Jak wypłacić pieniądze z bankomatu? – wstęp

Bankomat to przede wszystkim wygoda. Dzięki niemu, aby wypłacić gotówkę ze swojego konta, nie musimy udawać się do banku. Wystarczy, że znajdziemy najbliższy bankomat i po kilku chwilach, gotówka ląduje w naszym portfelu. W obecnych czasach do tej czynności, nie potrzebujemy już nawet karty – wystarczy telefon z dostępem do Internetu. Obsługa bankomatu, zdecydowanej większości ludzi, nie sprawia żadnego problemu. Są jednak osoby, które nigdy tego nie robiły, przez co kompletnie nie wiedzą jak się do tego zabrać. Dodatkowo widok tak sporej maszyny może przyprawiać o zawał. Wybieranie pieniędzy z bankomatu jest szczególnie stresujące wtedy, gdy za nami ustawia się kolejka. Jeśli wypłacanie pieniędzy z bankomatu spędza Ci sen z powiek, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Krok po kroku, wyjaśnimy Ci jak prawidłowo wybrać pieniądze z bankomatu.

Jak włożyć kartę do bankomatu?

Zacznijmy od podstaw. Jeśli posiadasz swoją kartę, wyjmij ją z portfela. Co ważne, zrób to dopiero przy bankomacie – jest on ogólnodostępny przez co łatwo o jej zgubienie czy też kradzież. Zwróć uwagę na to, którą stroną wkładasz kartę do bankomatu, wbrew pozorom nie jest to obojętne. Kartę ustaw w pozycji pionowej, tak aby chip znajdował się jak najbliżej urządzenia, czyli na górze. Następnie włóż ją do specjalnego czytnika kart. Wygląda on jak cienka szpara. Kolejnym krokiem jest wpisanie 4 cyfrowego kodu swojej karty. To ten sam pin, który wpisujesz na przykład w sklepie, na terminalu i zatwierdzasz go zielonym. W bankomacie kod również zatwierdzamy

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu krok po kroku

Po wpisaniu prawidłowego pin-u karty na monitorze pojawią się operacje, które możesz wykonać, będą to między innymi wypłata gotówki (niekiedy nawet jej wpłata), doładowanie telefonu czy sprawdzenie salda na swoim koncie. Chcąc wypłacić pieniądze, naciśnij odpowiedni przycisk, który odpowiada tej operacji. Na ekranie pojawią się przykładowe kwoty, które możesz wypłacić, na przykład 50, 100 czy 200 złoty. Jeśli, któraś z tych kwot odpowiada Twojej wybierz ją odpowiednim guzikiem. Co w przypadku, kiedy nie ma naszej kwoty na monitorze? W takim przypadku wybieramy opcję o wypłaceniu innej kwoty, którą sami wpisujemy. Uwaga! W niektórych bankomatach można wypłacić tylko i wyłącznie kwoty, które są wielokrotnością danego nominału, na przykład 20, 40, 60 złoty. Pamiętaj, aby nikomu nie pokazywać ani nie mówić swojego pinu do karty. Takim zachowaniem narażamy się na kradzież.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Technologia zaskakuje nas każdego dnia, nie inaczej było z wymyśleniem BLIK-a, dzięki któremu nie musimy posiadać przy sobie karty do bankomatu, aby móc wypłacić pieniądze. Potrzebne będą nam: telefon z dostępem do Internetu oraz aplikacja mobilna naszego banku. Wybierz w bankomacie opcję wypłacania BLIK-iem, a następnie za pomocą aplikacji wygeneruj 6 cyfrowy kod, który aktywny jest tylko przez dwie minuty. Kod wpisz w bankomacie. Następnie podaj kwotę wypłaty. Aby potwierdzić operację w aplikacji, należy wpisać tam swój kod pin, którym zawsze się do niej logujemy. To jednak nie wszystko! Pieniądze możemy wypłacić również za pomocą telefonu wyposażonego w moduł NFC. Taką transakcję realizujemy za pomocą przyłożenia telefonu do czytnika danych. Kolejno postępujemy tak jak w przypadku zwykłej karty.

Maksymalna i minimalna kwota wypłacenia pieniędzy z bankomatu

Czy istnieje kwota minimalna i maksymalna? Wszystko zależy od tego w jakim bankomacie wypłacamy pieniądze, każdy z nich może być inaczej zaprogramowany. W każdym razie, jeśli kwota będzie niezgodna, bankomat wyświetli taką informację na ekranie, dlatego uważnie czytaj każdy komunikat.

Opłaty za korzystanie z bankomatu

Takie opłaty mogą wystąpić w przypadku wypłacania pieniędzy z bankomatu, do którego nie należy karta. Zanim więc zdecydujesz się na wypłatę z innego bankomatu zapoznaj się z informacjami na stronie internetowej swojego banku, w celu zapoznania się z kosztami korzystania z bankomatu.

Jak wypłacić pieniądze za granicą z bankomatu?

Korzystanie z bankomatu za granicą bardzo często wiążę się z dodatkowymi kosztami. Przewalutowanie i prowizje mogą wynosić od 1 do 3% całej transakcji. Co zrobić, aby tego uniknąć? Wybrać pieniądze w Polsce, a następnie wymienić na walutę obowiązującą w kraju, do którego się udajemy. Można również zastanowić się nad kartą wielowalutową.

Ostatnio dodane artykuły