Konto bez komornika – jaki bank wybrać?

Zajęcie konta przez komornika to wyjątkowo nieprzyjemna sytuacja, szczególnie, kiedy o tym stanie rzeczy dowiadujemy się przy sklepowej ladzie. Chcemy zapłacić za zakupy i okazuje się, że nasza karta została odrzucona. Do takich sytuacji, głównie, ale nie zawsze, dochodzi w momencie, gdy dłużnik nie jest w stanie spłacić długu w wyznaczonym do tego czasie. To skutkuje przejęciem sprawy przez komornika. Jest on uprawniony do wysłania do wysłania zgłoszenia, do systemu Ognivo, który pozwala mu na szybkie i skuteczne odnalezienie rachunku bankowego dłużnika. Do systemu Ognivo w Polsce należy zdecydowana większość banków, takich mBank czy PEAKO. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że są legalne instytucje bankowe, które do nich nie należą, a co za tym idzie komornik nie będzie mógł „siąść nam na konto”. W tym artykule porównamy dla Was takie instytucje nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Konto bez komornika w Polsce – czy jest możliwe?

Oczywiście, że tak. Zanim założymy konto w jakimkolwiek banku powinniśmy zainteresować się tym co on nam oferuje. Co mamy na myśli? Prowizje, koszty, to czy znajduje się w systemie Ognivo, czy jest bonus na start za założenie rachunku. Są to bardzo ważne kwestie, które zadecydują o naszym wyborze. Jeśli chcesz założyć rachunek bez obawy o komornika, przejrzyj poniższe oferty.
Millenium

Millenium z kartą PrePaid

Konto 360 jakie oferuje nam Millenium jest w 100% kontem bez komornika. Jego największymi zaletami są: bonus za otwarcie do 200 zł, a dodatkowo opłata za konto, kartę czy bankomaty to 0 zł. Ten bank oferuje nam również kartę PrePaid, która to właśnie ochroni nas przed komornikiem. Jaka to karta? Jest to elektroniczna portmonetka, którą może założyć każdy od 13 roku życia. Możemy wielokrotnie wpłacać na nią dowolną sumę pieniędzy, a następnie płacić nią za codzienne zakupy, za zamówienia w sklepach internetowych czy wypłacać z niej pieniądze z bankomatu. Dodatkowo możemy ustalić na niej dzienny limit wydatków. Komornik nie ma dostępu do karty przedpłaconej.
Skos

SKOKi Stefczyka

SKOK – Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa. W prawdzie SKOK to nie bank, a unia kredytowa, która działa na rzecz swoich członków. Korzystać z niego mogą tylko osoby zrzeszone, czyli te, które podpisały deklarację oraz uiściły wpłatę wpisową. Na chwilę obecną żaden ze SKOK-ów nie należy do systemu Ognivo. Oznacza to, że konto bez komornika jest tu w pełni możliwe. Działanie SKOK-u jest bardzo zbliżone do tego jak działają normalne banki. Bezpieczeństwo funduszy tu i tu jest na tym samym poziomie.
ING bank

ING Bank

Jedyna różnica pomiędzy ING Bankiem, a Millenium to nazwa konta oraz bonus za otwarcie rachunku. W tym przypadku konto nazywa się Direct, a bonus za otwarcie wynosi do 160 zł. Tutaj wszystkie inne opłaty również wynoszą 0 zł. Aby nasze pieniądze były bezpieczne od zajęcia komorniczego ważne aby złożyć wniosek o kartę przedpłaconą Mastercard, która jest darmowa.

A może konto bez komornika za granicą?

Konto bez komornika jest również możliwe za granicą. W tradycyjnych bankach zagranicznych jesteśmy zobowiązani do przedstawienia dużej ilości dokumentacji. W niektórych krajach otwarcie konta bankowego będzie niemożliwe ponieważ będą wymagały lokalnych rachunków za mieszkanie czy prąd. Jest jednak rozwiązanie, które spełnia swoją funkcje idealnie czyli chroni nasze pieniądze przed komornikiem i możemy mieć normalne konto jak w banku. Poniżej prezentujemy ofertę instytucji płatniczych, które w naszym imieniu mogą przechowywać nasze środki oraz wydawać karty prepaid lub debetowe. Oczywiście funkcje klasycznych przelewów są także dostępne a dodatkowo otrzymujemy wymianę walut po bardzo dobrym kursie.

