Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to nic innego jak limit kredytowy w formie karty płatniczej. Bank udostępnia nam określony limit, który możemy wykorzystać, właśnie, dzięki temu małemu plastikowi. Co ważne, często istnieje opcja otrzymania takiej karty, bez posiadania konta w danym banku, dzięki czemu możemy wybrać kartę odpowiednią dla nas. Karta kredytowa to wygodny produkt kredytowy, którego regularne spłaty, pozwolą uniknąć nam naliczenia dodatkowych odsetek, a termin, w którym należy uregulować wykorzystany limit jest zazwyczaj dłuższy niż miesiąc. Karta ta, podczas zakupów, wykorzystuje środki nie z naszego osobistego konta, a z rachunku kredytowego. Dlatego tak ważne jest nie zatracenie się w tym wszystkim. Karta kredytowa owszem daje sporo możliwości, ale wykorzystana w zły sposób, może stać się sporym obciążeniem dla domowego budżetu. W tym artykule przedstawimy Ci wszystkie najważniejsze aspekty karty kredytowej, które powinien wiedzieć każdy, kto decyduje się na jej założenie.

Jak działa karta kredytowa?

Zasada działania karty kredytowej jest banalnie prosta, ale nie przestrzeganie jej może sprawić, że popłyniemy z długami. Okres rozliczeniowy jest tutaj najważniejszy. Bank nie zacznie naliczać odsetek, dopóki nie zaczniemy korzystać z karty lub nie przekroczymy terminu jej spłaty. Wraz z końcem terminu spłaty, powinniśmy otrzymać od banku wyciąg, na którym zostaną przedstawione nam szczegóły użytkowania oraz termin w jakim musimy spłacić zadłużenie. Co jednak w przypadku, kiedy nie mamy pieniędzy na spłatę? Klient może zdecydować się tu na uiszczenie kwoty minimalnej (zazwyczaj jest to kilka procent od całej sumy zobowiązania) w czasie ustalonym przez bank. Dlatego zanim zdecydujemy się na posiadanie karty kredytowej, musimy przejrzeć oferty banków, a wraz z tym jakie dodatkowe oprocentowanie będzie nam naliczone w momencie, gdy przegapimy termin spłaty. Długość okresu rozliczeniowego oraz bez odsetkowego to indywidualna sprawa każdego banku.

Ile kosztuje karta kredytowa?

Wysokość miesięcznej opłaty za kartę kredytową, uzależniona jest od tego jakiego rodzaju kartę posiadasz. Dla przykładu, obecnie za posiadanie karty MasterCard OK! w Alior Banku jej miesięczna opłata wynosi 10 złoty. Uwaga! Karta kredytowa to produkt kredytowy, więc, aby ją dostać decydować tu w głównej mierze będzie zdolność kredytowa. Należy jednak pamiętać, że karta ta powinna nam służyć tylko i wyłącznie do płacenia, a nie robienia przelewów czy wypłacania pieniędzy, ponieważ banki naliczają wtedy, swoistą prowizję może ona wynosić nawet 10% kwoty. Ostatnim kosztem jest oczywiście spłata naszej karty kredytowej. Jeśli zrobimy to w wyznaczonym terminie nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów.

Zalety karty kredytowej

Karta kredytowa może okazać się dla nas pewnego rodzaju poduszką finansową i pomóc nam, kiedy w danym momencie nie mamy środków na przeżycie. Dodatkowo dobrze prowadzona przez nas karta kredytowa może okazać się pozytywnym elementem historii kredytowej.

Czy warto posiadać kartę kredytową?

Na te pytanie nie można odpowiedzieć w jednoznaczny sposób, ponieważ jest to indywidualna decyzja każdego z nas. Koniecznie musimy zastanowić się czy będziemy korzystać z takiej karty z głową oraz czy będziemy w stanie regularnie ją spłacać, aby zapobiec dodatkowym kosztom. Analizując bankowe oferty trzeba mieć na uwadze kilka istotnych rzeczy:
  • Czy karta kredytowa jest dla nas zrozumiała i przejrzysta? Należy rozumieć, jak ona działa zanim zdecydujemy się na jej posiadanie,
  • Jakie koszty będę ponosić?
  • Jakie jest jej oprocentowanie?
Mimo, że karta kredytowa to produkt powszechnie oferowany przez banki to nie jest to najlepsze rozwiązanie dla osoby, która nie potrafi zarządzać swoimi pieniędzmi, a ich wydawanie przychodzi jej z łatwością.

Czym się różni karta kredytowa od debetowej?

Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma kartami to źródło pochodzenia środków. W przypadku karty debetowej wydajemy własne pieniądze, natomiast w przypadku karty kredytowej wydajemy środki pochodzące z kredytu bankowego. Kolejna różnica to to, że karta debetowa jest zawsze połączona z naszym kontem osobistym, natomiast karta kredytowa nie. Jest ona przypisana pod zupełnie innych, osobny rachunek bankowy, do którego klient ma dostęp tylko i wyłącznie za jej pomocą. Karty debetowe służą do obsługi rachunku osobistego, a więc nie zaliczają się tutaj tylko transakcje bezgotówkowe, ale także wypłaty z bankomatów, wpłaty oraz przelewy na inne konta. Karta kredytowa została stworzona z myślą o transakcjach bezgotówkowych, a więc co za tym idzie inne operacje przez nią przeprowadzane mają doliczoną prowizje.

Najpopularniejsze karty kredytowe

  • Karta kredytowa Citibank-BP Motokarta,
  • Kata kredytowa Citi Simplycity,
  • Karta kredytowa mamBONUS,
  • Karta kredytowa AXI Card,
  • Karta kredytowa MasterCard Standard,
  • Karta kredytowa Karta Twisto.

Ostatnio dodane artykuły