Większości z nas ciężko jest wyobrazić sobie codzienność bez posiadania konta w banku. Dzięki pieniądzom, które się na nim znajdują nie musimy martwić się czy mamy przy sobie gotówkę w drodze na zakupy. ROR – Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy – stanowi podstawę do korzystania ze wszelkich usług bankowych i nie chodzi tu tylko o płatności czy wybieranie pieniędzy z bankomatu, ale również o oszczędzanie i dbanie o budżet domowy.
Konto osobiste zwane jest także: kontem w banku, rachunkiem osobistym lub bankowym, Jednak jego poprawna nazwa to ROR, czyli Rachunek Oszczędnościowo – Rozliczeniowy. Jest to podstawowy produkt oferowany przez banki dla osób fizycznych. Z jego pomocą możemy wygodnie kontrolować swoje przychody i wydatki. Takie konto często jest niezbędne do zrobienia zakupów online oraz przelewów za prąd, gaz czy mieszkanie.
ROR prowadzony jest przez wybrany przez nas bank, na podstawie umowy o prowadzenie rachunku. Założyć go może każdy z nas, jedynym wymaganiem jest ukończenie trzynastego roku życia i otrzymanie wtedy zgody od swoich prawnych opiekunów/rodziców.
Charakterystyczną cechą konta osobistego jest przypisany do niego, unikatowy, dwudziestosześciocyfrowy numer. Jest on zapisywany według określonego schematu. NRB, czyli Numer Rachunku Bankowego, potrzebny jest do zidentyfikowania rachunków bankowych w rozliczeniach. Można się z niego naprawdę sporo dowiedzieć, na przykład z jakiego kraju i banku pochodzi, ale to nie wszystko. Co oznaczają poszczególne cyfry?
Podobną rolę pełni IBAN, który liczy 28 cyfr.
Ktoś, kto nigdy wcześniej nie otwierał rachunku osobistego w banku, może czuć się niepewnie przed podjęciem takiej decyzji. Sam proces przebiega bardzo podobnie w każdym banku i możesz to zrobić na kilka sposobów:
Umowa pomiędzy Tobą, a bankiem jest cywilnoprawna. Bank zobowiązuje się do przechowywania środków pieniężnych klienta oraz do realizacji rozliczeń pieniężnych na jego zlecenie. Aby umowa miała moc prawną, musi zawierać:
W ofertach banków znajdziemy wiele rodzajów kont:
W wielu bankach występują opłaty związane z prowadzeniem tam konta osobistego. Mimo, że za sam rachunek rzadko przyjdzie nam zapłacić, to często będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi, małymi kosztami. Jakie to są?
Instytucje bankowe wymagają dokumentu ze zdjęciem i najczęściej będzie to dowód osobisty, jednak niektóre placówki przyjmą również paszport, a nawet prawo jazdy. Co jednak w przypadku osób nieletnich, które nie posiadają dowodu osobistego?
Podczas zakładania rachunku bankowego dla dziecka pomiędzy od 13 do 18 roku życia, może pojawić się konieczność okazania jego aktu urodzenia. Ma to na celu potwierdzenie pokrewieństwa pomiędzy przyszłym klientem banku a osobą, która wydaje mu zgodę na otworzenie konta.
Natomiast, jeśli posiadasz już konto w innym banku i decydujesz się na metodę weryfikacji przy pomocy przelewu, banki zazwyczaj nie oczekują okazywania żadnego dokumentu tożsamości.
Przy wybieraniu konta osobistego często o opinie pytam naszą rodzinę czy przyjaciół. Nie jest to zły krok, jednak należy pamiętać, że wybór rachunku bankowego jest bardzo indywidualny. Każdy ma inne wymagania i preferencje. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie rankingu kont osobistych. Są tu wzięte pod uwagę wszystkie najważniejsze aspekty.
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, które zadają klienci przed wyborem konta osobistego. Warto jest się z nimi zapoznać, aby nie mieć żadnych wątpliwości. Oczywiście pamiętaj, że przy składaniu wniosku do banku o rachunek, doradca odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Kwestia posiadania kilku kont osobistych, w kilku bankach jest bardzo indywidualna. Niektórzy decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ chcą w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo, skorzystać z promocji dostępnych w innych ofertach. Dodatkowo jest to świetna opcja na wypadek awarii jednego z banków i braku możliwości korzystania z karty płatniczej. Wyobraź sobie, że jesteś daleko poza domem, a terminal odrzuca Twoją płatność, a Ty nie masz gotówki. W takiej sytuacji możesz zadzwonić do kogoś i poprosić o BLIK lub szybko wyjąć drugą kartę i bezproblemowo zapłacić.
Taki wybór musi być jednak dokładnie przemyślany, ponieważ jeśli nie będzie to darmowe konto, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jeśli nie spełnimy odpowiednich warunków umowy.
Konto walutowe to również ROR, ale prowadzony w innej walucie niż polskie złotówki. Dzięki niemu możemy operować na przykład funtami brytyjskimi czy dolarami amerykańskimi. Takie konto świetnie sprawdzi się dla osób, które z pewnych względów często mają do czynienia z obcą walutą.