TransferWise

Zalety:

 • Ponad 8 mln klientów
 • Na rynku od 2011 roku
 • Darmowa karta debetowa
 • Współpraca ze znanymi bankami

PaySera

Zalety:

 • Ponad 400 tyś klientów
 • Na rynku od 2012 roku
 • Dostępna karty prepaid
 • Depozyt w litweskich bankach

DiPocket

Zalety:

 • Rachunek z BLIKiem
 • Na rynku od 2015
 • Darmowa karta prepaid
 • Współpraca z polskimi bankami

Monese

Zalety:

 • Ponad 2 mln klientów
 • Na rynku od 2015
 • Darmowa karta prepaid

Wady:

 • Brak konta w PLN

Konto bez komornika: wady i zalety

Mamy nadzieje, że dostrzegasz jak wiele możliwości dają dzisiejsze rozwiązania dostępne na rynku jednak nie wszystkie są idealne i mają swoje wady oraz zalety. Jeśli chodzi o banki w Polsce to wszystkie oprócz SKOKów są mało bezpieczne. Te, które oferują karty przedpłacone to jedyny ratunek ponieważ pieniądze na taką kartę możemy wpłacać w bankomacie, gotówką. Same SKOKi są okej i dają nam produkt imitujący konto bankowe jednak na dzisiejsze czasy, bardzo mocno okrojony w funkcjonalność.

Zagraniczne instytucje płatnicze dają nam zupełne przeciwieństwo, ponieważ są pełne funkcji, niemal darmowe no ale mają jeden minus. Minusem oczywiście jest to, że nie są bankami i z jednej strony nie mogą obracać naszymi pieniędzmi ale z nie dostajemy ochrony depozytu z BFG lub substytutu tej instytucji. Polecane przez nas rozwiązania są sprawdzone i niemal pewne jednak zawsze chcemy być z wami szczerzy.

Zalety kont bez komornika w Polsce

 Pewny depozyt. Wszystkie banki w Polsce wraz z SKOKami posiadają gwarancję depozytów przez BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Oznacza to, że jeśli bank się zamknie to my będziemy mogli odzyskać zdeponowane środki.

 Łatwy dostęp. Założenie samego konta jest banalnie proste i można to dzisiaj zrobić przez internet. Z kolei wniosek o kartę przedpłaconą, która ochroni nas przed zajęciami komornika to także kilka minut.

Wady kont bez komornika w Polsce

Opłaty i prowizje. Banki, które wydają karty przedpłacone mogą pobierać z czasem coraz większe prowizje i opłaty z racji ich używania lub nie używania. Także w SKOKach można się przejechać na opłatach. Warto być na bieżąco i sprawdzać regularnie aktualne opłaty.

Mała funkcjonalność. Korzystanie z kart przedpłaconych sprawia, że nie możemy płacić BLIKiem oraz korzystać z innych funkcji bankowych.

Ryzyko braku akceptacji. Niektóre terminale, a szczególnie te, które działają offline mogą nie akceptować kart przedpłaconych (PrePaid). Dlatego może się zdarzyć sytuacji, gdzie mimo, że posiadamy środki na karcie to nie będziemy mogli zapłacić kartą.

Zalety kont bez komornika za granicą

 100% bezpieczeństwa. Polecane przez nas rozwiązania dają Ci pewność, że komornik nie będzie miał dostępu do Twoich rachunków i pieniędzy na nich zdeponowanych. Pieniądze możesz przechowywać w wielu walutach a komornik nie widzi Cię w systemie Ognivo.

 Bogata funkcjonalność. Przewalutowanie po realnym kursie, alerty o cenie walut czy wielowalutowe konta to tylko część z funkcji jakie dają Ci proponowane przez nas rozwiązania. Wszystko co dzisiaj popularne typu Apple Pay czy Google Pay będzie w Twoim zasięgu dzięki polecanym Instytucjom płatniczym.

 Darmowe konto. Wsród preferowanych przez nas rozwiązań większość posiada darmowe konto oraz kartę płatniczą dzięki, które będziesz mógł płacić za zakupy czy usługi. Oczywiście są także opcje płatnych kont, które dadzą Ci większe limity darmowych opcji lub dodatkowe funkcje jednak podstawowa funkcjonalność jak rachunek bankowy oraz karta są w 100% free.

Wady kont bez komornika za granicą

Opłaty za wypłatę gotówki. Z racji, że polecane przez nas rozwiązania są instytucjami pieniądza elektrycznego to nawołują one do korzystania ze swoich kont w 100% digitalowym stylu. Wypłacanie pieniędzy z bankomatów często jest płatne lub limitowane do np. 800 zł miesięcznie. To może być problemem dla osób lubiących papierki.

