Konto bankowe dla spółki zagranicznej – wszystko co musisz wiedzieć.

Przeniosłeś siedzibę swojej firmy do innego kraju lub wróciłeś do ojczyny i chcesz, żeby Twoja zagraniczna firma miała polskie konto bankowe? Koniecznie musisz uzbroić się w cierpliwość i przygotować się do załatwiania masy papierków. W tym artykule przedstawimy Ci wszystkie najważniejsze informacje o tym jak założyć konto bankowe dla spółki zagranicznej.

Konto bankowe dla spółki zagranicznej – co będzie Ci potrzebne?

Zakładanie firm w innych państwach jest obecnie bardzo popularne. Przedsiębiorcy stale śledzą zagraniczne rynki skuszeni lepszymi i niższymi podatkami oraz w związku z przeprowadzanymi tam inwestycjami. I tak jak stricte polskie firmy nie mają większego problemu z założeniem konta firmowego, tak nie jest to takie proste w przypadku spółek zagranicznych. Podmiot, który zarejestrowany jest w innym kraju, oprócz oczywistego wniosku o zawarcie umowy, zobowiązany jest do przedstawienia dokumentów poświadczonych pod względem autentyczności klauzulą apostille lub tłumaczonych na język polski, przez tłumacza przysięgłego o odpowiedniej do tego legalizacji. Taka usługa niestety, ale jest bardzo kosztowna. Kosztuje ona od 1000 do nawet 2000 tysięcy. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile stron tłumacz musi przetłumaczyć.

Co wymagają poszczególne banki?

Nazwa banku Wymagania
PKO BP o   dokument, który potwierdzi rejestrację przedsiębiorcy, poświadczone apostille lub przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
PEKAO o   aktualny (nie starszy niż 3 miesiące) odpis z zagranicznego rejestru firm handlowych zawierający jako minimum nazwę firmy, adres siedziby i dane osób reprezentujących, o   umowa spółki, o   dokumenty urzędowe właściwe dla siedziby nierezydenta, zawierające dodatkowe dane o nierezydencie oraz informujące o jego statusie prawnym i reprezentantach.
Santander o   aktualny (nie starszy niż 3 miesiące) odpis z zagranicznego rejestru firm handlowych zawierający jako minimum nazwę firmy, adres siedziby i dane osób reprezentujących, o   umowa spółki, o   dokumenty urzędowe właściwe dla siedziby nierezydenta, zawierające dodatkowe dane o nierezydencie oraz informujące o jego statusie prawnym i reprezentantach.
ING o   zapłata 1000 złoty za otworzenie, o   aktualny (nie starszy niż 3 miesiące) odpis z zagranicznego rejestru firm handlowych zawierający jako minimum nazwę firmy, adres siedziby i dane osób reprezentujących, o   umowa spółki, o   dokumenty urzędowe właściwe dla siedziby nierezydenta, zawierające dodatkowe dane o nierezydencie oraz informujące o jego statusie prawnym i reprezentantach.
BOŚ o   zapłata 250 złoty za otworzenie, o   oryginały dokumentów rejestrowanych, między innymi umowa spółki, w oryginale lub przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
BNP o   aktualny (nie starszy niż 3 miesiące) odpis z zagranicznego rejestru firm handlowych zawierający jako minimum nazwę firmy, adres siedziby i dane osób reprezentujących, o   apostille.

Przeszkody w założeniu polskiego konta bankowego

Ze względu na dużą popularność firm zagranicznych, banki coraz bardziej ułatwiają założenie konta bankowego dla spółek. Duża ilość dokumentów, które na własną kieszeń przedsiębiorcy muszą przetłumaczyć, nie są jedynymi barierami. W przypadku, kiedy właścicielem firmy jest Polak ma on bardzo ułatwione zadanie. Gdy o takie konto ubiega się osoba niepochodząca z Polski, która nie mówi po polsku, tu dopiero zaczynają się problemy. Bariera językowa w takim przypadku może zostać niepokonana. Tu jednak warto jest zastanowić się nad biegłym tłumaczem, który mógłby z nami udać się na wizytę do banku lub porozmawiać z konsultantem przez telefon. Oczywiście to wiążę się z dodatkowymi kosztami. Przedsiębiorcy, posiadający firmy w Polsce w większości banków mogą otworzyć takie konto online. Natomiast w przypadku zagranicznych spółek, właściciel, aby podpisać dokumenty musi osobiście udać się do placówki.

Konto bankowe dla spółki zagranicznej – podsumowanie

Jak sami możecie zauważyć założenie takiego rachunku jest bardzo czasochłonne. Dobrze jest zastanowić się czy na pewno potrzebujemy takiego konta, a jeśli tak – dokładnie zastanów się, gdzie je założysz. Jeśli Wy macie już tę drogę za sobą koniecznie podzielcie się w komentarzu ile czasu Wam to zajęło oraz co było najtrudniejsze.

Ostatnio dodane artykuły