapewnić swojemu dziecku wszystko to, czego on nie miał, gdy był młody. Nic w tym dziwnego. Aby nasza pociecha miała godny start w dorosłym życiu powinniśmy zacząć o tym myśleć już przed jego narodzinami. Konto oszczędnościowe dla dziecka to super pomysł na prezent w jego 18 urodziny, czyli oficjalny dzień wkroczenia w dorosłość. Warto z nim wtedy porozmawiać i przedstawić mu możliwości jakie może za nie mieć. Taka rozmowa kluczowa jest do tego, aby dziecko uszanowało to co ma. Dodatkowo będzie to dla niego lekcja zarządzania swoim majątkiem. Wiele banków posiada w swojej ofercie, udostępnienie takowego konta dziecka już po ukończeniu przez niego 13 roku życia. Możemy zachęcić go, aby sam zaczął odkładać na swoją przyszłość. Mogą to być pieniądze z prezentów urodzinowych, a później te, które zarobi w wakacyjnej pracy. Jednak konto oszczędnościowe dla dziecka to nie tylko lekcja dla niego, ale również dla nas. Takie rozwiązanie to początek stworzenia budżetu domowego i świadomego oszczędzania jak i wydawania pieniędzy.

Jak działa konto oszczędnościowe

Jak działa konto oszczędnościowe?

Zwyczajne rachunki bankowe, jakie posiada większość z nas, umożliwiają gromadzenie na nich środków. Samo w sobie nie wiążę się to jednak z większymi korzyściami. Największą zaletą takiego rachunku, jest bezpieczeństwo majątku i to, że nie stracimy ich podczas kradzieży, a nawet w przypadku upadłości banku, odzyskamy swoje pieniądze. Jednak nie zmienia to faktu, że kapitał nie będzie pracował. Jeżeli więc zależy nam na „zarabianiu” na koncie warto jest przemyśleć opcję konta oszczędnościowego. Ustalone w nim oprocentowania sprawia, że pieniądze na nim będą się mnożyć. Dodatkowo, w przeciwieństwie co do lokaty, takie konto oszczędnościowe możemy zasilać w każdym momencie. Oznacza to, że jest ono elastyczne. Oczywiście konto oszczędnościowe nie gwarantuje nam nie wiadomo jak wielkiego oprocentowania, ale suma na nim, która kumuluje się tam od kilku, a nawet kilkunastu lat z pewnością pomoże wejść pełną parą w dorosłość.

Jak założyć konto oszczędnościowe dla dziecka?

Proces zakładania konta oszczędnościowego jest banalnie prosty. Sporo banków oferuje nam w ramach prowadzenia zwykłego konta osobistego, możliwość założenia i przypisania do rachunku nawet kilka kont oszczędnościowych. W taki sposób możemy założyć swojemu dziecku konto osobiste, a następnie przypisać do niego konto oszczędnościowe. Będąc klientem banku, takie konto możesz założyć bez wychodzenia z domu. Atutem takich usług są natychmiastowe, darmowe przelewy, a co za tym idzie możesz w każdej chwili wpłacić dowolną sumę pieniędzy na swoje konto oszczędnościowe, zupełnie za darmo. Dodatkowo masz także możliwość wypłacenia jakiejś sumy pieniędzy, ale bardzo często jest to jedna, darmowa wypłata w miesiącu, kolejne mogą być obciążone dodatkowymi, małymi kosztami. Prowadzenia konta oszczędnościowego nie posiada żadnych, ukrytych kosztów. Jest to bardzo elastyczna forma oszczędzania. Możemy wpłacać i wypłacać swój majątek w każdej, dowolnej dla nas chwili.

Co jest potrzebne do założenia konta oszczędnościowego dla dziecka?

Zanim zdecydujemy się na otworzenie takie konta, będziemy musieli wybrać się do Urzędu Miasta i złożyć wniosek o wydanie nam dla niego paszportu lub dowodu osobistego tymczasowego. Taki dokument tożsamości jest niezbędny do założenia konta oszczędnościowego. Wiele placówek wymaga także aktu urodzenia dziecka.