Opłaty za przelewy. Rozwiązania w naszym artykule opierają swoje działanie na klasycznych bankach, które pobierają od nich zryczałtowane opłaty. Zazwyczaj opłaty za przelewy są darmowe dla klientów indywidualnych w Polskich bankach jednak w przypadku korporacji sprawa wygląda inaczej. Koszty przelewu mogą wynosić nawet kilka złotych za jeden przelew.

Brak gwarancji. Depozyty, które może przetrzymywać w naszym imieniu dana Instytucja pieniądza elektronicznego nie są chronione przez bankowy fundusz gwarancyjny. Gdy taka firma zwinie się z rynku to zdeponowane na jej subkontach pieniądze będą nie do odzyskania. Z racji tego właśnie polecamy tylko serwisy o ustabilizowanej pozycji na rynku.

Ile może zająć komornik?

Kiedy bank dostaje informacje od komornika, jest on zobowiązany do zablokowania określonej sumy pieniędzy. Co najważniejsze, komornik nie ma prawa zająć nam naszych wszystkich środków finansowych. Są do tego odpowiednie wytyczne, które umożliwiają przeżycie dłużnikowi – kwota wolna od zajęcia komorniczego. Jaką część może zabrać komornik w przypadku:
 • Umowy o pracę – podczas gdy mamy umowę o pracę komornik może zająć nam aż 50% całego wynagrodzenia. Kwota wolna od zajęcia to pensja minimalna, która obecnie wynosi 2600 złoty brutto.
 • Emerytury/renty – jeśli utrzymujemy się z emerytury lub renty i nie jesteśmy zdolni do pracy to komornik zajmuje 825 zł. Z kolei, gdy źródłem utrzymania jest renta, ze względu na częściową niezdolność do pracy, kwota ta wynosi 618,75zł.
 • Umowy o dzieło/zlecenie – w tych dwóch przypadkach komornik może zająć nawet 100% całego wynagrodzenia. Jest jednak wyjątek. Kiedy takie umowy stanowią nasze główne źródło utrzymania, dostajemy cykliczne wynagrodzenie (co miesiąc) i jesteśmy zatrudnieni dłuższy czas u jednego pracodawcy, wtedy komornik musi postąpić tak jak w przypadku umowy o pracę.

System Ognivo – co daje komornikowi?

System Ognivo funkcjonuje od września 2016 roku. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie właściwego obiegu informacji pomiędzy uprawnionymi instytucjami, a bankami. Kiedy system Ognivo nie funkcjonował w Polsce, cały ten proces trwał o wiele, wiele dłużej. Wszystko odbywało się w formie papierowej, a to ciągnęło za sobą spore koszty. Ognivo pozwala na przekazywanie informacji, objętych tajemnicą bankową. Dzięki niemu komornicy w kilka sekund mogą sprawdzić, w którym banku konto ma dłużnik. Do tego systemu należą prawie wszystkie banki w Polsce, między innymi mBank, Banki Spółdzielcze czy Bank PKO S.A.

Gdzie komornik szuka informacji o koncie bankowym?

Komornik, oprócz systemu Ognivo, może skorzystać także z innych metod. Może on uzyskać takie informacje z ZUS-u lub Urzędu Skarbowego. Ponadto dłużnik samodzielnie może wskazać mu swoje rachunki bankowe w oświadczeniu majątkowym. Ostatnią metodą jest wskazanie konta bankowego w załączonym do komornika wniosku egzekucyjnym.

Kto może założyć konto bez komornika?

Osoby, których jednym źródłem utrzymania są świadczenia socjalne, mają najlepszy sposób na to, aby nie martwić się zajęciem konta przez komornika. Dlaczego? Konto socjalne to specjalny rodzaj rachunku, na który mogą wpływać tylko środki z MOPS-u lub innych placówek o charakterze opiekuńczym. Takie konto nigdy nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika, ponieważ jest to niezgodne z prawem. Socjalne konto bez komornika może założyć każdy kto pobiera:
 • 500+,
 • Dodatki i świadczenia rodzinne,
 • Alimenty pobierane z funduszu alimentacyjnego,
 • Zasiłki z opieki społecznej,
 • Zasiłki dla sierot,
 • Dodatki pielęgnacyjne,
 • Dodatki porodowe,
 • Dodatki integracyjne.

Ostatnio dodane artykuły