Co to jest wpłatomat?

Wpłatomat to niezwykle przydatne urządzenie, które cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki niemu możemy w szybki, tani, a przede wszystkim bezpieczny sposób wpłacić pieniądze na swój rachunek bankowy. Do jego największych zalet należy wygoda użytkowania oraz jego dostępność. Za pomocą wpłatomatu nie musimy fatygować się do placówki bankowej, czekać w kolejkach, a co za tym idzie marnować swój czas. Co ważne niektóre banki oferują ofertę wpłacania gotówki za darmo. Wystarczy, że pójdziemy do najbliższego wpłatomatu, które są dostępne w prawie każdym bankomacie – jednak nie w każdym – i po prostu „wrzucić” tam swoje pieniądze, które po niedługim czasie znajdą się na naszym koncie. Mimo jego wygodnej formy korzystania, sporej dostępności (na przykład w galeriach handlowych) oraz bezpieczeństwa wciąż jest sporo osób, które boi się z niego korzystać. Dlaczego? Proces wydaje im się skomplikowany, chociaż wcale taki nie jest.

Czy wpłatomaty są popularne?

Według danych Narodowego Banku Polskiego, pod koniec roku 2019 klienci mogli skorzystać z aż 8,2 tysiąca wpłatomatów w całej Polsce. Oznacza to, że w porównaniu do poprzedniego roku – 2018 – przybyło ich ponad 480 sztuk. wplatomaty w polsce A jak wygląda to w przypadku poszczególnych operatorów? Według danych Cashless wynika, że zdecydowaną większością wpłatomatów dysponuje firma Euronet, ponieważ obsługuje ona około 3 tysiące sztuk. Na drugim miejscu pozycjonuje się PlanetCash z liczbą ponad 1500, kolejny jest PKOBP z około tysięczną liczbą. Choć liczba wpłatomatów z każdym rokiem wzrasta to nie może się on równać z liczbą bankomatów, których w Polsce pod koniec 2019 roku było aż 22,7 tysiąca.

Wpłatomat – koszty

W większości przypadków oferta wpłacenia gotówki jest darmowa. Dotyczy to jednak banków, które dysponują własną siecią tych maszyn. W pozostałych przypadkach oferta ta jest dodatkowo płatna, w zależności od kwoty widełki wahają się od 0,2 do 0,5%. Poniżej lista banków z wpłatomatami:
Bank Prowizja
Alior Bank Konto Jakże Osobiste: ·      0,2% - w oddziałach banku* ·      0,35% - PlanetCash* ·      0,6% - Pozostałe wpłatomaty* Konto internetowe: ·      0% - w oddziałach banku ·      0,35% - PlanetCash* ·      0,6% - pozostałe wpłatomaty*
Bank Pocztowy 0,5%*
BNP PARIBAS 0 zł - wpłatomaty własne 0,5% - minimum 10 zł
Credit Agricole 0zł
Euronet 0,4% w trybie standardowym
Getin Bank 0 zł – wpłatomaty własne 0,6% - pozostałe wpłatomaty*
Idea Bank 0% - suma wpłat niższa lub równa 100tys zł 0,39% - suma wpłat powyżej 100tys zł
ING 0 zł – wpłatomaty własne i PlanetCash
Nest Bank 0 zł – wpłatomaty Euronet
Santander Bank Polska 0 zł – wpłatomaty własne
*minimalna wpłata 1zł

Jak działa wpłatomat? – 6 kroków

Krok 1przygotuj gotówkę – zanim włożyć pieniądze do wpłatomatu pamiętaj, aby dokładnie je przeliczyć i upewnić się czy na pewno taką kwotę chcesz wpłacić. Pamiętaj, że wpłatomaty nie przyjmują monet. Zwróć również na stan banknotów, nie mogą być one spięte spinaczem czy znajdować się w kopercie – wpłatomat ich nie przyjmie. Warto też dowiedzieć się czy wpłatomat, w którym chcemy dokonać transakcji nie posiada limitu przyjmowanych banknotów. Dla przykładu Euronet przyjmuje (w zależności od maszyny) od 50 do 150 sztuk. Krok 2 – przygotuj kartę płatniczą lub telefon – karta posłuży Ci do autoryzacji wpłaty. W nowoczesnych wpłatomatach jest to możliwe za pomocą Blika. Krok 3 – włóż kartę płatniczą do wpłatomatu - bywa tak, że bankomat pełni dwie funkcje – bankomatu i wpłatomatu, jeśli właśnie w takiej maszynie dokonujesz transakcji wybierz pierwszą opcję. Jeśli używasz blika, wybierz „Użyj Blika” na monitorze i wpisz kod z aplikacji mobilnej. Krok 4 – włóż gotówkę do wpłatomatu – umieść banknoty w specjalnie do tego przeznaczonym okienku, kiedy system rozpozna ich obecność, zamknie się, a maszyna przeliczy gotówkę. Wynik wyświetli się na ekranie, jest to dobry moment na upewnienie się czy wsadziłeś tam dobrą kwotę, jeśli tak – zaakceptuj, jeśli nie – anuluj transakcję. Uwaga! Pamiętaj, że wpłatomat to tylko maszyna. Warto podzielić gotówkę na mniejsze kwoty i wpłacać je powoli. Unikniesz wtedy stresu, gdy maszyna się zatnie. Krok 5 – zakończenie transakcji – jeśli wszystko przebiegło po Twojej myśli, zakończ transakcję. Tutaj będziesz mógł odebrać również potwierdzenie transakcji, które maszyna wydrukuje za Twoją zgodą. Pamiętaj o zabraniu swojej karty płatniczej! Krok 6 – zaksięgowanie – jeśli korzystasz z wpłatomatu, który należy do sieci Twojego banku, transakcja po chwili będzie widoczna na Twoim rachunku bankowym, jeśli jednak korzystasz z innego wpłatomatu może to zająć nieco dłużej.

Wpłatomat a telefon

Tak jak pisaliśmy wcześniej. Jeśli posiadasz aplikację mobilną z dostępem do Blika nie jest Ci potrzebna kata płatnicza, a tylko Twój telefon z dostępem do Internetu.

Czy mogę przekazać pieniądze komuś innemu?

Możesz, ale tylko w niektórych wpłatomatach. Taka opcja dostępna jest na przykład w wpłatomatach sieci Euronet, gdzie istnieje możliwość wpłacenia gotówki na 7 kont. Aby móc dokonać takiej transakcji musisz zarejestrować się (za darmo) w systemie Euronet Online. To jak to zrobić znajdziesz tutaj.

Ostatnio dodane artykuły