Konto oszczędnościowe czy lokata

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Oprócz konta oszczędnościowego, drugą, popularną opcją oszczędzania jest lokata. Dlatego, kiedy mamy już pewną sumę pieniędzy, warto jest zastanowić się jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze, najwygodniejsze, a co najważniejsze najbardziej opłacalne.
  1. Lokata bankowa może zamrozić nam pieniądze nawet na kilkanaście lat, co czyni ją dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie planują powiększać kwoty początkowej oraz nie będą mieli potrzeby jej nagłego wypłacania. W przypadku lokaty, pieniądze wpłacamy raz na pewien czas. Jej oprocentowanie w skali roku jest bardzo małe, dlatego nie opłaca się mrozić tu małych kwot.
  2. Konto oszczędnościowe to o wiele bardziej elastyczna forma oszczędzania. Po wpłaceniu na taki rachunek danej kwoty, może ją wybrać lub dołożyć do niej kolejne pieniądze. Największym atutem tego rozwiązania są odsetki, które naliczane są w każdym miesiącu, a nie raz na rok.

Konto oszczędnościowe dla dziecka – jaki bank wybrać?

Gdy podejmiemy już decyzje o założeniu konta oszczędnościowego, przychodzi czas na rozglądanie się za najlepszą ofertą banku. Jaki bank dostarczy nam najlepszą opcję, która będzie nam najbardziej odpowiadać? W tym artykule przedstawimy Ci kilka ofert banku, które naszym zdaniem są najlepsze.

PKO BP – Pierwsze Konto Oszczędnościowe

Pierwsze na tapet idzie konto ze znanego wszystkim doskonale banku PKO BP. Aby móc założyć tu konto oszczędnościowe naszemu dziecku, musi ono posiadać swoje konto osobiste – PKO Konto Dziecka. Potrzebny będzie nam również akt urodzenia dziecka, jest to dokument wymagany przez te placówkę. Konto można założyć online, pod warunkiem, że rodzic również posiada tu konto – PKO Konto Zero. W innym przypadku musimy załatwić wszystkie formalności osobiście. Bank nie nalicza opłat za otwarcie jak i prowadzenie rachunku. Oprocentowanie w skali roku wynosi 2% dla kwot do 10 tysięcy złoty oraz 1,6% dla kwot wyższych. Bank ten oferuje nam również dodatkowe bonusy w wysokości 0,5%. Możemy je otrzymać, kiedy:
  • Przez 3 miesiące nie będziemy wypłacać pieniędzy,
  • W każdym z kolejno 3 następujących miesięcy wpłacimy kwotę od 20 do 1000 złoty.

ING Bank Śląski – Otwarte Konto Oszczędnościowe

W tym banku są dwa pułapy założenia takiego konta. Dla dziecka poniżej 13 roku życia można zrobić to osobiście w placówce, natomiast w przypadku dziecka powyżej 13 roku życia można zrobić to online, jeśli rodzic posiada tam Konto Direct. Wymaganym dokumentem przez bank, tak jak poprzednio, jest akt urodzenia. Tu również nie występuje opłata za otworzenie i prowadzenie rachunku. Oprocentowanie standardowe wynosi 0,5%, natomiast oprocentowanie promocyjne (przez 4 miesiące) wynosi 2,5% do 100.000 zł.

Bank PEKAO – Mój Skarb

W tym przypadku konto można założyć jedynie osobiście. Dodatkowym dokumentem oprócz aktu urodzenia dziecka, potrzebować będzie również dokumentu tożsamości, takiego jak paszport lub dowód. Bank nie nalicza opłat za otwarcie rachunku jak i za jego prowadzenie. Oprocentowanie w skali roku wynosi 1,5%.

Bank Millenium – Konto Oszczędnościowe Profit

Konto oszczędnościowe mogą założyć jedynie posiadacze Konta 360° Junior, można je założyć osobiście w placówce banku lub jeśli osoba dorosła jest posiadaczem Konta 360° - online. Bank nie nalicza kosztów za otworzenie rachunku Profit. Maksymalne oprocentowanie wynosi 2,7%.

Ostatnio dodane artykuły