Wspólne konto bankowe to dla wielu par świetne rozwiązanie, aby poradzić sobie z „problemem” pieniędzy w związku. Nie każdy chce posiadać swoje, oddzielne, dlatego decydują się na wspólne. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się dla par, gdzie jeden z partnerów nie potrafi dobrze rozporządzać swoimi pieniędzmi, przez co w znacznie mniejszym stopniu dokłada się do domowego budżetu. Natomiast druga strona jest zorganizowana i nie wydaje pieniędzy na prawo i lewo. Oczywiście trzeba pamiętać, że taka decyzja może stać się kością niezgody.
Oczywiście, że tak. Właściciel konta osobistego może je zamknąć w każdej chwili. Należy wypełnić wszystkie, niezbędne formalności, czyli wniosek do banku o zamknięcie naszego rachunku. Możesz to zrobić osobiście, online czy przez telefon. Dokładne, obowiązujące Cię warunki w przypadku zamknięcia konta, znajdziesz w umowie podpisanej przy otwieraniu rachunku osobistego.
Przy zamykaniu konta obowiązuje Cię okres wypowiedzenia. Jest to czas, jaki musi upłynąć od chwili wpłynięcia wniosku do banku, do momentu jego likwidacji. Zazwyczaj jest to 30 dni.
Aplikacja bankowa jest idealnym narzędziem do kontrolowania swojego stanu konta i tempa wydatków. Z jej pomocą możemy korzystać z usługi BLIK oraz robić tradycyjne przelewy. Dodatkowo znajdziesz w nich aktualne oferty swojego banku, znajdziesz kontakt do doradców, a nawet będziesz mógł założyć konto oszczędnościowe czy zmienić swoje dane, jak na przykład miejsce zamieszkania. Co ważne, aplikacja często służy również do potwierdzania swojej tożsamości czy płatności online.
Jakie banki mają taką aplikację? Na pewno te największe, które znajdziesz na tej liście:
Taką aplikacje możesz pobrać za darmo w sklepie Play lub AppStore.
Mało kto wie, że karta płatnicza nie jest wymagana przy otwieraniu konta osobistego w banku. Do każdego rachunku dołączana jest karta jako uzupełnienie. Oczywiście możesz z niej zrezygnować lub zamówić w późniejszym terminie, ale czy warto? W przypadku płatności bezgotówkowych czy to stacjonarnie czy online, karta ułatwi Ci ten proces. Jeśli w trosce o ekologię nie chcesz dodatkowego plastiku, zawsze możesz spytać o możliwość posiadania karty wirtualnej. Pamiętaj jednak, że nie skorzystasz z niej bez dostępu do Internetu, co może okazać się kłopotliwe za granicą lub w miejscu bez zasięgu.
Podstawową różnicą między kontem osobistym, a oszczędnościowym jest oczywiście ich przeznaczenie. Te pierwsze, czyli ROR, służy do wypłacania wynagrodzenia, opłacania rachunków i tym podobne. Natomiast konto oszczędnościowe jest przeznaczone do gromadzenia i mnożenia na nim pieniędzy. Jest to możliwe, dzięki oprocentowaniu, przez co pieniądze „zarabiają”. W obecnych czasach te oprocentowania są niestety niskie, ale lepszy rydz niż nic. Jeśli więc zastanawiasz się nad tymi dwoma kontami, pomyśl do czego będzie ci ono służyć.
Wspólne konto bankowe to dla wielu par świetne rozwiązanie, aby poradzić sobie z „problemem” pieniędzy w związku. Nie każdy chce posiadać swoje, oddzielne, dlatego decydują się na wspólne. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się dla par, gdzie jeden z partnerów nie potrafi dobrze rozporządzać swoimi pieniędzmi, przez co w znacznie mniejszym stopniu dokłada się do domowego budżetu. Natomiast druga strona jest zorganizowana i nie wydaje pieniędzy na prawo i lewo. Oczywiście trzeba pamiętać, że taka decyzja może stać się kością niezgody.
Zanim zdecydujesz się na jeden bank, zapoznaj się również z ofertą innych. Zrobisz to z pomocą naszego rankingu, który uwzględnia: koszty konta osobistego, wliczając w to kartę oraz wypłaty z bankomatów oraz bonusy na start za założenie – o ile takowe występuje.
PRP to skrót od Podstawowe Rachunki Płatnicze. Jest to konto dla osób wykluczonych finansowo, jak na przykład seniorów czy ludzi, którzy dostają niskie dochody. Mogą założyć je pod warunkiem, że nie posiadają innego konta w banku – jest to warunek konieczny. Takie bezpłatne konto ma zachęcić do korzystania z jego udogodnień. Obowiązek wprowadzenia PRP został nałożony na Polskę w 2016 roku, przez unijną dyrektywę PAD.
PRP to zatem uproszczona i bezpłatna wersja konta osobistego. Warto jednak pamiętać, że jest ono darmowe, wtedy, gdy przestrzegamy jego zasad, na przykład limit transakcji.
W znalezieniu najtańszego rachunku bankowego przychodzimy my i nasz ranking. Z niego dowiesz się, która oferta jest najtańsza, a dodatkowo porównasz ją z innymi bankami. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże ci w wybraniu najatrakcyjniejszej oferty dla siebie, a tym samym będziesz mógł cieszyć się z korzystania z konta osobistego i jego możliwości.