Co to jest debet na koncie i jak działa?

Niespodziewane wydatki, realizacja marzeń czy drobne zachcianki. To wszystko nie będzie możliwe bez gotówki. Bardzo często w takim przypadku decydujemy się na kredyt w banku, myśląc, że jest to jedyne rozwiązanie. Jednak w takim przypadku dobrą alternatywą może okazać się debet na koncie. Debet na koncie to limit, z którego możemy korzystać. W przeciwieństwie do kredytu, nie jest tu potrzeba żadna, skomplikowana umowa, a jego procedura jest zdecydowanie prostsza. Limit debetu jest zazwyczaj niżej oprocentowany niż tradycyjny kredyt w banku, co czyni go w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem. Warto tu jednak wiedzieć, że debet to nieduże kwoty. Nie kupimy za niego mieszkania, ale za to poratuje on nas, kiedy za bardzo zaszalejemy na zakupach lub gdy braknie nam środków do następnego miesiąca. Po wykorzystaniu debetu na koncie pojawi się stan ujemny, do którego dodawane są odsetki. Co ważne, zapłacimy odsetki od kwoty, którą faktycznie wykorzystaliśmy, a nie od całości naszego limitu. Taki debet rozliczany jest w cyklu miesięcznym i najczęściej należy go spłacić w terminie 30 dni od skorzystania z niego.

Debet na koncie – co jeszcze musisz wiedzieć?

Po wykorzystaniu debetu, pieniądze, które zostaną przelane na nasze konto, w pierwszej kolejności idą właśnie na jego spłatę. Na przykład, jeśli dostaniemy wypłatę w wysokości 3500 złoty, a nasz debet z odsetkami wynosi równe 500 złoty, na naszym koncie zostanie kwota 3000 złoty. Co najważniejsze, kiedy decydujemy się na konto z debetem, warto jest zastanowić się nad konsekwencjami takiej decyzji:
  • Jeśli na czas nie spłacimy naszego debetu, zostaniemy obciążeni dodatkowymi odsetkami za nieterminową spłatę,
  • Kiedy nie spłacimy debetu nasze konto może zostać zamknięte, a informacja o zadłużeniu trafi do Biura Informacji Kredytowej.

Zalety debetu na koncie

Jedną z pierwszych zalet debetu na koncie jest jego prostota załatwienia. W tym przypadku bank nie będą przeprowadzały oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Tu z pewnością wystarczą zaświadczenia od naszego pracodawcy, o tym, że zarabiamy i będziemy w stanie spłacać debet. Limit debetu ustalany jest indywidualnie dla każdego klienta. Co to oznacza? Analitycy wyciągają średnią naszych przychodów, zazwyczaj z ostatnich trzech miesięcy. Tutaj zaliczają się także stypendia czy inne pomoce finansowe. Kolejną zaletą debetu na koncie jest łatwe wnioskowanie o rozszerzenie możliwości rachunku. Często wszystkie formalności można załatwić online, dzięki czemu nie musi fatygować się do placówki naszego banku. Rezygnację z debetu na koncie również składamy sami. Dodatkowo, jeśli na naszym na naszym rachunku bankowym nie ma żadnych pieniędzy, a mamy prawo do zadłużania się to środki z niewykorzystanego limitu debetowego nie podlegają zajęciu komorniczemu. 

Koszty debetu

To, ile będzie kosztować nas korzystanie z debetu na koncie, w głównej mierze zależy od oferty banku. Niektóre z nich oferują debet bez odsetek, do pewnej sumy pieniężnej. Normą są jednak odsetki, które zazwyczaj wahają się w okolicach 10-15% w skali roku.

Debet a kredyt – różnice

Mimo, że w obu przypadkach cel jest taki sam – udzielenie klientowi środków, za pobraniem określonej opłaty, czyli oprocentowania, to debet znacząco różni się od kredytu.
  • Załatwianie konta debetowego jest o wiele szybsze i prostsze. Tutaj nie potrzebujemy skomplikowanej umowy czy zdolności kredytowej. Wystarczy zaświadczenie o zarobkach od naszego pracodawcy. Dodatkowo zaliczają się tu także stypendia oraz inne pomoce finansowe, które nie są brane pod uwagę w momencie starania się o kredyt,
  • Debet spłacamy w cyklu miesięcznym, jednorazowo, nie możemy go rozłożyć na raty, jednak w momencie jego spłacenia, później dalej możemy z niego korzystać,
  • Odsetki w przypadku debetu są niższe niż w przypadku kredytu,
  • Debet na koncie obejmuje mniejsze kwoty co zdecydowanie różni go od kwot branych na kredyt.

Debet a konto osobiste

Podstawowym wymogiem, aby móc posiadać debet na koncie jest posiadanie konta osobistego w banku. Dlatego warto jest skrupulatnie przejrzeć oferty jakie poszczególne placówki, mogą nam zaoferować. Będą się one różniły naliczanymi odsetkami, kwotą wolną od odsetek (lub jej brakiem). Debet nie obejmuje wyłącznie kont, za które płacimy. Istnieje takie rozwiązanie również w sytuacji bezpłatnego konta w banku.

Debet vs karta kredytowa

Debet na koncie to nie karta kredytowa! Te dwa pojęcia są bardzo często ze sobą mylone, a co gorsza używane naprzemiennie. W rzeczywistości są to dwa różne produkty, które rożni inny tryb wnioskowania oraz ich spłaty. Jedyne co je łączy to, to, że środki z nich można przeznaczać na podobne cele, na przykład koncert czy podróż. Najlepszą zaletą karty kredytowej jest całkowity brak odsetek, w przypadku kiedy spłacamy ją w wyznaczonym terminie.

Ostatnio dodane artykuły