Odkładanie pieniędzy – od czego zacząć?
W oszczędzaniu, podobnie jak w innych aktywnościach, najtrudniej jest zacząć. Często nie wiemy jak możemy oszczędzać pieniądze. Wielu z nas z pewnością zakupiło skarbonkę lub otworzyło specjalne, oszczędnościowe konto w banku. Oba te sposoby są dobre i sprawdzone przez wielu.
W oszczędzaniu pieniędzy może pomóc nam konkretny cel, jak na przykład wesele, nowy samochód czy wymarzona para butów. Gdy na co dzień będziemy patrzeć na nasz punkt docelowy z pewnością łatwiej będzie nam oszczędzić chociażby jedną złotówkę. Co ważne, pamiętaj, że oszczędzanie nie równa się z odmawianiem sobie każdej, nawet drobnej przyjemności.
Oszczędzanie z pewnością łatwiejsze jest dla osób, które posiadają stały dochód. W tym artykule pokażemy Ci jednak, że nie jest on wcale konieczny.
Oszczędzanie pieniędzy bez stałych dochodów – 3 kroki
W Internecie dużo mówi się o oszczędnościach. Niektórzy wprost mówią, że jest to pierwszy krok do zostania milionerem. Trzeba przyznać, że coś w tym jest. Oszczędzanie uczy dbać o pieniądze i mieć je przy sobie. Jednak jak zacząć je gromadzić w momencie, w którym nie jesteśmy pewni swoich dochodów? Sposobów jest kilka i na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Odkładaj procent od swoich dochodów
To chyba najpopularniejszy sposób, nawet wśród osób, które posiadają stałe i pewne dochody. Plusem odkładanie zawsze określonego procenta, a nie kwoty jest to, że wartość oszczędności będzie zawsze dostosowana do twojego zarobku i nie będzie obciążała zbytnio twojego budżetu. Ustalenie takiego procenta powinno być dla Ciebie optymalne. Dostosuj go do swoich wydatków i potrzeb. Oczywiście im mniejszy procent, tym mniejsza kwota twoich faktycznych oszczędności, ale jest to znacznie wygodniejsze, jeśli chcesz zawsze mieć możliwość odłożenia części zarobionych pieniędzy, bez obawy o niewydolność finansową w obecnym okresie.
Odkładaj procent od swoich wydatków
Ten sposób jest bardzo dobry dla tych, którzy nie zarabiają stałych kwot. Dzięki temu, że oszczędności liczymy od wydatków, będą one w pełni uzależnione od naszych miesięcznych kosztów, a więc będą do nich współmierne. Dodatkowo oszczędności będziemy mogli doliczać do kosztów, co odciąży nas psychicznie. Nie będziemy na nie patrzeć bowiem jak na zamrożone środki pieniężne z wypłaty, ale jako koniecznie poniesione koszty. Oczywiście nie wszystkim takie myślenie będzie na rękę, ale dla tych, którzy nie mają problemu z pogodzeniem się z większymi wydatkami, będzie idealne. Możesz specjalnie na tę okazję założyć nowe konto oszczędnościowe.
Stałe przelewy na oszczędności w większym okresie czasu
Uwaga, to rozwiązanie sprawdzi się świetnie u osób, które mają stałe dochody patrząc przez dłuższy okres czasu. Chodzi tu zwłaszcza o osoby zatrudnione na tak zwane umowy śmieciowe. Wiemy, ile wypracowujemy w ciągu roku i są to zazwyczaj podobne kwoty, ale przychody na przestrzeni miesięcy mogą być mocno rozchwiane. Dlatego raz na dłuższy okres czasu możemy zdecydować się na przeznaczenie większej stałej kwoty na oszczędności. Jednak, aby ten sposób działa prawidłowo, musimy mieć wielką wiedzę na temat swoich finansów, podchodzić do nich z głową i potrafić wszystko samemu sobie zaplanować, aby te pieniądze nie zniknęły między okresami wypłaty.